fbpx
Таг: перење пари

таг: перење пари

Случај „Синџир“: 26 физички лица и 28 фирми се сомничат дека го оштетиле буџетот за 8 милиони евра

Врз основа на спроведената акција од економски криминал под кодно име „Синџир“ за кривични дела против јавните финансии, платниот промет и стопанството што го спроведе Финансиската полиција, осомничени се 26 физички лица и 28 фирми. Денеска, по повеќемесечна истрага, имаше голем претреси на повеќе локации во Неготино, Кавадарци, Битола и Охрид, а сомнежите се дека буџетот е оштетен за...

Уапсени 15 лица за проневера на 840.000 евра, меѓу нив и ексфункционерот на ДУИ, Исмет Гури

Обвинител донел наредба за спроведување на истражна постапка против три фирми и 15 лица, меѓу кои и поранешниот функционер од ДУИ, Исмет Гури, неговиот син и вработени во УЈП. Од обвинителството тврдат дека станува збор за повеќемесечна предистражна постапка координирана од јавен обвинител од обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, а денеска од страна на МВР била...

Moneyval: Македонските власти да ја зајакнат борбата против перењето пари и финансирањето на тероризмот

Властите во Северна Македонија дополнително да ги зајакнат мерките за борба против перењето пари, финансирањето на тероризмот и финансирањето на пролиферацијата, особено во областите на истрагата и обвинителството, се повикува во новиот извештај на MONEYVAL - телото на Советот на Европа за борба против перењето пари, кој беше објавен денеска. MONEYVAL подготвува сеопфатна проценка за нивото на усогласеност на земјата...

Поднесен обвинителен акт против три лица во предметот „Империја“

По севкупно спроведена истражна постапка против 19 лица во предметот познат во јавноста под името „Империја“, предметниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд Скопје поднесе обвинителен акт против преостанатите три лица, информираат во Обвинителството. Според обвинителниот акт, прво и второобвинетиот сториле кривични дела „Злоупотреба на службена пложба и овластување и...

Матни трговски трансакции во 134 земји од 2009 до 2018 година, меѓу нив и Македонија

Организацијата „Глобален финансиски интегритет“ (Global Financial Integrity - GFI) документирала голем број случаи во меѓународни рамки на „трговски малверзации“, кога увозниците или извозниците намерно претставуваат лажна декларирана вредност на стоките на фактурите и уплатниците што ги испраќаат на царинските власти за нелегално да префрлаат пари преку границите, да избегнуваат даноци и/или царински давачки, да перат пари стекнати со кривични...

Поднесено обвинението против Рашковски: Парите од тендерите ги префрлал на свои сметки и си отплаќал кредити

Dragi Rashkovski
По неколкумесечна истражна постапка денеска Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција денеска Кривичниот суд во Скопје поднесе обвинение против поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашковски. Покрај него, за злоупотреба на службената положба и овластување при спроведување јавни набавки на софтвер обвинение добија и уште шест лица. На Рашковски му се става на товар дека сторил продолжено...

Судот му одреди 30-дневен притвор на кумот на Груевски, Новачевски

По предлог на Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција, Судија на претходна постапка му одреди притвор од 30 дена на Ристо Новачевски заради постоење на основано сомнение дека го сторил кривичното дело „Перење пари и други приноси“, информираа од Основниот кривичен суд. Обвинителство претходно соопшти дека по повеќемесечна предистражна постапка, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на...

Истрага за перење пари за шест лица меѓу кои и Груевски и неговиот кум, кој е приведен

По повеќемесечна предистражна постапка, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против шест лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Перење пари и други приноси од казниво дело од чл.273 од Кривичниот законик, информираат од Обвинителство. Станува збор...

Боки-13 за предметот „Меѓународен сојуз“: Мицески и Амзоски не се мали деца за да бидат измамени

Продолжува судењето за случајот „Меѓународен сојуз“ во кој се обвинети Бојан Јовановски-Боки 13, Јасна Мандиќ, Фросина Ременски, Миле Јовановски и Христина Блажеска за кривичните дела „измама“ и „перење пари“. На денешното рочиште Боки-13 изјави дека проектите за старечки домови, кои според обвинителството се фиктивни, всушност се реални, со договори потпишани и донесени на собрание на невладината Mеѓународен сојуз. Тој...

Судењето за случајот со невладината „Меѓународен сојуз“ на Боки 13 се одложи за 21 јули

Денеска требаше да почне, но за 21 јули се одложи стартот на судењето за случајот со невладината организација „Меѓународен сојуз“ на Бојан Јовановски (Боки 13) во која се обвинети Јовановски, неговиот татко Миле Јовановски, Јасна Мандиќ и Фросина Ременски и Христина Блажеска, за делата „перење на пари“ и „измама“. Одложувањето следуваше по соопштувањето на барањето на Фросина Ременски за изземање на...

Поднесено обвинение за Фросина Ременски, Јасна Мандиќ и таткото на Бојан Јовановски

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК) денеска во Основниот кривичен суд - Скопје поднесе обвинителен акт за случајот „Меѓународен сојуз“ против пет лица и тоа заменик-претседателката на Меѓународниот Сојуз – Јасна Мандиќ, таткото на Бојан Јовановски – Миле Јовановски, асистентката на Јовановски – Кристина Блажевска, пратеничката Фросина Ременски како и самиот Бојан Јовановски. Се товарат за...

Јеремиќ: Поранешниот македонски режим пере пари преку српската власт

Поранешниот српски министер за надворешни работи и лидер на опозициската Народна партија, Вук Јеремиќ, денеска ги повика истражните органи во Србија да ги испитаат врските меѓу поранешната македонска влада и Војислав Спаравало, директорот на фирмата СЦМГ, која ја купи фабриката „14 Октомври“ од Крушевац. Јеремиќ во изјава за белградската „ТВ Наша“ вели дека чешката компанија „Чехословак груп“ во октомври годинава...

МВР: Шест лица и две фирми осомничени за перење пари

Шест лица и две фирми се осомничени за перење пари, со кое незаконски присвоиле 3.650.000 денари (околу 60.000 евра) преку договор за купопродажба на огревно дрво, соопшти МВР. Како што информираат оттаму, станува збор за лицата И.К. (41) од Прилеп, Ј.Х. (34) од Крушево, Д.Б. (45) од Скопје, С.Д. (64) од Битола, Н.Д. (29) од Велес, Г.Н. (43) од Прилеп...

Ристоска: Државата треба да заземе посериозен пристап во борбата против перењето пари

Македонија треба конечно да заземе посерозен пристап во борбата против перењето пари, кој треба да биде инклузивен и интердисциплинарен, изјави обвинителката на Специјалното јавно обвинителство, Ленче Ристоска, по отворањето на денешната меѓународна конференција за спречување на перење пари и финансирање тероризам, што се одржа во Скопје, во организација на Академијата за банкарство и информатичка технологија (АБИТ). На конференцијата, покрај Ристоска,...

СДСМ: Извештајот на ОЛАФ за перењето пари на „Актор“ е доказ зошто Зврлевски мора да си оди

Извештајот на Европската агенција за борба против корупцијата (ОЛАФ) со обвинението против грчката фирма „Актор“ за перење пари при изградбата на автопатот Демир Капија - Смоквица е потврда за скандалозното непостапување на Марко Зврлевски и доказ зошто тој треба итно да си оди, велат од СДСМ. Од партијата велат дека таа уште во 2014 година објавила дека постои сериозен сомнеж...

СЈО: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ првоосомничен за перење пари и незаконско финансирање

„Талир“ е прва истрага за перење пари која ја објави на денешната прес-конференција Специјалното јавно обвинителство. Како што рече обвинителката Фатиме Фетаи тоа е истрага за незаконско финансирање на ВМРО-ДПМНЕ, односно постои основано сомневање дека „првоосомничениот, како претседател на партија“, иако ги знаел прописите, сепак ги прифатил незаконските средства за финансирање, не ги вратил и овозможил незаконско финансирање на...

Обвинителство: Директори на НЛБ и поранешен министер под истрага поради перење пари

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отворило истрага против поранешен и актуелен директор на „НЛБ Тутунска банка“, поранешен министер, адвокат, нотар и еден словенски државјанин, осомничени за злоупотреба на службената положба и овластување и за перење пари. Како што соопштија денеска од Обвинителството, постојат сомнежи дека во периодот од 2006 до 2017 година „биле преземани дејства за...

Италијанското обвинителство ги отфрли обвиненијата против синот на Ердоган

Билал Ердоган, синот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, е ослободен од кривично гонење за перење пари, соопшти денеска италијанското обвинителство. Билал, кој во меѓувреме се врати во Турција, ги негираше обвиненијата. Обвинението против Билал Ердоган (35) дека бил вмешан во перење пари додека студирал во Италија, прв го изнесе Мурат Хакан Узан, кој моментално живее во Италија, а е член...

Одложено судењето на Људмил Кљусев за нелегална дистрибуција на наркотици

Људмил Кљусев, син на првиот премиер на независна Македонија, Никола Кљусев, останува во притвор во САД откако судењето за нелегално дистрибуирање наркотици било одложено на негово барање, пишува весникот „Њу Хевен реџистер“. Како што пишува весникот, Кљусев се изјаснил за невин по обвиненијата за препишување лекови без потреба и за перење пари. Кљусев, кој во САД работи како психијатар, бил уапсен...

СДСМ: Најновиот ревизорски извештај за Град Скопје покажува бројни злоупотреби

„Пералницата за пари, преку спомениците вредни повеќе од 630 милиони евра, не запира со голтање на народните пари. Најновиот ревизорски извештај за работата на Град Скопје за 2015 година, упатува на бројни злоупотреби“, обвини Александар Наумовски, претседател на градскиот одбор на СДСМ. „Надлежните институции молчат, го кријат криминалот. Јасно е дека во Македонија не функционираат институциите, сите се ставени во функција...

Руинираните објекти во фабрика „Треска“ тргнати, ќе надживеат дрвјата или зградите?

Од некогашната фабрика за мебел „Треска“ не е останато речиси ништо по неколкумесечното чистење на руинираните индустриски објекти на оваа локација во скопската населба Буњаковец. Мета.мк обезбеди фотографии од...