Речиси 11.000 лица евакуирани од три области во Харкив

Во квартот Холоднохирски, во напад со бомба биле оштетени просториите на претпријатие, а повредени биле 12 лица

фото: Укринформ

Речиси 11.000 лица се веќе евакуирани од областите Чухуив, Харкив и Боходухив во регионот на Харкив, објави на Фејсбук шефот на регионалната државна управа на регионот, Олех Синиехубов, а пренесе Укринформ.

Според него, бомбашки напад во Шевченковски вчера ги уништил прозорците во три станбени блокови, оштетувајќи ги зградите на две кафулиња и перална за автомобили, бензинска пумпа, сервисна станица, продавница, два трамваи и неколку автомобили.

Во квартот Холоднохирски, во напад со бомба биле оштетени просториите на претпријатие, а повредени биле 12 лица.

Руското гранатирање во Купијанск-Вузлови оштетило куќа и гасовод.

Во нападите во Чухуив се повредени осум лица, опожарен е дел од градинка, три станбени згради, продавници, деловен простор, аптека и четири автомобили.

Според Синиехубов, осум руски напади биле одбиени на оската Харкив кај Липци и Старица. Борбите продолжуваат во областа Плетенивка-Вовчанск.