fbpx

Расте бројот на загинати во поплавите во Либија, 30.000 луѓе останаа без покрив над глава

Светската метеоролошка организација кажа дека најголем дел од жртвите можеле да се избегнат доколку жителите навреме биле предупредени и имале можност да избегаат

-

Над 30.000 лица останаа без живеалишта во катастрофалните поплави што го зафатија источниот дел на Либија. Извештаите за бројот на жртви варираат во голема мера и се движат меѓу 6.000 и 11.000 изгубени животи. Илјадници лица се водат како исчезнати, а градоначалникот на најпогодениот град Дерна стравува дека вкупниот број на загинати би можел да достигне 20.000, пренесе Би-би-си.

Преживеаните кои успеаја да ја издржат несреќата споделија ужасни сведоштва за семејствата кои загинале, застрашувачки бегства и застрашувачката глетка на луѓе кои се однесени пред нивните очи.

Светската метеоролошка организација кажа дека најголем дел од жртвите можеле да се избегнат доколку жителите навреме биле предупредени и имале можност да избегаат. Место тоа, локалните власти им сугерирале на луѓето да останат во своите домови додека дождовите се засилувале и дури вовеле полициски час.

Последиците од поплавите оставија околу 30.000 луѓе без покрив над главата, соопшти Меѓународната организација за миграција. Покрај тоа, постои закана од појава на болести поради загадени извори на вода. Огромната сила на надојдените води од пробивањето на браната драматично го промени пејсажот на градот Дерна со бројот на разурнати згради.

Напорите за обезбедување помош се попречени од мноштво логистички предизвици, надополнети со политичката нестабилност во регионот. Добивањето дозвола за влез и патување од Бенгази до Дерна се покажало како огромна пречка. Недостигот на основна инфраструктура, оштетените влезни точки и несигурноста на основните комунални услуги како струја, вода и гориво дополнително ги комплицираат операциите за спасување и обновување на теренот.

Во услови на овие предизвици, хуманитарните организации го даваат максимумот од себе за да им помогнат на оние на кои им е потребна помош. Башир Бен Амир од Меѓународниот комитет за спасување известува дека само еден пристапен пат до Дерна е достапен, бидејќи другите се сериозно оштетени од поплавите. Спасувачките тимови работат во тешки услови, без пристап до струја, вода, гориво и несигурен телефонски прием. Потребите се огромни, а ситуацијата во градот продолжува да се влошува, нагласувајќи ја итната потреба за меѓународна помош и покрај логистичките и политичките пречки, пишува Би-би-си..

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...