fbpx
Таг: евакуација

таг: евакуација

Тешки гранатирања во јужниот град Миколаив, Зеленски нареди евакуација на населението од источен Доњецк

Украинскиот град Миколаив во текот на изминатата ноќ претрпе масивно бомбардирање од страна на рускиот окупатор, информираат од Украина, пренесе Би-би-си. Градоначалникот на градот го опишал како едно од најсилните гранатирања што воопшто се случиле. Покрај многу домови, хотел, спортски комплекс и две училишта, во нападот има и загинати. Јужниот град Миколаив се наоѓа на главниот пат кон главното украинско пристаниште,...

Евакуации на цивили од Северодонецк секогаш кога има затишје, руската офанзива продолжува

Украинските власти известија денеска дека продолжува евакуацијата на цивили од градот Северодонецк при секое затишје во жестоките напади и борби меѓу руските војници и украинските одбранбени сили во овој град на истокот на Украина. Третиот од трите мостови што го поврзуваа Северодонецк со неговиот град-близнак Лисичанск од другата страна на реката Северски Донец вчера беше прогласен за недостапен за украинските...

САД ќе испрати ракетни системи со поголем дострел во Украина

Руските трупи и утрово се бореа да преземат целосна контрола врз источниот индустриски град Сиевиеродонецк, откако Соединетите Држави соопштија дека ќе ѝ  дадат на Украина ракетни системи со поголем дострел за да ѝ помогнат да ја принуди Москва да преговара за завршување на војната, пренесе Ројтерс. Претседателот Џо Бајден рече дека Соединетите Држави ќе ѝ дадат на Украина понапредни ракетни...

Евакуирани 264 украински војници од Азовстал, во челичарницата чекаат преостанатите

Украинските власти потврдија дека започнала евакуацијата на опколените украински војници во челичарницата Азовстал во Мариупол, јавува Би-би-си. 53 тешко повредени војници биле одведени во Новоазовск, град под контрола на руските сили, додека дополнителни 211 војници биле евакуирани во Оленивка - град под контрола на руските сили. Русија претходно соопшти дека бил постигнат договор со Украина за евакуација на повредените војници...

Евакуирани цивили од фабриката „Азовстал“ во Мариупол, Зеленски се сретна со Пелоси

Дваесеттина цивили, меѓу кои и жени и деца, се евакуирани од фабриката за челик „Азовстал“ во украинскиот град Мариупол, која е уништена од руското гранатирање, јавува „Укринформ“. Заменик-командантот на Азовскиот полк, Свјатослав Паламар, рече дека војниците ја продолжуваат акцијата за спасување, со јажиња вадејќи цивили од урнатините – стари лица, жени и деца. „Нагласувам дека бараме да се гарантира евакуација не...

Сведоштво од Украина: Жени со бебиња чекаат по 30 часа на снег и виулици за да стигнат на безбедно

Хуманитарната волонтерка Алисон Томсон, која за време на бегалската криза во Грција им помагаше на многу луѓе кои бегаа од војната во Сирија, сега е во Украина. Нејзината мисија овој пат е да помогне во евакуацијата на сирачиња со посебни потреби, но и други деца кои останале без покрив на главата. Таа за Мета.мк раскажа низ каква голгота поминуваат децата...

Договорено 12-часовното примирје во Украина, сепак постои скептичност дека бегалците успешно ќе се евакуираат

Иако е договорено 12-часовно примирје во Украина и создавањето на безбедносни коридори по кои цивилите би можеле да се евакуираат, веќе се одвива, како што известува „Асошиејтед Прес“ сепак, постои скептичност од украинска страна бидејќи претходните обиди да се воспостават евакуациски коридори пропаѓаа поради нови напади. Со инвазијата на руските вооружени сили на Украина, којашто тече веќе втора седмица, руските...

Османи: 43 македонски државјани се eвакуираат од Украина, Владата ќе одлучува за прием на бегалци

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешниот брифинг посветен за последните актуелности од надворешната политика рече дека од вкупно 120 мапирани граѓани од Македонија, меѓу кои има и дел украински граѓани, 20 граѓани го искористиле апелот и ја напуштиле Украина пред да почне воената инвазија на 24 февруари. Според министерот, по руската агресија 20 граѓани ја напуштиле Украина и...

Продолжува гранатирањето на Мариупол, се одложува примирјето за евакуација

Примирјето што утринава го постигнаа Русија и Украина во договор од пет часовен прекин на воените дејствија во градовите Мариупол и Волновакха поради евакуација на цивилното население беше прекинато откако украинските власти ги обвинија руските трупи за искористување на состојбата во своја предност и промена на своите позиции. Градскиот совет на Мариупол објави дека евакуирањето се одложува поради нарушената безбедност...

Пет часовен прекин на нападите во Мариупол и Волноваха за да се евакуира цивилното население

Утрово, властите на Русија и Украина се договорија за привремен прекин на огнот во два града во јужниот дел на Украина, Мариупол и Волноваха, пренесува Би-би-си. Прекинот е со цел да се евакуира населението од овие градови и истиот започна денес во 09:00 часот. Додека ова се добри вести за жителите кои сакаат да си го напуштат живеалиштето, двата града...

Контраспин: ВМРО-ДПМНЕ спинува дека МНР не прави ништо за да ги извлече македонските граѓани од Украина

Досега се извлечени 50 македонски граѓани откако почна руската инвазија врз Украина, од вкупно 100 колку што живеат на оваа територија. На 24 февруари, кога и официјално почнаа руските напади, министерот Бујар Османи упати апел до сите македонски граѓани да се обратат за помош во амбасадата, а потоа започна и нивната евакуација, наспроти тврдењата на Стефан Андоновски, секретар за...

Османи: Семејството со новорoденче од Харков е евакуирано во посебен безбедносен коридор

Семејството Спирковски, од градот Харков, кое беше во најтешка состојба, со новороденче кое има само неколку дена, во моментов е дел од посебен безбедносен коридор на повеќе од 100 километри од градот и е на пат да ја напушти Украина, објави министерот за надворешни работи Бујар Османи на Фејсбук. „Тие се на безбедно и се во добра состојба. Очекувам во...

Османи: Околу 50 државјани чекаат на евакуација од Украина

Од вкупно 100 мапирани граѓани во Украина, 50 се веќе извлечени и уште толку треба да се евакуираат. Притоа, од овие граѓани што чекаат евакуација не се сите наши државјани, и се очекува денеска поголем дел од нив да ги евакуираме, информираше на денешниот брифинг министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој рече дека од тие 50 државјани, 20 се...

МНР: Обезбеден транспорт на наши државјани во Одеса

Од Министерството за надворешни работи информираат дека во соработка со партнерски земји обезбедиле транспорт за евакуација на нашите државјани кои во моментот се наоѓаат во Одеса, Украина. „Поради тоа, апелираме нашите државјани кои се наоѓаат во Одеса, итно да го контактираат министерството, со цел достава на податоци и координација на процесот за евакуација на дежурниот телефонски број +389 75 273...

Владата ќе одлучува за евакуација на нашите жители од Украина и ќе разгледува санкции кон Русија

Владата на Република Северна Македонија на денешната 17-та редовна седница ќе расправа за новиот пакет на рестриктивни мерки на ЕУ кон Русија и евакуација државјаните на Северна Македонија. „На оваа седница на разгледување и усвојување е Информацијата за новиот пакет на рестриктивни мерки на ЕУ во поглед на ситуацијата во Украина со препорака за придружувањето на Северна Македонија кон сите...

Украинска амбасада: Изминативе 24 часа се регистрирани 80 прекршувања на огнот

Во текот на изминатите 24 часа, на 20 февруари, Украина регистрирала 80 прекршувања на огнот, од кои 72 биле со употреба на оружје забрането со договорите од Минск, се наведува во соопштението на Украинската амбасада во Скопје, кои вината ја насочуваат кон вооружените формации на Руската Федерација што се наоѓаат на окупираните територии во Донецк и Луганск. „Како резултат на...

Британија и Германија ги повикаа граѓаните да ја напуштат Украина, Русија од Киев повлекува дипломати

Велика Британија и Германија ги повикаа своите граѓани да ја напуштат Украина поради стравувањата од можна руска инвазија на земјата, јави германската новинска агенција ДПА. Покрај овие две големи европски земји, САД излегоа со истата препорака и за американските граѓани во Украина, а вакви повици упатија и балтичките земји, Холандија, Саудиска Арабија и други држави, вклучувајќи ја и Северна...

[ВИДЕО] Полициските „тигри“ со хеликоптер евакуираа изнемоштено лице од Галичник

Припадниците на специјалната единица на полицијата „Тигар“, во соработка со Хеликоптерската единица при МВР спасија изнемоштено лице од Галичник. Како што соопшти Министерството за внатрешни работи (МВР), по упатен повик до Центарот за управување со кризи (ЦУК) за евакуација на болно изнемоштено лице, жител на село Галичник, Специјалната антитерористичка единица „Тигар“ и Хеликоптерската единица на МВР бргу се подготвиле и...

Заврши привремениот престој на 35 Авганистанци во земјава, Грција им обезбеди трајно прибежиште

Денеска за Грција заминаа 35 Авганистанци кои привремено престојуваа во земјава, откако беа евакуирани од Авганистан по преземањето на власта од страна на талибанците, соопшти Владата. Грција им обезбеди трајно прибежиште на овие луѓе. „Групата ја сочинуваат активисти за човекови права и женски права и членови на нивни семејства. Во изминатиот период нашата земја им обезбеди привремено засолниште како дел...

Вистиномер: Не е точна изјавата на Глен Бек дека САД побарале од македонските власти да не примаат бегалци од Авганистан

Тврдењето на коментаторот и водител од САД, Глен Бек, дека Стејт Депратментот на САД „и кажал на Македонија да прекине со примањето бегалци од Авганистан“ е недвосмислено демантирано од страна на властите во земјава. Подготовките за приемот продолжуваат, а политиката според која бегалците ќе бидат примени во земјава не е сменета и тие се очекуваат набрзо, пишува „Вистиномер“ во...

Продолжен рокот за пријавување за признанието „Успешни млади“

Рокот за доставување пријави за признанието „Успешни млади“ продолжен до 14 октомври 2022 година, информираат денес од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија. Признанието се доделува во насока на вреднување...