fbpx

Со закана со пиштол од банка одзел над 2,6 милиони денари

Осомничениот влегол во филијала на банка на улицата „Бојмија“ во скопската општина Аеродром и со сериозна закана и употреба на пиштол, загрозувајќи го животот на двајца вработени во банката, одзел 2,6 милиони денари, по што веднаш побегнал од местото

-

Основното јавно обвинителство Скопје соопшти дека е донесена наредба за спроведување истрага против 31-годишник за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – разбојништво.

Тој, на 4 јуни, влегол во филијала на банка на улицата „Бојмија“ во скопската општина Аеродром и со сериозна закана и употреба на пиштол, загрозувајќи го животот на двајца вработени во банката, одзел 2,6 милиони денари, по што веднаш побегнал од местото.

По неговото пронаоѓање и лишување од слобода, парите биле пронајдени и вратени на банката, а за осомничениот е доставен предлог за определување мерка притвор.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

В среда стартува Балканскиот етно фјужн фестивал „Локум фест-музика и традиција“ 2024

Со концертниот настап на македонскиот гитарист Мухамед Ибрахими во НУ Завод и музеј Битола на 17 јули, среда, со почеток во 20.30 ч. започнува 18-то издание на Балканскиот етно...