fbpx

Борбата за превласт во Судан продолжува, досега загинати над 400 лица

Има очајни повици за помош од многу странски студенти, кои се заглавени во Картум. Речиси постојаното пукање и бомбардирање во Картум и на други места ја прекина електричната енергија и пристапот до храна и вода

-

Дипломати и граѓани од различни земји се евакуирани од Картум, главниот град на Судан, бидејќи градот продолжува да доживува интензивни борби меѓу редовната армија и моќните паравоени сили. САД и Велика Британија најавија евакуација на нивните дипломати од земјата, додека Франција, Германија, Италија и Шпанија исто така ги евакуираат своите граѓани, пренесе Би-би-си.

Борбата за моќ доведе до насилство во третата по големина африканска земја кое трае повеќе од една недела. Американските власти соопштија дека префрлиле помалку од 100 луѓе со три хеликоптери Chinook во неделата наутро во „брза и чиста“ операција, додека владата на Обединетото Кралство успеала да ги префрли британските дипломати и нивните семејства од земјата, како што беше опишано во „сложена и брза“ операција. Неколку други земји, вклучително и Франција, Германија, Италија и Шпанија, исто така спроведуваа операции за евакуација во неделата.

Во меѓувреме, има очајни повици за помош од многу странски студенти, кои исто така се заглавени во Картум. Речиси постојаното пукање и бомбардирање во Картум и на други места ја прекина електричната енергија и безбедниот пристап до храна и вода за голем дел од населението.

Неколку прекини на огнот кои навидум беа договорени од двете страни беа игнорирани, вклучително и тридневна пауза за одбележување на муслиманскиот празник Рамазан Бајрам.

Светската здравствена организација соопшти дека во борбите загинале повеќе од 400 луѓе, а илјадници се повредени. Обединетите нации предупредија дека до 20.000 луѓе – главно жени и деца – го напуштиле Судан за да побараат безбедност во Чад, преку границата од Дарфур.

САД најавија дека тим за одговор при катастрофи ќе биде испратен во областа за да го координира хуманитарниот одговор за оние на кои им е потребна во и надвор од Судан.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...