fbpx
Таг: дипломати

таг: дипломати

Пендаровски: Сите 21 протерани руски дипломати во последниве две години вршеа шпионажа

Сите 21 лице со руски дипломатски статус што беа протерани, вели претседателот Стево Пендаровски во интервјуто за Гласот на Америка на македонски (ВОА). Нашите служби, заедно со партнерските служби од НАТО тоа недвосмислено го докажале, појаснува тој. „Во изминатите две години, без последните тројца, протеравме 18 руски дипломати кои практично имаа статус на дипломати, а се занимаваа со шпионажа. Во...

Атанасов: Се срами ли бугарското разузнавање што малата Македонија протера руски свештеник, кој 5 години удобно живее во Бугарија?

Генералот Атанас Атанасов, претседател на Демократи за силна Бугарија (ДСБ) и копретседател на парламентарната група на владејачките „Продолжуваме со промените“ и „Демократска Бугарија“ (ПП-ДБ), во изјава за БНТ ја критикува работата на бугарските безбедносни служби коментирајќи го потегот на македонското МНР да прогласи за непожелни тројца руски дипломати. Дополнително, забрана за влез во земјава, покрај тројцата руски дипломати кои се...

Руските дипломати протерани поради повреда на Виенската конвенција за дипломатски односи

Откако портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова се закани дека Русија ќе одговори на протерувањето на тројцата руски дипломати од Македонија, со официјално соопштение се огласи и македонското МНР. Она што е клучната разлика во соопштението на македонското МНР, во споредба со она на руското МНР, е што се тврди дека протераните руски дипломати ја прекршиле Виенската...

Борбата за превласт во Судан продолжува, досега загинати над 400 лица

Дипломати и граѓани од различни земји се евакуирани од Картум, главниот град на Судан, бидејќи градот продолжува да доживува интензивни борби меѓу редовната армија и моќните паравоени сили. САД и Велика Британија најавија евакуација на нивните дипломати од земјата, додека Франција, Германија, Италија и Шпанија исто така ги евакуираат своите граѓани, пренесе Би-би-си. Борбата за моќ доведе до насилство во...

ЕУ Делегација: Граѓанските организации не треба да се воздржуваат од критички однос кон реформите

Повеќе домашни медиуми изминатата недела пренесоа извештај во кој е наведено дека двајца европски дипломати наводно испратиле пораки дека ќе вршат ревизија на организациите и на партнерите со кои соработува Европската Унија во Северна Македонија. Како што беше наведено во новинарските извештаи, делегатите имале забелешки за работата на граѓанските организации и за медиумите поддржани од европските фондови. Самата оваа објава...

Бугарија одеднаш ќе протера 70 руски дипломати

Бугарија ќе протера 70 руски дипломати одеднаш до крајот на седмицава, објави вчеравечер бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков, известува mediapool.bg. „Очекуваме в недела еден пол авион со 70 места да замине за Москва“, рече Петков. Тоа би бил рекорден број протерани руски дипломати од Бугарија, што пак ќе ја доведе руската дипломатска мисија во земјата на околу една третина од...

Уште шестмина руски дипломати прогласени за „персона нон грата“

Министерството за надворешни работи (МНР) соопшти дека денеска го повикало амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Сергеј Баздникин, за да му биде врачена дипломатска нота, со која шестмина дипломати во Амбасадата на Руската Федерација во Скопје се посочени како непожелни во државата или персона нон грата. Тие имаат пет дена да ја напуштат земјава. „Врз основа на информациите добиени од надлежните...

Маричиќ на средба со младите дипломати од Германија: Ако работиме заедно, можеме само да победиме

„Дипломатите имаат посебна одговорност кога станува збор за зајакнување на довербата и дијалогот, како и должност да работат на воспоставување нов механизам за комуникација меѓу државите и народите, во согласност со новите глобални околности. Ако работиме заедно, не можеме да изгубиме, можеме само да победиме“, рече заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ кој вчера имаше...

Почна пописот, први се попишуваат затворениците, војската, дијаспората, бездомните лица и дипломатите

Затворениците од казнено-поправната установа К'шање во Куманово се првите лица од коишто започна пописот на населението, домаќинствата и становите, кој во земјава се спроведува по речиси две децении. Во наредните две недели ќе се попишат 2.200 осудени и притворени лица во земјава. Пред главната фаза на пописот која што почнува на 1 април, ќе се попишуваат лицата кои за време...

Наградата “Дипломат на годината“ годинава ја добива Кризниот штаб при МНР за борба со пандемијата

Дипломатите Елеонора Тодоровска, Миа Димитровска, Јумни Сали, Драган Богдановски, Агим Муртезани, Срѓан Хаџи-Николов, Катина Георгиев, Бекри Ајдини, Бони Цветановскa, Сашка Талевска, Решат Бериша, Есат Велиу, Марјан Софрониески, Синиша Иванковиќ, Атина Ничоска и Сузана Тунева, кои неуморно и посветено се справуваа со предизвиците при репатријацијата на македонските граѓани, затекнати во странство се македонските дипломати на годината, информираат од Министерството за...

Дипломатскиот клуб – Скопје им го честита празникот на активните дипломати

Извршниот одбор на Дипломатскиот клуб – Скопје, во име на своите членови, им ја изразува својата поддршка и благодарност на македонските дипломати кои во овие тешки моменти на светска здравствена криза, професионално и пожртвувано го даваат својот придонес во борбата за надминување на последиците од пандемијата. Истовремено, Дипломатскиот клуб на сите свои активни колеги, кои моментално ѝ служат на државата...

Пендаровски: Над 90 отсто од предложените амбасадори се кариерни дипломати

Над 90 отсто од предложените амбасадори се кариерни дипломати, односно се професионално вработени во Министерството за надворешни работи, изјави денеска претседателот Стево Пендаровски одговарајќи на новинарско прашање на Регионалниот антикорупциски форум на СЕЛДИ. Тој додаде дека професионализацијата на амбасадорите била една од неговите први заложби кога станал претседател и еден од принципите на кои инсистирал во неговите првични консултации со...

Дури 80 отсто од шефовите на дипломатските претставништва ќе бидат дипломати од кариера

Министерството за надворешни работи го подготви нацрт предлог-законот за надворешни работи во кој се дефинираат критериумите за избор на амбасадори односно се одредува дека од вкупниот број шефови на димпломатско-конзуларните претставништва најмалку 80 отсто треба да бидат именувани од редот на кариерните дипломати. „За вонреден и ополномоштен амбасадор односно генерален конзул може да биде поставен односно именуван кариерен дипломат со...

Дипломатите тајно ќе добиваат описни оценки – од „се истакнува“ до „не задоволува“

Македонските дипломати ќе бидат предмет на тајно оценување и во зависност од резултатите во работењето ќе добиваат оценки: се истакнува, задоволува, делумно задоволува и не задоволува, предвидува нацрт предлог-законот за надворешни работи објавен на Единствениот национален електронски регистар на прописи (ЕНЕР). Се планира оценувањето да се врши еднаш годишно, најдоцна до крајот на првото тромесечие од секоја календарска година и...

Историјата од „семоќното толкување“ на „Труд“ и рускиот одговор

Бугарскиот весник „Труд“ на својата веб-страница на 4 ноември објави колумна од Костадин Филипов, еден од најгрижливите скрибомани во бугарскиот медиумски простор кој речиси не остава да помине ден без да пишува за „македонското фалсификување на историјата“. Во овој текст тој во фонот на самитот на НАТО коментира за политичката ситуација и расположението во Македонија, навраќајќи се и на автентичното...

Сијарто: Не е битно дали Груевски границата ја минал пеш, на трцикл, со коњска кола или на трактор

Шефот на унгарската дипломарија Петер Сијарто изјави дека е лага дека унгарските дипломати биле инволвирани во бегството или во егзилот на Никиола Груевски во Унгарија. Тој не одговара директно дали дипломати го придружувале Груевски и дали тој границата ја минал со автомобил, пишува унгарскиот портал „444.hu“. - Ниеден унгарски дипломат не беше инволвиран на било кој начин во ничие бегство....

Македонските дипломати не сакаат оценување на нивната работа

Последното оценување на вработените во Министерството за надворешни работи и дипломатско-конзуларните претставништва на земјава во странство било извршено во 2013 година, констатираат државните ревизори во најновиот извештај за работењето на Министерството. Поради специфичноста на работењето на директоратите во Министерството и на дипломатско-конзуларните претставништа, од МНР во 2016 година доставиле барање до Министерството за информатичко општество и администрација за изземање од...

Сијарто: Груевски законски мина три граници, наши дипломати не го криумчареа

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски мораше да мине три граници за да стигне во Унгарија и во сите три случаи го стори тоа во целосна согласност со регулативите, порача унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто на прес конференција денеска во Будимпешта. Тој рече и дека неговото министерство никако не е поврзано со случајот, имајќи предвид дека телото што го...

Сијарто: Ниедна земја на ЕУ не го покрена прашањето за Груевски

Унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто, по вчерашниот состанок на министрите во ЕУ порача дека ниеден колега не го покренал прашањето за азилот на Груевски, извести МИА. Како одговор на новинарско прашање, Сијарто рече дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски изразил желба да поднесе барање за азил во унгарска амбасада, но владата на Унгарија немала никаква улога во неговото...

Грција ќе протера двајца руски дипломати поради обиди да се поткопа Договорот за името

Грчката влада донела одлука да протера двајца руски дипломати и да забрани влез на двајца други, обвинувајќи ги за обиди да се вмешаат во внатрешните работи на Грција, како и да го поткопаат Договорот за името со Македонија, известува грчкиот весник „Катимерини“. Дипломатите се товарат за обиди да се извлечат и да се протуркаат информации, како и да се поткупат...

„Донбас. Вчера, денес, утре“ – документарец во најдобрата пропагандна традиција на Кремљ

Руската амбасада деновиве го сподели на Фејсбук документарецот „Донбас. Вчера, денес, утре“ (2021), во кој се користи една честа манипулација, а тоа е правење збрка во редоследот на настаните, за...