fbpx
Таг: дипломати

таг: дипломати

САД протеруваат 15 кубански дипломати

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп нареди протерување на 15 дипломати од кубанската амбасада во Вашингтон, откако САД минатата недела повлекоа половина од своите дипломати од Хавана, соопшти американскиот Стејт департмент. Одлуката на американските власи доаѓа откако кубанските власти не успеаја да го заштитат американскиот персонал на Куба, кој бил изложен на мистериозни „напади“ кои им го оштетиле нивното здравје, соопшти...

Русија тврди дека САД упаѓа во нивните дипломатски претставништва

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека американските специјални служби се обидуваат да влезат во дипломатските претставништва на Русија во Сан Франциско. Министерството објави снимки на кои, како што се наведува, се гледаат американските специјални служби како се обидуваат да упаднат на дипломатскиот имот. Стејт департментот на крајот на август соопшти дека САД го затвора рускиот конзулат во Сан Франциско,...

Македонската Влада не била инволвирана во разузнавањето, утврдиле Димитров и Дачиќ

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Србија, Никола Димитров и Ивица Дачиќ денеска во Ниш разговараа за последните случувања на релација Белград – Скопје, по обвинувањата од српските власти за офанзивни разузнавачки активности против Србија. Министрите, како што соопштија на прес-конференцијата, детално ги разгледале доказите, по кои Белград го повлече персоналот на српската амбасада од Скопје и заклучиле,...

Мекалистер: Брисел беше изненаден од дипломатскиот спор меѓу Србија и Македонија

Брисел бил изненаден од дипломатскиот спор меѓу Србија и Македонија, но е задоволен што раководствата на двете држави овозможиле да се дојде до решение преку дијалог на дипломатско ниво без ескалации, вели известувачот за Србија во Европскиот парламент и шеф надворешнополитичкиот совет на ЕП, Дејвид Мекалистер во интервју за балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“. Мекалистер вели дека вчера разговарал...

Брнабиќ ќе го покани Заев на заедничка владина седница, најави Вучиќ

Српската премиерка, Ана Брнабиќ ќе испрати покана до премиерот Зоран Заев за одржување на заедничка седница на владите на двете земји до крајот на годината во Белград. Ова, меѓу другото, го истакнал претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на денешната средба со амбасадорката на Македонија во Белград, Вера Јовановска - Типко. На средбата, како што се наведува во соопштението на официјалната интернет-страница...

Заев и Вучиќ во „долг и отворен“ разговор се договориле за дијалог и соработка

Премиерот Зоран Заев и претседателот на Србија, Александар Вучиќ разговарале „долго и отворено“, за време на денешниот телефонски разговор, во кој ги разгледале сите „новононастанати околности“ во односите меѓу двете земји, Во заедничкото соопштение по разговорот, се наведува дека Заев и Вучиќ постигнале согласност околу пет точки. Тие се договориле дека Македонија и Србија исклучиво преку дијалог ќе го решаваат секое...

Османи: Најмалку што ни треба е отворање на нови прашања со соседите

Сè уште се нејасни причините за повлекување на персоналот на амбасадата на Србија во Скопје, изјави денеска вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, истакнувајќи дека треба да се почекаат целосните информации и да не се избрзува со „заклучоци, декларации и изјави кои што можат дополнително да ги влошат односите“ Османи наведе дека Македонија има и ќе има конректен однос кон...

Брисел ги повика Македонија и Србија на воздржаност

Европската комисија ги повика властите во Скопје и во Белград да покажат воздржаност и по мирен пат да го решат прашањето со повлекувањето на персоналот на српската амбасада во Скопје. Портпаролот на Европската комисија вели дека дипломатскиот инцидент е билатерално прашање на двете земји кое Европската Унија внимателно го следи. - Очекуваме двете страни да покажат воздржаност и прашањето да го...

Заев се надева дека со Вучиќ ќе ги решат недоразбирањата

Без какви било предвремени заклучоци го почитуваме и поддржуваме повикот на официјален Белград да ги заштитиме билатералните односи меѓу Србија и Македонија и да воспоставиме стандарден кодекс на однесување, изјави премиерот Зоран Заев за српски „Блиц“ и изрази надеж дена на денешните разговори со претседателот Александар Вучиќ ќе се решат сите евентуални недоразбирања. - Владата во Скопје никогаш ниту имала...

Вучиќ за РТС: Знаеме сè, разузнавачките активности се правени на многу повисоко ниво

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, во интервју за српската државна телевизија РТС вели дека Србија нема да дозволи да биде понижувана, но дека нема потреба од паника кај народот во Србија и во Македонија „бидејќи никој не сака судири, ниту ќе има“. Во однос на одговорот на македонскиот министер за надворешни работи, Никола Димитров дека Владата на Македонија не прислушувала, ниту...

Димитров: Владата не дала наредби за разузнавачки активности против Србија

Владата ниту имала намера, ниту пак дала наредби да се вршат разузнавачки активности против и на штета на некоја од соседните држави, вклучувајќи ја и Србија, изјави шефот на македонската дипломатија Никола Димотров, на денешната прес-конференција, одговарајќи на обвинувањата на неговиот српски колега Ивица Дачиќ дека српските дипломати во Скопје биле прислушувани, заплашувани и следени. Димитров истакна дека чекаат официјални...

Трајанов: Македонија треба да се воздржи од реципрочни мерки кон Србија

Повлекувањето на персоналот од амбасадата на Србија во Македонија е сценарио за дестабилизација на Балканот од пошироки размери, каде се испреплетуваат геостратешките интереси на повеќе центри на моќ, сметаат од Демократскиот сојуз. Од партијата на поранешниот пратеник и министер за внатрешни работи, Павле Трајанов, велат дека со овој непромислен, избрзан и неавтентичен акт на Србија, главната цел е да се...

Дачиќ: Порака за Македонија – знаеме што сте договарале

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска изјави дека одлуката на Србија да го повлече персоналот од амбасадата во Македонија всушност преставува порака до Скопје дека Србија „знае што се договарале и што се договориле“. Тоа, како што истакна Дачиќ, не е нешто што им се прави на пријателите, но дека и покрај тоа Србија сака добри односи со сите...

На дневен ред на седницата на Владата ги нема Србија и изборот на нов Јавен обвинител

Владата на денешната 24. седница по ред ќе расправа по вкупно 66 точки, колку што се наведени во најавата објавена на нејзината официјална интернет-страница. Меѓу темите на дневен ред се предлогот за измени на Законот за внатрешни работи, предлог закон за ратификација на Договорот од Париз за климатските промени и годишни извештаи на државни институции. На седницата ќе биде разгледана и...

Владата останува на својот став и нема да расправа за случајот со Србија на седница

Владата на денешната седница нема да расправа за дипломатскиот инцидент со Србија, која пред два дена го повлече целокупниот персонал од својата амбасада во Скопје, на консултации во Белград, поради, како што изјавија од српското раковдство „офанзивните разузнавачки активности во Македонија против Србија“. Од Владата за „Мета“ велат дека случувањата со Србија не се на дневен ред на денешната седница,...

Брнабиќ за повлекувањето на дипломатите од Македонија: Не станува збор за мала работа

Српската премиерка Ана Брнабиќ денеска изјави дека за одлуката за повлекување на персоналот на амбасадата на Србија во Македонија разговарала со министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ и со претседателот на Србија, Александар Вучиќ. - Утринава имав состанок со Дачиќ и консултации со претседателот на Србија, затоа што не станува збор за мала работа – соопшти Брнабиќ. Сепак, таа не...

Вашингтон планира да го ограничи движењето на руските дипломати

Вашингтон би можел да го ограничи движењето на руските дипломати во САД и да ја заостри процедурата за нотификација како одговор на акцијата на Русија кон американските дипломати и дипломатскиот имот, пишува весникот „Известија“, повикувајќи се на дипломатски извори. Весникот наведува дека станува збор за скратување на радиусот на движење на дипломатите и на техничкиот персонал на амбасадите и конзулатите...

САД наскоро ќе ѝ одговори на Русија за протерувањето на американските дипломати

Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, во Манила изјави дека Русија покажува „извесна подготвеност“ за почне разговори за решавање на кризата во Украина. Тој додаде дека Вашингтон ќе одговори на одлуката на Москва да го намали бројот на американските дипломати во Русија. По состанокот со рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, на маргините на форумот на Асоцијација на државите од Југоисточна...

Путин побара 755 американски дипломати да ја напуштат Русија

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа во интервју за „Вести ТВ“ соопшти дека 755 американски дипломати мора да ја напуштат Русија и оти Москва би можела да разгледа и дополнителни мерки како одговор на најновите санкции на Вашингтон. Путин рече дека САД имаат рок за намалување на дипломатскиот и на техничкиот персонал до 1 септември. - Повеќе од 1.000 луѓе работеа и...

Путин: Одговорот на Русија на санкциите од САД ќе зависи од конечната верзија на законот

Русија ќе протера 35 американски дипломати и максимално ќе го ограничи нивниот број доколку американскиот претседател Доналд Трамп го потпише законот кој се однесува на санкции против Русија, пишуваат руските медиуми, повикувајќи се на извори од руското министерство за надворешни работи. Руското МНР ја разгледувало можноста и за непропорционален одговор, на тој начин што Москва може да ја одбие соработката со...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...