fbpx
Таг: ОН

таг: ОН

Не е точно дека имало план до 2030 година да останат живи само 500 милиони луѓе

Според проекциите на Обединетите нации популацијата во светот ќе расте, при што до 2030 година светската популација би можела да порасне на 8.6 милијарди. Тврдењето во постот дека постои план до 2030 година да останат живи само 500 милиони луѓе во светот, не е точно и не оди на иста линија со научните проекции. Со правот од штурец, пак,...

Озонската обвивка може да биде обновена за неколку децении, се вели во извештај на ОН

Човековата акција за зачувување на озонската обвивка функционира како што се очекуваше и може да закрепне за неколку децении, се вели во извештај на Обединетите нации (ОН), а пренесува Би-би-си. Во проценката пишува дека меѓународниот договор од 1987 година, познат како Монтреалски Протокол, за прекин на употребата на штетните хемикалии кои го оштетуваа озонскиот слој, бил успешен. Озонската обвивка е тенок...

Извозот на пченица од Украина преку Црното Море никогаш не бил наменет само за африканските земји

Објавата се однесува на Иницијативата потпишана во Истанбул на 22 јули годинава меѓу Турција, Русија и Украина, а на предлог на генералниот секретар на Обединетите Нации. Целта на оваа Иницијатива е да овозможи безбеден проток за извозот на пченица и поврзани суровини за исхрана од украинските пристаништа на Одеса, Черноморск и Јужни. Наспроти манипулацијата и невистината во постот, во...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и неодговорни акти на саботажа кои меѓу другото претставуваат и ризик за сериозна еколошка штета“. „Сите моментално достапни информации покажуваат дека ова е резултат на намерни, непромислени и неодговорни акти на саботажа....

Не е точно дека ОН работат на депопулација на планетата

Наспроти тврдењата во постот, Обединетите нации воопшто не се обидуваат да ја намалат светската популација и во нивните заложби не се застапени политики за уништување, туку за спасување на животи. Глобалните заложби на ОН не се однесуваат на тоа да му се наштети на населението туку да се подобри животот во различни области кои се глобален предизвик. ОН имаат...

Ковачевски во ОН: Зимава приоритет ни се топли училници и топли домови за нашите ученици

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски учествуваше и говореше на Самитот за трансформација на образованието во рамки на 77. Генерално Собрание на ООН во Њујорк. На дебатата на Самитот кој го отвори генералниот секретар Антонио Гутереш и учествуваа над 90 шефови на држави и премиери, се дебатираше за националните цели на земјите за унапредување на образованието....

Пропаднаа обидите за постигнување договор за заштита на океаните

Не успеа ниту петтиот обид да се склучи глобален договор за заштита на светските океани и морскиот свет. Разговорите за усвојување на Договорот за отворено море на Обединетите нации (ОН) беа во тек две недели во Њујорк, но владите не можеа да се договорат за условите, јавува „Би-би-си“. И покрај тоа што меѓународните води претставуваат речиси две третини од светските...

Русија го блокираше нуклеарниот договор на ОН поради клаузулата за Запорожје

Русија го блокираше договорот на Обединетите нации (ОН) кој имаше за цел да го зајакне постоечкиот договор за неширење нуклеарно оружје, откако Москва се спротивстави на клаузулата за контрола над електраната Запорожје во Украина. Неуспехот да се согласи на заедничка изјава по четиринеделната дебата и преговори помеѓу 151 земја на ОН во Њујорк е последниот удар за надежите за...

Светските лидери преку договор ќе се обидат да ги спасат океаните од прекумерна експлоатација

Светските лидери месецов ќе се состанат во Обединетите нации (ОН) во Њујорк за да разговараат за спас на светските океани од прекумерната екплоатација. Договорот за отворено море на ОН помина низ десетгодишни преговори, а допрва треба да биде потпишан, јавува „Би-би-си“. Доколку падне договор, 30 отсто од светските океани до 2030 година ќе бидат додадени во мрежата на заштитени морски...

ОН бара пристап за инспектори во нуклеарната електрана во Запорожје, борбите продолжуваат

Генералниот секретар на Обединетите нации (ОН), Антонио Гутереш упати апел на меѓународните инспектори да им биде овозможен пристап во нуклеарната електрана во Запорожје, која е под руска окупација од изминатава пролет, јавува Гардијан. Гутереш изјави дека било каков напад врз нуклеарната електрана е самоубиствен чин. Гранатирањата од двете страни во конфликтот продолжија и во изминатово деноноќие. Украинските власти информираа дека...

Украина обвинува дека Русија намерно го уништува културното наследство низ целата земја

Руските агресори намерно уништуваат локалитети на културно наследство низ Украина- од регионот Луганск до Лавов, обвини Катерина Чујева, заменик-министерка за култура и информативна политика на Украина, јавува „Укринформ“. Чујева на неформален состанок на Советот за безбедност на ОН рече дека „целото културно наследство низ целата земја, материјално и нематеријално, сега е нападнато и мора да биде заштитено за целото човештво“. Таа...

Вистиномер: Не е точно дека во ОН терминот „македонски јазик“ е заменет со „јазик на РС Македонија“

Постот шири невистини за наводно интерно упатство на ОН да се користи терминот  „јазик на Северна Македонија“, наместо „македонски јазик“. Ваквите дезинформации беа демантирани од ОН и од македонското МНР, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Пост на Фејсбук тврди дека со интерна одлука на Секретаријатот на Обединетите Нации, на сите служби им е наложено наместо...

Вистиномер: Амбасадорот на Русија во ОН не кажа дека Трамп бил соборен со договор на Германија, Франција и Полска

Во видеото споделено во постот рускиот амбасадор во ОН, Василиј Небензија, зборува за поранешниот украински претседател Виктор Јанукович, а не за поранешниот пртседател на САД, Доналд Трамп. Тврдењето дека Небензија зборувал за Трамп е погрешна интерпретација на она што амбасадорот навистина го кажал. Грешката потекнува од твит од вебсајтот „Рикаунт“, подоцна тие го избришаа оригиналниот твит и објавија исправка...

Еден месец руска агресија: Над 10 милиони раселени, илјадници загинати лица и милијарди долари штета

На 24 февруари, Русија изврши воена инвазија врз Украина и со тоа ја започна војната што претставува најголем предизвик по мирот и безбедноста на Европа по Втората светска војна. Еден месец подоцна, руската агресија доведе до 10 милиони раселени лица од Украина, илјадници загинати војници и цивили, како и неколку милијарди долари штета врз Украина, предизвикана од руските воени...

Тренчевска: Жените и мажите треба да имаат еднаков глас во граѓанскиот и политичкиот живот​

Концептот на еднакви можности е еден од клучните приоритети на Владата на Република Северна Македонија, што значи дека жените и мажите треба да имаат еднакви права и  еднаков глас во граѓанскиот и политичкиот живот, порача министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска во обраќањето на 66-тата седница на Комисијата за статусот на жените во ОН во Њујорк. Како што...

Новинарката која ја разоткри руската пропаганда среде вести на државната руска телевизија, е пријавена за исчезната

Марина Овсинјакова, новинарката и уредничка на руската државна телевизија „Канал 1“ која вчера протестираше против војната во Украина и пропагандата на Кремљ, е пријавена за исчезната, јави Би-Би-Си. Вчера, среде вестите во живо на државната телевизија, таа се појави зад водителката и извика „Запрете ја војната“  држејќи транспарент на кој пишуваше: „Не за војната, прекинете ја војната, не верувајте во...

ОН: Повеќе од половина милион луѓе ја напуштиле Украина, најмалку 102 цивили се убиени

Шефот на Аенцијата за бегалци на ОН во понеделникот рече дека повеќе од 500.000 луѓе ја напуштиле Украина во соседните земји од почетокот на руската инвазија минатата недела. More than 500,000 refugees have now fled from Ukraine into neighbouring countries. — Filippo Grandi (@FilippoGrandi) February 28, 2022 Филипо Гранди, шеф на агенцијата за бегалци на ОН, УНХЦР, овие податоци ги објави својот...

Климатскиот извештај на ОН ќе биде засенет од руската инвазија на Украина

Со објавувањето на отрезнувачкиот климатски извештај на Обединетите нации во понеделник, постои загриженост дека ќе биде засенет од руската инвазија на Украина, објави Ројтерс. Извештајот – опишан од генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш како „атлас на страдање“ – повикува на заеднички напори од страна на владите да се подготват за потопол свет. I've seen many reports, but nothing like the...

Џафери: Не само од воен аспект, туку и од економски, последиците ќе се одразат врз регионот и пошироко

Колку и да ни се чини географски далеку, Украина не е далеку и последиците ќе бидат далекусежни, не само од воен аспект, туку и од економски, и ќе се одразат врз регионот и пошироко во меѓународен контекст, изјави денес на прес-конференција претседателот на Собранието Талат Џафери. Тој потсети дека ставот што неговата матична партија ДУИ го имала за време на...

Политичарите и активистите претпазливи во однос на климатскиот пакт на САД и Кина

Активистите и политичарите со претпазливост ја дочекаат ненадејната декларација на САД и Кина за соработката против климатските промени. Објавата на ваквата спогодба на климатскиот самит на ОН, KОП26 што се одржува во Глазгов, Обединетото Кралство за ЕУ и ОН е „поттикнувачки и важен чекор“, но сепак светската организација „Гринпис“ порача дека обете земји мора да покажат поголема посветеност, извести...

Претседателот Пендаровски и неговиот Кабинет сè уште немаат земено плата за јануари

Од Кабинетот на претседателот на државата Стево Пендаровски соопштија дека сè уште ја немаат земено јануарската плата бидејќи, како што тврдат, Министерството за финансии немало дополнителни средства за исплата...