fbpx
Таг: ОН

таг: ОН

Нимиц: Подготвен сум да им помогнам на Македонија и Грција ако е потребно

Договорот од Преспа е многу важен чекор за стабилноста на регионот и за односите меѓу Македонија и Грција, изјави специјалниот претставник на ОН, Метју Нимиц, по средбата во Њујорк со алтернативниот шеф на грчката дипломатија, Јоргос Катругалос. – Очигледно политичкиот процес во двете земи напредува, а јас како претставник на ОН останувам подготвен да помогнам. Ако на двете страни им...

За Наумовски предлозите на Нимиц се далеку од достоинствено решение

Македонскиот преговарач во разговорите за името под покровителство на ОН, Васко Наумовски, по последната рунда разговори во Њујорк изјави дека предлозите изнесени од медијаторот Метју Нимиц се „далеку од достоинствено решение“. Според него, рамката за разговорите е дадена во Резолуцијата 817 на Советот за безбедност, а тоа е да се надмине разликата околу името. – Нашата држава има име, тоа е...

Новиот предлог на Нимиц е комбинација на старите идеи

Посредникот на ОН во разговорите за името, Метју Нимиц, денеска во седиштето на ОН, по средбата со македонскиот и грчкиот преговарач, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, најави дека на повидок е решение за спорот за името, со што ќе се стави крај на 27 годишниот спор меѓу Грција и Македонија. – Имам големи надежи дека овој процес се движи во...

Трамп се закани дека ќе ја прекине помошта за Палестинците

Соединетите Американски Држави би можеле да ја прекинат помошта за Палестинците, кои, „повеќе не сакаат да разговараат за мир“ порача американскиот претседател, Доналд Трамп, пренесува „Би-би-си“. Трамп на „Твитер“ напиша дека, „САД не добиле ниту признание, ниту почит за помошта од стотици милиони долари што годишно им ја даваат на Палестинците.“ https://twitter.com/realDonaldTrump/status/948322497602220032 Заканите на Трамп следуваат по острите реакции на Палестинците на...

Генералот Величковски ќе говори во Конгресот на САД за безбедноста на регионот

Началникот на Генералштабот на Армијата на Република Македонија, генерал-потполковник Методија Величковски од утре ќе оствари работна посета на Соединетите Американски Држави, информираат од Генералштабот на АРМ. Во соопштението се вели дека Величковски ќе оствари повеќе средби на високо ниво во здружениот штаб на Вооружените сили (ВС) на САД во Пентагон и во одделот за мировни операции на Обединетите нации (ОН). „Величковски пред претставници на Конгресот...

Заев: Предлози за името очекувам догодина, сега не разговараме за суштински прашања

Во моментов градиме пријателски односи со Грција и ја зајакнуваме довербата помеѓу двете страни за да бидеме пријателски настроени за моментот кога ќе треба да се решава сериозниот проблем за името, одговори на новинарско прашање премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција, на која ги сподели впечатоците од учеството на 72. Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. За спорот во врска...

Заев се обрати пред студентите на Универзитетот „Колумбија“ во Њујорк

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот на надворешни работи, Никола Димитров, и од министерот за дијаспора, Едмонд Адеми, беше почесен говорник на Универзитетот „Колумбија“, каде што во организација на УНДП и Швајцарската агенција за развој и соработка, имаше обраќање на тема „Свеж старт на Балканот: Демократско обновување и еколошко обновување на линија на одржливи развојни цели.“ „Новата Влада ја отвори Македонија...

Заев се консултирал со Бејли за ОН, амбасадорот ги поздравил реформските напори

Премиерот Зоран Заев денеска се сретнал со амбасадорот на САД, Џес Бејли, заради консултации во врска со претстојното 72. Генерално собрание на Обединетите нации (ОН), кое ќе се одржува во Њујорк од 17 до 23 септември. Притоа, како што соопшти Владата, амбасадорот на САД ги поздрави напорите на новиот кабинет и неговите постигнувања во сферата на надворешната политика. „На средбата...

Иран не може да го држи светот како заложник, оцени Хејли

Амбасадорката на САД при Обединетите нации, Ники Хејли изјави дека Иран мора да одговара за лансирањето ракети, поддршката на тероризмот, за занемарување на човековите права и за кршење на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН. Хејли, во одговорот на иранскиот претседател Хасан Рохани, кој вчера предупреди дека Техеран би можел да го напушти нуклеарниот договор со светските сили, ако...

Нимиц и Коѕиас задутре ќе се сретнат во Брисел

Посредникот Метју Нимиц, специјален пратеник на генералниот секретар на ОН за преговорите за спорот за името меѓу Македонија и Грција, и грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕиас, ќе се сретнат утре во Брисел. Како што извести канцеларијата на Нимиц, средбата е на барање на Грција. Според соопштението од ОН, целта на средбата, која следи по посетата на Нимиц на Македонија,...

Нимиц денеска ќе се сретне со Иванов во Вила Водно

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска ќе го прими специјалниот пратеник на Обединетите нации во разговорите меѓу Македонија и Грција за спорот за името, Метју Нимиц, кој од денеска до 4 јули ќе престојува во Скопје. Средбата на Иванов и на Нимиц е закажана по 17 часот во претседателската резиденција на Водно. Инаку, Нимиц е во посета на земјава на покана...

Зголемувањето на моќта на жените треба да биде приоритет, смета Гутереш

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, денеска изјави дека зголемувањето на моќта на жените е ефикасен начин за заштита на нивните права. По повод 8 Март – Меѓународниот ден на жената, тој истакна дека приоритет треба да се даде на големо присуство на жените во владините институции, политичките системи и во економијата, како и на другите аспекти на општествениот живот. Првиот...

Меркел: Да се зајакне мултилатерализмот и соработката со Русија против тероризмот

Германската канцеларка Ангела Меркел ја истакна потребата од зајакнување на мултилатералните структури како што се Европската Унија, НАТО и Обединетите нации. Меркел во обраќањето на Безбедносната конференција во Михнен, порача дека е важно да се соработува со Русија во борбата против тероризмот. -Сите ќе бидеме посилни ако заедно делуваме – порача Меркел на собирот на кој присуствуваше и американскиот потпретседател Мајкл...

Португалецот Антонио Гутереш од денеска ја презема функцијата генерален секретар на ОН

Поранешниот премиер на Португалија, Антонио Гутереш, од денеска ја презема функцијата генерален секретар на Обединетите нации. Гутереш доаѓа на местото на Бан Ки-мун, кој два мандати беше генерален секретар на светската организација. Положувајќи заклетва на 12 декември, тој оцени дека ОН мораат да се подготват за промени. - Од акутните кризи во Сирија, Јемен, Јужен Судан и во други места, до долгогодишните...

Русија од денеска претседава со Советот за безбедност на ОН

Русија од денеска е нов претседавач со Советот на безбедност на Обединетите нации (ОН), во екот на силни тензии поради војната во Сирија. Делегацијата на Русија го презема претседавањето со Советот на безбедност на ОН во моменти кога состојбата во Сирија се влошува и кога изборот на нов генерален секретар на Светската организација е во одлучувачка фаза. Првиот состанок со кој...

Бугарија и официјално го смени кандидатот за генерален секретар на ОН

Кристалина Георгиева е новиот кандидат на Бугарија за генерален секретар на Обединетите нации, објави премиерот Бојко Борисов на денешната седница на владата. Таа ја замени Ирина Бокова, која досега беше бугарски кандидат за оваа функција. Министерот за надворешни работи, Даниел Митов, рече дека гласањето во ОН покажало јасно што е тренд и, за жал, досегашната номинација имала негативен тренд. - Бугарската...

Иванов во краток неформален разговор со Барак Обама

Во Њујорк, претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, присуствуваше на приемот што за учесниците на 71. Генерално собрание на ОН го приреди американскиот претседател, Барак Обама. Во краткиот неформален разговор меѓу македонскиот и американскиот претседател, како што соопшти кабинетот на Иванов, била потврдена поддршката на САД за реализирање на македонските стратешки цели, членството во НАТО и во ЕУ. На приемите...

Денеска во Њујорк, средба Попоски – Коѕиас

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, денеска во Њујорк ќе има средба со македонскиот министер за надворешни работи, Никола Попоски. Средбата, која ја најавија од грчкото министерство за надворешни работи, ќе биде на маргините на Генералното собрание на Обединетите Нации. Коѕиас денеска ќе го придружува грчкиот премиер, Алексис Ципрас, на средба со генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, а в...

Иванов до ЕУ: На Македонија ѝ е потребна помош за да ви помогне вам

За справување со мигрантската криза и за намалување на безбедносните ризици, потребен ни е заеднички пристап преку јасно разграничување меѓу правниот и хуманитарниот, политичкиот, економскиот, социјалниот и безбедносниот аспект на кризата, истакна претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, во своето обраќање на состанокот на високо ниво на Генералното собрание на Обединетите нации за големи движења на бегалци и на мигранти. Иванов,...

Керим меѓу првите четворица по денешното гласање за генерален секретар на ОН

Кандидатот на Македонија за генерален секретар на Обединетите нации (ОН), Срѓан Керим, е меѓу првите четворица по завршениот четврти круг на гласање, соопштија од неговиот кабинет. По денешниот неформален круг на гласање, на прво место и понатаму е поранешниот португалски премиер Антонио Гутереш, втор е кандидатот од Словачка, Мирослав Лајчек, а на трето место е кандидатот од Србија, Вук Јеремиќ. Следното...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...