fbpx
Таг: перење пари

таг: перење пари

СДСМ: Најновиот ревизорски извештај за Град Скопје покажува бројни злоупотреби

„Пералницата за пари, преку спомениците вредни повеќе од 630 милиони евра, не запира со голтање на народните пари. Најновиот ревизорски извештај за работата на Град Скопје за 2015 година, упатува на бројни злоупотреби“, обвини Александар Наумовски, претседател на градскиот одбор на СДСМ. „Надлежните институции молчат, го кријат криминалот. Јасно е дека во Македонија не функционираат институциите, сите се ставени во функција...

Португалија: Претрес на фудбалски клубови поради перење пари

Полицијата во Португалија изврши претрес во неколку фудбалски клубови поради сомнвања за перење пари и за можни врски со криминалот во Русија. Претресени се 22 клуба, меѓу кои и Бенефика и Спортинг, како и третолигашкиот клуб Униао де Леирија, сопственост на рускиот моќник Александар Толстиков. Засега Толстиков не е достапен за коментар, ниту, пак, раководството на клубот, кој од 2014 година е...

Богов: Банките ги имаат контролните механизми за спречување нелегални трансакции

Народна банка не ги контролира нелегалните трансакции, а механизмите за нивна контрола ги имаат банките, чии системи се под надзор на централната банка. Ова беше појаснето на брифингот со новинарите на гувернерот Димитар Богов и на неговите соработници, во врска со сите прашања за улогата на Народна банка во расветлување на поврзаноста на физички лица или компании со сметки во...

Левица: Да се откријат имињата на Македонците што имаат офшор-сметки во Панама

Новоформираната политичка партија Левица бара да се откријат имињата на Македонците што се поврзани со аферата „Панама пејперс“. „Иако Јавното обвинителство наводно отвори постапка во врска со овие случувања, јавноста сè уште не знае како противправно биле отворени овие сметки, како ни кое е потеклото на тие милионски суми на средства. Воопшто не сме изненадени што Јавното обвинителство нема намера да го...

Бизнисмени, адвокати и судија осомничени за организиран криминал

Одделот за организиран и за сериозен криминал на МВР, во вторникот минатата недела до надлежното јавно обвинителство поднел кривична пријава против осум лица, македонски и странски државјани, осомничени како членови на организирана криминална група, а се товарат за повеќекратна злоупотреба на службена положба и овластување, за перење пари и други приноси од казниво дело и за помагање, соопшти МВР. Како што...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...