fbpx
Таг: катастрофа

таг: катастрофа

Расте бројот на загинати во поплавите во Либија, 30.000 луѓе останаа без покрив над глава

Над 30.000 лица останаа без живеалишта во катастрофалните поплави што го зафатија источниот дел на Либија. Извештаите за бројот на жртви варираат во голема мера и се движат меѓу 6.000 и 11.000 изгубени животи. Илјадници лица се водат како исчезнати, а градоначалникот на најпогодениот град Дерна стравува дека вкупниот број на загинати би можел да достигне 20.000, пренесе Би-би-си. Преживеаните...

Првични реакции: Разнесувањето на браната Нова Каховка на Дњепар е опасен преседан

Ноќта на 06.06.2023 беше разнесен голем дел од огромната брана на Дњепар во близина на Нова Каховка во јужна Украина, со што војната во Украина доби нова, досега невидена форма која вклучува екоцид, т.е. еколошка катастрофа, а и двете страни и Русија и Украина тврдат дека тоа го сторила спротивната страна, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме...

Борбата за превласт во Судан продолжува, досега загинати над 400 лица

Дипломати и граѓани од различни земји се евакуирани од Картум, главниот град на Судан, бидејќи градот продолжува да доживува интензивни борби меѓу редовната армија и моќните паравоени сили. САД и Велика Британија најавија евакуација на нивните дипломати од земјата, додека Франција, Германија, Италија и Шпанија исто така ги евакуираат своите граѓани, пренесе Би-би-си. Борбата за моќ доведе до насилство во...

Земјотресите во Турција и Сирија не се предизвикани со ХААРП

По катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија, на социјалните мрежи се појавија нови теории на заговор кои без никакви докази инсинуираат дека катастрофалниот земјотрес бил на вештачки начин создаден од САД со користење на ХААРП технологија. Наспроти ваквите тврдења, ХААРП е програма која ги истражува својствата и однесувањето на јоносферата, а научниците и метеоролозите велат дека не може да...

Спасувачите во Флорида уште трагаат по 99 исчезнати во рушевините на станбената 12-катница

Спасувачките екипи во американската сојузна држава Флорида, уште трагаат по 99 лица што се водат како исчезнати по уривањето на 41 година старата станбена 12-катна зграда во гратче на север од Мајами, јави Би-би-си. Засега е потврден еден загинат, 99 се водат како исчезнати а 102 се веќе идентификувани како преживеани. Причините за уривањето на зградата, која требало наскоро да...

Гутереш: Корона вирусот доведе до најголемото пореметување на образованието во историјата

Светот се соочува со генерациска катастрофа, која би можела да доведе до губење на незамислив човечки потенцијал, да ги подрие децениите на напредок и да ги засили вкоренетите нееднаквости, откако корона вирусот доведе до најголемото пореметување на образованието во историјата, порача Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш во видео обраќање на почетокот на кампањата на ОН, „Да ја спасиме...

Скопје денеска одбележува 55 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска одбележува 55 години од катастрофалниот земјотрес што се случи на 26 јули 1963 година. Утринава, група урбани уметници од Центарот за современи уметници точно во 5:17 часот, времето кога се случи земјотресот, реализираа аудио акција на пет различни локации низ градот и ги потсетија скопјани на точното време на трагичниот настан. „Со оваа аудио акција, урбаните уметници дадоа нивен оригинален...

За два дена повеќе од 100 лица починале од глад во Сомалија

Премиерот на Сомалија, Хасан Али Каире, денеска соопшти дека во последните 48 часа 110 лица умреле од глад само во регионот Бај и дека ваква опасност им се заканува на милиони луѓе во земјата, јавуваат светските агенции. Станува збор за прв извештај за луѓе починати од глад, откако во вторникот Сомалија прогласи национална катастрофа поради сушата што им се заканува на...

Ситуацијата во сирискиот град Алепо е катастрофална, предупредуваат ОН

Ситуацијата во сирискиот град Алепо е катастрофална откако десетици луѓе беа убиени во напади на повеќе цели, вклучувајќи и болница, соопштија денеска Обединетите нации (ОН). Како што соопштија денеска од организацијата „Лекари без граници“, во напад на болница во Алепо биле убиени најмалку 27 лица, додека во други напади животите ги загубиле повеќе од 30 луѓе. Како што пренесува „Би-би-си“, претставникот...

Мешков: На Европа ѝ се заканува хуманитарна катастрофа

Мигрантската криза во Европа се приближува до хуманитарна катастрофа, оцени денеска заменик министерот за надворешни работи на Русија, Алексеј Мешков. Мешков истакна дека ситуацијата се влошува на социо-економски план и дека нетолеранцијата, шовинизмот и ксенофобијата се во пораст во Европа поради огромниот прилив на бегалци. - Внимателно го следиме развојот на ситуацијата во врска со приливот на бегалци на европскиот континент и...

Тројца поранешни директори на „Тепко“, обвинети за катастрофата во „Фукушима“

Тројца поранешни извршни директори на јапонскиот енергетски гигант „Тепко“ и официјално се обвинети за небрежност во врска со катастрофата во нуклеарната централа „Фукушима“ во 2011 година, пренесува „Би-би-си“. Тие ќе бидат првите на кои ќе им биде судено за несреќата во „Фукушима“, која претрпе големи оштетувања и топење на реакторите по силниот земјотрес во 2011 година, кој предзвика цунами и...

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...