fbpx
Таг: исчезнати

таг: исчезнати

Расте бројот на загинати во поплавите во Либија, 30.000 луѓе останаа без покрив над глава

Над 30.000 лица останаа без живеалишта во катастрофалните поплави што го зафатија источниот дел на Либија. Извештаите за бројот на жртви варираат во голема мера и се движат меѓу 6.000 и 11.000 изгубени животи. Илјадници лица се водат како исчезнати, а градоначалникот на најпогодениот град Дерна стравува дека вкупниот број на загинати би можел да достигне 20.000, пренесе Би-би-си. Преживеаните...

Трка со времето: Потрагата по исчезнатата подморница влегува во критична фаза

Потрагата по исчезнатата подморница „Титан“ што заминала да го истражува потонатиот брод „Титаник“ влегува во критична фаза, по проценките дека доводот на кислород за оние што се внатре може да истече за неколку часа. Американската крајбрежна стража ја удвои големината на областа која ја пребарува, бидејќи смета дека подморските струи би можеле да ја одвлечат подморницата подалеку од областа каде...

По бродската несреќа во Грција ќе им се суди на деветмина, во Пакистан прогласен Ден на жалост

Деветмина осомничени шверцери на луѓе треба да се појават пред грчкиот суд под обвинение дека управувале со рибарскиот шверцерски брод со мигранти кој минатата недела потона во близина на грчкиот брег кај Пелопонез, резултирајќи со стотици исчезнати за кои се претпоставува дека се мртви. Бродската несреќа е една од најтешките катастрофи во Медитеранот, пишува „Гардијан“. Грчките власти соопштија дека досега...

Во превртениот брод кај Пелопонез најверојатно имало околу 100 деца

Преживеаните од несреќата во која рибарски брод со мигранти се преврте и потона во близина на јужниот брег на Грција кај Пелопонез, рекле дека на бродот најверојатно имало околу 100 деца. Ова во изјава за Би-Би-Си го кажал вишиот лекар во Општата болница во Каламата, Манолис Макарис, кој ги лекувал преживеаните од бродоломот. „Тие (преживеаните, н.з.) ни кажаа дека има...

Пронајдени се двете исчезнати малолетнички по кои се трагаше два дена

Полицијата ги пронајде двете малолетнички по кои се трагаше од четвртокот и за кои на социјалните мрежи масовно се споделуваа повици. Тинејџерките биле пронајдени попладнево на подрачјето на Бит Пазар од страна на полициски службеници од тамошната полициска станица. Девојчињата биле забележани кај продажен објект во паркот. „Денеска (01.04.2023) во 13.30 часот на ул. „Џон Кенеди“, кај продажен објект во паркот,...

Амбасадата во Анкара и Конзулатот во Истанбул по силниот земјотрес во Турција достапни за информации 24 часа

По силниот земјотрес во југоисточниот дел на Турција, македонското Министерство за надворешни работи стапило во контакт со Амбасадата на Северна Македонија во Анкара и Генералниот Конзулат во Истанбул. Од таму велат дека се во постојана комуникација со надлежните институции на Турција, а за граѓаните на 24-часовно располагање за сите евентуални прашања се следниве телефонски броеви: +905394569710 во Анкара, +905456149777 во Истанбул, + СОС...

Двајца починати и 16 повредени во експлозија во фабрика близу Белград

Две лица загинаа а 16 се повредени во силна експлозија и некоклу детонации кои попладнево го потресоа белградското предградие Лештане, јавија медиумите во Србија, пренесе Би-Би-Си на српски јазик.  Јавниот сервис наведува дека експлозијата се случила во фабриката „Едепро“ за производство на проектили и ракетни делови за противградна одбрана. Тројца тешко повредени се пренесени на одделението за реанимација на Ургентниот центар,...

Најмалку 81 жртва од поплавите во Германија, околу 1.300 лица се водат како исчезнати

Расте бројот на загинати и исчезнати лица во големите поплави што го зафатија западниот дел на Германија. Најмалку 81 жртва е пријавена досега, а најсилно се погодени двете германски покраини Северна Рајна Вестфалија и Рајнската област-Пфалц, јавува Гардијан. Германските медиуми јавуваат за загрижувачки бројки на околу 1.300 лица кои се водат како исчезнати, а властите водат напор да ги...

Спасовски ги демантира информациите за наводни киднапери и препродажба на органи

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски уште еднаш најостро ги демантираше дезинформациите и шпекулациите во кои се злоупотребуваат актуелните случаи на исчезнати лица. - Категорично ги отфрлам шпекулациите за наводни киднапери и наводна препродажба на човечки органи. Tоа се лаги и дезинформации. Ниту има случаи на киднапирање ниту пак на лицата што во последните неколку случаи си го одземаа животот...

Се расчистува шутот од мостот кај Џенова, потрагата по преживеани продолжува

Багери утрово почнаа да ги расчистуваат урнатините на надвозникот во близина на Џенова, кој се урна во вторникот. По три дена од трагичната несреќа, сè уште се трага по преживеани. Тешката механизација го тргна големиот вертикален дел на мостот, со што се отвора нов простор за потрага. Спасувачите трагаат по 10 до 20 луѓе, кои се водат за исчезнати. Неофицијално, во...

Бројот на загинати во пожарот достигна 76, прогласена тридневна жалост во Грција

Бројот на жртви во пожарите во областа Атика се искачи на 76, но постои стравување дека ќе биде трицифрен, бидејќи е непозната бројката на исчезнати. Грчката влада вчера прогласи тридневна национална жалост. Спасувачката акција продолжува со проверка на домовите и становите зафатени од пожарот, за евентуално да се откријат загинати или исчезнати граѓани. Волонтери, организации, граѓани, грчките општини, веќе започнаа хуманитарни...

Стотици луѓе исчезнати откако попушти брана во Лаос

Стотици луѓе се водат како исчезнати откако се урна брана во источниот дел на Лаос, а насобраната вода поплави шест села и стотици луѓе се исчезнати, јави државната новинска агенција. Браната во провинцијата Атапе се урнала синоќа, а а поплавата ги уништила живеалиштата на 6.600 луѓе. Засега официјалната бројка на загинати е десетина, но стотици луѓе се исчезнати. Браната била пред...

Исчезнале три тинејџерки, две од нив сестри

Три тинејџерки, две од нив сестри, биле пријавени за исчезнати вчера во Штип и Пробиштип. Како што извести СВР Штип, вчера попладнето во СВР Штип, 39 годишниот М.Д. од Штип пријавил дека неговата 14-годишна ќерка околу 14 часот излегла од дома и не се вратила. Вчера вечерта во полициската станица во Пробиштип, М.Т.(55) пријавил дека во саботата неговите две ќерки Н.Т.(19)...

Во поплавите во Калифорнија загинаа 15 лица, а најмалку 25 се повредени

Во Калифорнија продолжува потрагата по настраданите во големиот одрон кој уништи десетина домови во областа Санта Барбара, каде што засега има 15 загинати и најмалку 25 повредени. Најмалку 50 лица мораа да бидат евакуирани со хеликоптер, поради невремето а бројот на жртви може да биде поголем при проширување на истрагата. https://twitter.com/TheEllenShow/status/950807626509574144 Спасувачките екипи пребаруваат дали има преживеани во некои од оштетените градби. Најголем...

Се зголемува бројот на загинати во невремето на Мадагаскар

Бројот на загинати во налетот на циклонот „Ава“ во источниот дел на островот Мадагаскар се зголеми на 25 лица, а повеќе десетици се водат како исчезнати, соопштиле властите на островот, јавуваат светските агенции. Поради невремето евакуирани се повеќе од 17.000 лица. Од владата на Мадагаскар соопштиле дека опасноста поминала и дека се укинати сите предупредувања за појава на невреме. Силното...

При пожарите во Калифорнија загинаа 35 лица, 600 се исчезнати

На северот на сојузната американска држава Калифорнија, 22 пожари досега однесоа 35 животи. Властите предупредуваат дека бројот би можел да се зголеми затоа што повеќе од 600 лица се водат како исчезнати. Најмалку 3.500 куќи и компании се уништени во најопасните пожари во историјата на Калифорнија, кои во неделата вечерта избија северно од Сан Франциско.

Најмалку 19 мигранти загинале во бродска несреќа во Црното Море

Рибарски брод кој превезувал мигранти денеска потонал во Црното Море во близина на турскиот брег. Во несреќата загинале најмалку 19 лица, а 11 се водат како исчезнати, соопштила турската крајбрежна стража, јавуваат агенциите. Како што е соопштено, најмалку 40 мигранти биле спасени од бродови на крајбрежната стража и од трговски бродови кои биле во близина. Од крајбрежната стража сооштиле дека...

Осум лица исчезнати во свлечиште во Швајцарија

Осум лица, меѓу кои и државјани на Германија, Австрија и Швајцарија се водат за исчезнати во свлечиштето кое се случи на југоистокот на Швајцарија. Поради лизгањето за земјиштето се евакуирани неколку помали села. Во соопштението на каталонската полицијата Граубинден се наведува дека лицата од вчера се водат за исчезнати. Свлечиштето го погодило селото Бондо, во близина на границата со Италија. Евакуирани се...

Четири луѓе вчера биле пријавени за исчезнати

Во текот на вчерашниот ден, во полиција четири лица биле прогласени за исчезнати. Како што се дознава од полицискиот билтен, исчезнатите се од скопското село Црешево, Тетово, кавадаречкото село Сопот и од Скопје. Б.П. (73) од скопското село Црешево во полициската станица Гази Баба вчера пријавил дека во петокот од дома излегол неговиот 35-годишен син С.П. и оттогаш не се...

ОЈО отворило предистражна постапка за исчезнатите уметнички дела од Владата

Основното јавно обвинителство отворило еден предмет за исчезнатите уметнички дела од Петар Мазев и од Владимир Величковски кои се наоѓале во објектите на Владата и на Министерството за одбрана, објави телевизија „Телма“. „Јавниот обвинител кој работи на предметот веднаш презеде дејства во насока на утврдување на фактите. Издадена е наредба за прибирање на претходно известување од Министерството за внатрешни работи, како...

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...