fbpx
Таг: студенти

таг: студенти

Од понеделник субвенционираниот студентски оброк ќе се исплаќа на неделна основа

Од 1 март се менува начинот на кој се исплаќа субвенционираниот студентски оброк. Наместо на дневна основа, од понеделник паричните средства за оваа мерка ќе се исплаќаат одеднаш за шест дена во неделата, соопшти Министерството за образование и наука (МОН). Ваквите новини се предвидени со последните измени на Законот за субвенциониран студентски оброк, направени на барање на студентските организации и здруженија,...

МОН: Исплатени новите корисници на ученички и студентски стипендии

Министерството за образование и наука (МОН) информира дека се исплатени ученичките и студентските стипендии на сите нови корисници кои доставиле договор за стипендија во предвидениот рок во јануари. Станува збор за 3.300 ученици и 3.000 студенти - нови корисници на кои им се исплатени пари заклучно со февруари. „Одбиените кандидати за стипендија ќе имаат можност за жалба, откако електронски ќе...

Мензата и интернетот – нерешени проблеми во тетовскиот студентски дом, Шаќири вели дека набрзо ќе се решат

И покрај тоа што објектот беше пуштен во употреба пред околу четири месеци, во студентскиот дом во Тетово сè уште не е пуштена во употреба мензата, а проблем останува и интернетот бидејќи го нема во сите простории на домот. Веќе подолго време, студентите за Порталб.мк се жалат за овој проблем, а денеска министерот за образование и наука Јетон Шаќири...

Почна исплатата на студентски стипендии за новите корисници

Денеска започна исплатата на првите рати од стипендиите за новите корисници кои потпишаа договори со Министерството за образование и наука (МОН) во јануари. На своите сметки студентите добиваат средства за пет месеци, информираа повеќе студенти за Мета.мк. Студентите чии стипендии изнесуваат 6.050 денари, денес на сметка ќе добијат 30.250 денари, додека оние со месечни стипендии од 18.000 денари, треба да...

Студентите ќе добијат ваучери за туризам, но по изборите

Ваучерите за домашен туризам што за студентите ги најавија министрите за економија, Крешник Бектеши и за образование и наука, Јетон Шаќири, ќе се делат по изборите. Вака информираа од Министерството за економија по прашањето на Мета.мк за тоа што се случи со овие ваучери што беа претставени во декември по одржана средба меѓу двајцата министри и претставници на универзитетските...

Мета факт: Новите корисници на студентски стипендии неделава не добија исплата

Студентите кои се нови корисници на стипендии не ги добија првите исплати во текот на оваа недела, како што најави Министерството за образование и наука (МОН), со што изјавата на МОН дадена на Мета.мк ја оценуваме како невистинита. Министерството за образование доцни со исплата на стипендиите за студентите – нови корисници, кои потпишаа договори во јануари. Додека студентите кои...

(ИНТЕРВЈУ) Шерифи: На Студентскиот форум за прв пат во земјава ќе се формира Национално студентско тело за да се слушне нашиот глас

Првиот Студентски форум во земјава ќе се одржи на 8 и 9 март. Овој настан ќе ги обедини лидерите на студентските собранија на универзитетите во Северна Македонија во „Националното студентско тело“ каде ќе се гласа и за главните органи во рамките на ова тело. Целта на форумот е да се зајакне колективниот глас на студентите, да се стопира праксата на...

Наместо за студентите, ваучерите за туризам повторно кај работниците со ниски приходи

Министерството за економија денеска соопшти дека ќе доделува потврди-ваучери за одмор за домашен туризам за работници со ниски приходи. За оваа мерка, што четири години ги опфаќа работниците со ниски примања, претходно беше најавено дека годинава ќе биде наменета за студентите кои доаѓаат од социјално ранливи семејства, но Министерството се премисли. Јавниот повик ќе биде објавен во понеделник на 12...

Се подготвува првиот македонски студентски болид, ќе замине на светски натпревар во Хрватска

Тим од дваесетина студенти, во една од лабораториите на Машинскиот факултет при УКИМ го подготвува првиот македонски болид кој летоска треба да замине на светски натпревар во Хрватска. Обединети под името MES Racing, овие студенти работат на производство на тркачки автомобил кој треба да стигне до формула тест патеката Бугати Римац во хрватска Велика Горица. Она што тие го подготвуваат треба...

Шорткат: Студенти го подготвуваат првиот македонски болид за светски натпревар во Хрватска

Дваесетина македонски студенти во моментов го подготвуваат првиот македонски болид. Тркачкиот автомобил од лабораторијата на Машинскиот факултет треба да стигне на светски студентски натпревар во Хрватска. За нивната работа, патот што го одат и предизвиците на кои наидуваат дознајте повеќе преку нашиот разговор со Стефан, Георги и Масимо, кои се дел од тимот на MES Racing, во новата епизода...

Донесени се измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, што предвидуваат?

Собранието попладнево ги донесе измените на Законот за субвенциониран студентски оброк, со што се предвидени новини околу начинот на користење на оваа државна мерка за студентите. Согласно измените, доколку студентот не го искористи правото на субвенционирање на оброк во некој од деновите, износот му останува достапен за користење на сметката до крајот на тековната седмица, заклучно со ден сабота. Тоа значи...

Студентите со црвени картони на протест, МОН со зелено светло за стипендиите [галерија]

Со црвени картони и транспаренти преку кои побараа системски промени, дел од македонските студенти денеска протестираа пред Министерството за образованиеи и наука (МОН). Тие порачаа Министерството да работи поорганизирано и да ги почитува роковите што им ги дава за исплата на финансиската поддршка од повеќе мерки – стипендии, ваучери за меѓуградски превоз и субвенциониран оброк. Стипендиите и средствата за меѓуградски...

(ГАЛЕРИЈА) Студентите на протест пред МОН: Бараме промени!

Започна протестот на студентите пред Министерството за образование и наука каде стотина студенти порачаа дека бараат промени. Целта на протестот е да се истакне потребата од поголема ефикасност на институцијата, да се искаже револтот на студентите за ненавремента исплата на продолжените студентски стипендии, задоцнетите исплати на ваучерите за превоз и доцнењата со исплатите по склучувањето на спогодбите за ретроактивна исплата...

ФИКТ при УКЛО демантира дека оваа година почнале да наплаќаат по илјада денари за документи за студентска работа во странство

Факултетот за информатички и комуникациски технологии (ФИКТ) при Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола (УКЛО) утрово испрати демант на написот на новинската агенција Мета.мк насловен „Факултети на УКЛО ги зголемија трошоците за летна работа за студентите – илјада денари за заверка на документ“. Доставената реакција ја пренесуваме во целост. „Почитувани, Во новинарскиот текст на Новинската агенција „Мета.мк“ од Гоше Иванов, објавен на...

Стипендиите од денес легнуваат на сметка, студентите ќе протестираат пред МОН

Од утрово студентите-постојни корисници на студентска стипендија, кои го продолжиле ова право, на своите трансакциски сметки ги добиваат првите исплати за оваа учебна година. Според информациите од повеќе студенти кои се обратија до Мета.мк, денеска пристигнуваат четири рати за стипендиите, односно околу 24.200 денари. Министерството за образование и наука (МОН) денеска ја исплаќа и финансиската поддршка за меѓуградски превоз за...

Студентите утре ќе протестираат заради доцнењето на исплатата на стипендиите и ваучерите за превоз

Студентите утре ќе излезат на протест пред Министерството за образование, како знак на револт заради ненавременото исплаќање на обврските кон нив. Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, заедно со Факултетските студентски собранија на УКИМ и со поддршка од Универзитетските студентски собранија на УКЛО, УГД, Мајка Тереза, АУЕ-ФОН и Американ Колеџ ги повикаа студентите да...

УСС-УКИМ најави протест пред МОН во понеделник

Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје (УСС-УКИМ) вчеравечер на социјалните мрежи најави студентски протест во понеделник (05.02) во 14 часот пред Министерството за образование (МОН). Тие велат оти протестираат против неправдите врз студентите и против неефикасното работење на МОН. Протестот на студентите доаѓа по реакциите од студентските организации дека стипендиите за постојните и новите корисници доцнат....

МОФ со повик до студенти за пријавување во студентски дебатни клубови

Под слоганот „Отвори го умот за нови перспективи, приклучи се во дебатниот клуб на Младински образовен форум“, МОФ отвора повик за пријавување во студентски дебатни клубови кои ќе се формираат на Правниот факултет „Јустинијан Први“, Филозофскиот факултет и Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Ќе се организираат обуки што ќе...

Шорткат: Над 3.800 смртни случаи годишно поради аерозагадувањето во земјава

Загрижувачки податоци од Институтот за јавно здравје. Во Македонија годишно има над 3.800 смртни случаи кои можат да се препишат на аерозагадувањето. Повеќе за извештајот дознајте во новата епизода на „Шорткат“. Во вестите за млади, кои од оваа епизода се со освежен визуелен идентитет, ви носиме информации за студентите и партиципацијата што тие (ќе) ја плаќаат на УКИМ, за годинешното...

Дел од стипендиите и поддршката за меѓуградски превоз за студентите ќе бидат исплатени до утре

Студентите што ги продолжија стипендиите, најдоцна до утре ќе ги добијат средствата за неколку месеци, информираа за Мета.мк од Министерството за образование и наука (МОН), по реакциите на студентите дека стипендиите им доцнат со месеци. За новите корисници на стипендии, пак, кои потпишаа договор со МОН годинава, исплата на стипендиите ќе има во текот на следната седмица. Најдоцна до утре ќе...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...