fbpx
Таг: општина Охрид

таг: општина Охрид

Мета факт: Нема трага од изградбата на нов парк во центарот на Охрид, ветен од градоначалникот

Охридскиот градоначалник Кирил Пецаков во предизборната кампања пред локалните избори во 2021 година на граѓаните на Охрид им вети изградба на нов парк на потегот од споменикот на А. Ден Долард до Студенчишкиот канал, којшто до денешен ден не е реализиран. Ова ветување не е исполнето, а екипата на Мета.мк на терен забележа дури и уништување на споменикот на...

Оштетени домови од денешното невреме во Охрид

По пладневното невреме што го зафати Охрид, градоначалникот го свика на состанок општинскиот кризен штаб, при што донесена е одлука комисијата за проценка на штети да излезе на терен, информира охридскиот градоначалник Кирил Пецаков. „Во моментов се врши проценка каде што имаме сознанија дека се најголеми штетите, односно каде што има големи оштетувања на домовите. Најпогодени се домовите во населбата...

Општина Охрид со угостителите бараат автопатот Подмоље-Охрид да се гради од септември

Изградбата на автопатот од Подмоље до Охрид и пренасочувањето на сообраќајот на стариот пат Охрид-Струга денеска ги собра на состанок охридскиот градоначалник Кирил Пецаков со претставници на Хотелската асоцијација на Македонија, угостителскиот еснаф од Охрид, туроператори, туристички агенции, СВР Охрид и стручните служби при Општина Охрид. Сите учесници на состанокот, со исклучок на СВР Охрид, го потпишаа барањето до Владата...

Охрид СОС: Од градењето во зоната Мауцкер ќе профитираат малкумина, на штета на цел град

Активистите од граѓанската иницијатива Охрид СОС апелираат дека земјиштето на локалитетот Мауцкер кое е пренаменета за индустриска зона треба да се заштити, односно да не се дозволи урбанизација на една од ретките зелени површини во градот. „Локацијата на Мауцкер која е пренаменета за индустриска зона се наоѓа во непосредна близина на два археолошки локалитети, еден на магистралниот пат Охрид –...

Охридските власти со мерки за да спречат палења на депонијата „Буково“, затворањето ќе почека

Охридското јавно претпријатие „Комуналец“ постави фотоволтаични панели за потребите на чуварската служба на општинската депонија „Буково“, како и нова рампа за спречување на нелегалното влегување во кругот на депонијата лоцирана покрај патот Охрид-Ресен, информираат од охридската локална самоуправа. На локацијата веќе се поставени нови монтажни објекти за чуварската служба, а со фотоволтаиците ќе се обезбеди електрична енергија за непречено функционирање...

Општина Охрид ќе сече цел дрворед во центарот за да проширува улица, граѓаните на протест

Граѓанската иницијатива „Охрид СОС“ денеска протестираше пред општинската зграда во Охрид поради сечењето на еден од главните дрвореди во центарот на градот за да се гради новиот булевар „Македонски просветители“. Ќе се сечат вкупно 62 дрвја. „Ние сме никој и ништо, но ние сме сите, сите вие, сите ние. Доста се сечеа дрвјата во нашиот град, тие припаѓаат на нашите...

Српските и турските туристи летово нема да плаќаат паркинг во Охрид

На вчерашната 60. седница на Советот на Општина Охрид, советниците донесоа одлука за време на летната сезона, гостите со српски и со турски сообраќајни регистерски таблички, да бидат ослободени од плаќање на јавен паркинг, објави Општината. Ваквата одлука беше најавена при посетата на Белград на градоначалникот на Охрид, Константин Георгиески, како благодарност до Србија за поддршката на државата во процесот...

Од утре во Охрид рампи за влез во стариот дел на градот, дозволено движење само со картички

Од утре, 1 јули, за жителите и за туристите кои престојуваат во Охрид, ќе бидат ставени во функција рампите за влез и излез на возилата во стариот дел на градот. Моторните возила ќе можат непречено да сообраќаат, само ако поседуваат картичка за движење во овој дел од градот, информираат од Општина Охрид. Функционирањето на рампите ќе биде регулирано со...

Во очекување на Конечниот извештај на УНЕСКО за Охридскиот регион, во Охрид се уредува крајбрежјето

Во пресрет на Конечниот извештај на УНЕСКО за Охридскиот регион што треба да биде објавен на 4 јуни, охридскиот градоначалник Константин Георгиески денеска на прес-конференција објаснуваше што се презема за отстранување на бесправно изградените објекти и за уредување на крајбрежјето на Охридското езеро. Иако досегашните најави се дека претстојниот извештај на УНЕСКО ќе содржи сериозни критики и ќе влијае на...

За да постане велосипедска рута, стариот пат Охрид-Струга мора да го прекатегоризира Владата

По речиси еден месец од смртта на младиот 17-годишен велосипедист од Струга на регионалниот пат Охрид-Струга којшто беше прегазен од автомобил, државните институции и општински власти си ја префрлаат одговорноста за тоа кој треба да изгради велосипедска патека на овој патен правец или целосно да го затвори патот и од него да направи велосипедска патека што ќе ги поврзе двата...

Викендов срушени поранешната дискотека и ресторанот „Парк“ во Охрид

Викендов со помош на тешка механизација беа срушени некогашната дискотека и ресторанот „Парк“, кои беа дел од комплексот кој повеќе не постои на просторот на Горица Еден. Ресторанот „Парк“ беше објект изграден според наградуваниот проект на познатиот охридски архитект Павел Балабан. Иако претставниците на граѓанското здружение „Охрид СОС“ поднесоа иницијатива до Инспекцискиот совет, Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам и...

Охрид СОС покрена иницијатива за заштита на објектот на ресторан „Парк“ и негово прогласување за споменик на културата

Граѓанската организација Охрид СОС покрена иницијатива со која бара објектот ресторан-дискотека „Парк“ да биде ставен под привремена заштита во согласност со член 39 од Законот за заштита на културното наследство. Во рокот од истиот член 39 став (3) во кој е предвидено да трае привремената заштита „една година за друго недвижно добро, сметано од денот на донесувањето на решението“,...

Поради ковид-19, општинската зграда на Охрид ги затвори вратите за физички лица

Поради зголемениот број на заболени од ковид-19 на подрачјето на Општина Охрид,  од денеска, 11 март, опшинската зграда ќе биде затворена за физички посети на странки. Оваа мерка, по налог на градоначалникот Константин Георгиески, се воведува за поголема заштита на граѓаните и на вработените од ширењето на корона вирусот и за да се обезбедат услови за побезбедно функционирање на...

Започна поставувањето на заштитни брани со мрежа на реките од сливното подрачје на Охридско Езеро

Општина Охрид започна со поставување на заштитни брани со мрежа на реките од сливното подрачје на Охридско Езеро. Целта на овие метални механизми е да се заштити животната средина и да се спречи влевањето на најразлични видови на цврст отпад во езерските води. Ваква брана беше поставена на реката Сушица, а во текот на наредниот период вакви заштитни мрежи ќе бидат...

Расчистен градежниот шут кој несовесни граѓани го одложиле кај археолошкиот локалитет “Горна Порта”

Денеска екипите на ЈП „Охридски Комуналец“ по налог на Одделението за инспекциски надзор при Општина Охрид спроведоа активности за расчистување на градежниот шут кој несовесни граѓани го одложиле во непосредна близина на „Горна Порта“. „Упатувам јавна осуда за сторителите, а воедно и апел до граѓаните да покажат повисоко ниво на еколошка свест за сочувување на животната средина и јавните добра,...

Европски услови за практична настава во ОУТУ „Ванчо Питошески“ во Охрид

Учениците од стручните угостителски смерови во ОУТУ „Ванчо Питошески“ во Охрид во иднина ќе имаат посовремени услови за следење на практичниот дел од наставата благодарение на новиот современ кабинет кој беше опремен неодамна. Кабинетот располага со стандардна угостителска опрема, нагледни средства, наставни помагала и компјутерска опрема кои значително ќе придонесат за поефикасна обука и подобрување на квалитетот на ученичката пракса. Опремувањето...

Годинава нема да има традиционално фрлање на Светиот крст во водите на Охридското езеро

Од Дебарско-Кичевска епархија на Македонската православна црква (МПЦ) со соопштение информираат дека годинава нема да се одржи традиционалното фрлање на Светиот крст во водите на Охридското езеро во Охрид. „На 19-ти јануари, празникот Богојавление – Водици ќе биде одбележан само во црковните храмови. Ќе бидат организирани утрински богослужби и осветување на вода, со која потоа ќе биде извршен Богојавленскиот водосвет...

Поставени полу-подземни контејнери на неколку локации во Охрид

Започнаа активностите за поставување на полу-подземни контејнери за депонирање на отпад во Охрид. Контејнерите имаат капацитет од 5 m³ и располагаат со механизми за побрзо празнење, можност за заклучување и други карактеристики кои ќе овозможат нивно долготрајно користење. „Проценетата вредност на контејнерите изнесува 1 милион денари, но оваа сума на е-аукција беше намалена на 434.889 денари. Со ова е остварена заштеда...

Охрид вели дека работи на зачувување на природата и културното богатство, УНЕСКО не го гледа напредокот

УНЕСКО не гледа напредок во заштитата на природното и културното наследство во Охридскиот регион, а во последниот нацрт-извештај, испратен до локалните власти и надлежните министерства, го става Охрид на еден чекор пред прогласување на листата на светско наследство во опасност. Извештајот особено ги акцентира проблемите во заштитата на автентичноста на старите градби, отстранувањето на дивоградбите и проблематичните урбанистички планови за...

Започнаа активностите за санација и ревитализација на Стариот чинар во Охрид

Денеска започнаа предвидените работни активности за санација и ревитализација на единечното дрво – Чинар (Platanus orientalis), лоцирано во Охридската чаршија на плоштадот „Чинар“. Активностите се дел од овогодинешната Програма за заштита на животната средина и природата и се финансирани од буџетот на Општина Охрид. Санацијата и ревитализацијата на стеблото се очекува да заврши за околу десетина дена и истата ќе...

Бислимовски: РЕК Битола произведува струја од сонце, ветер, вода и биомаса

За дваесет и пет месеци приклучени се нови 578,26 MW енергетски капацитети од обновливи извори кои произведуваат електрична енергија, што е доволна за просечна потрошувачка на скоро 185 илјади домаќинства, соопштија...