fbpx
Таг: министри

таг: министри

Протест „Ноќ на лицето на режимот“ утревечер пред Влада

Утре, во 21 часот, граѓанската платформа „Ајде“ организира протест пред Владата, „Ноќ на лицето на режимот“. Протестот е одбележување на празникот познат како Ноќ на вештерките, но во македонски контекст. - Настанот го нарековме „Ноќ на лицето на режимот“ затоа што е време да го покажеме режимот во неговата вистинска форма, а со тоа да им дадеме можност на нашите сограѓани...

Министрите на ЕУ бараат Русија да прекине со нападите во Сирија

Шефовите на дипломатиите на земјите-членки на Европската унија денеска на состанокот во Луксембург ја осудија руската воздушна интервенција во Сирија и ги повикаа сите сириски политички фактори, вклучувајќи ги и преставниците на владата на Башар ал-Асад, да почнат дијалог со кој би прекинало насилството. - Неодамнешните руски воени напади кои не се насочени само на Исламска држава и на други...

СДСМ бара нова Катица Јанева за шеф на МВР

СДСМ ја почна потрагата по луѓе кои треба да седнат во министерските и во заменичките места предвидени со Договорот од Пржино. До 20 октомври, Социјалдемократскиот сојуз треба да предложи нови министри за внатрешни работи и за труд и социјална политика. Овие луѓе треба да бидат прифатливи и за другите партии кои се обврзале со Договорот. Во Министерството за финасии, Министерството за...

Гутерес: ЕУ нема друг избор освен да ги мобилизира сите сили околу бегалската криза

„Европската унија (ЕУ) нема друг избор освен да ги мобилизира сите свои сили во врска со бегалската криза, а единствен начин за решавање на овој проблем е унијата и сите зeмји-членки да спроведат заедничка страртегија, заснована на одговорност, солидарност и на доверба“, изјави вчера високиот комесар на Агенцијата за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР), Антониот Гутерес. Тој вчера достави насоки...

Конференција за Западен Балкан во Виена

Во Виена денeска почнува дводневната конференција за Западен Балкан, како продолжение на берлинскиот процес, инициран минатата година од германската канцеларка Ангела Меркел. На конференција ќе се потпише договор за разграничување на Црна Гора со БиХ, додека за попладнево е најавен „Форум за цивилно општество на Западен Балкан“ чиј домаќин е австрискиот шеф на дипломатијата Себастијан Курц. Централниот настан ќе се одржи в четврток...

Димовски: Министри и пратеници нема да бидат на чело на владата пред изборите

Премиерот што ќе ја раководи владата во периодот од 100 дена пред изборите, закажани за 24 април следната година, а ќе биде номиниран од ВМРО-ДПМНЕ, нема да биде функционер на партијата кој во моментот извршува каква било политичка функција, изјави Илија Димовски, во интервју за телевизијата „Канал 5“. „Партијата ќе си постапува врз база на статурните одлуки и ќе одлучи кој...

Дајселблум: До утре чекаме предлог од Грција

Европските министри за финансии до утре изутрина чекаат нов официјален грчки предлог во пишана форма. Првиот човек на Еврогрупата, Јерун Дајселблум, по завршувањето на денешниот речиси тричасовен состанок на министрите за финансии, најави дека утре ќе има нова телеконференција на Еврогрупата, на која ќе се разгледа грчкиот предлог. Потоа ќе биде потребен уште еден состанок на Еврогрупата за да...

Пресврт во Грција: Ципрас ги прифаќа европските предлози со мали измени и сугестии

Грција, се чини, ја менува песната и ги прифаќа сите предлози од договорот предложен од европските партнери. Грчката влада испрати ново писмо до европските институции и до шефицата на ММФ, Кристин Лагард, во кое отворено ги прифаќа сите услови и реформи што кредиторите ги предложија изминатиот викенд. Информацијата ја пушти новинарот на „Фајненшал тајмс“, Питер Шпигел, а нејзината веродостојност ја...

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска треба да ги усвојат заклучоците за Македонија

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија денеска се очекува да ги усвојат нацрт-заклучоците за Македонија, во кои се бара, меѓу другото, истрага за објавените прислушувани материјали, итни реформи во судството и во изборното законодавство. Тие треба да ги изгласаат и препораките за надминување на политичката криза, содржани во извештајот на Рајнхард Прибе. Вчера министрите за надворешни работи час и половина...

Почна поморската акција на ЕУ против шверцот на мигранти

Советот на министри за надворешните работи на земјите-членки на Европската унија (ЕУ), денеска на состанокот во Луксембруг ѝ дадоа зелено светло на поморската операција на ЕУ, со име „ЕУНАВФОР Мед“, насочена против шверецерите на мигранти и трговијата со луѓе преку Средоземно Море. Мисијата на операцијата, како што информираат од Советот на ЕУ, е да ги идентификува, зароби и да се ослободи...

Кризата во Македонија в понеделник на Советот за надворешни работи на ЕУ

Политичката ситуација во Македонија ќе биде една од темите на која в понеделник во Луксембург ќе дискутира Советот за надворешни работи на Европската унија. „Во април 2015 година, Советот изрази сериозна загриженост во врска со влошувањето на ситуацијата во земјата, особено во областа на владеењето на правото, основните права и слободата на медиумите. Советот ги повика сите страни да ја преземат одговорноста и...

Премиерот Груевски ќе се сретне со министрите за надворешни работи на Италија, Бугарија и на Унгарија

Премиерот Никола Груевски денеска ќе се сретне со Паоло Џентилони, министер за надворешни работи на Италија, Даниел Митов, министер за надворешни работи на Бугарија, и со Петер Сијарто, министер за надворешни работи на Унгарија. Средбите се одржуваат во рамки на Министерскиот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Централноевропската иницијатива. Средбите ќе се одржат во хотел „Метропол“ во Охрид.

Груевски: СДСМ треба да научи дека министри и премиер се добиваат само на избори

СДСМ треба да научи дека можност за избор на министри и на влада се добива само на избори и со поддршка на мнозинството од народот, оти тоа е суштината на демократијата, изјави денеска во Скопје премиерот Никола Груевски, одговарајќи на новинарско прашање за пишувањата на медиумите блиски на опозицијата дека ќе биде договорена техничка влада во која тој нема да...

ЕУ-министри: Потребно е политичко решение за излез од кризата во Македонија

Министрите за надворешни работи ја завршија дискусијата за Македонија, на која било кажано дека Европската унија ќе продолжи да ја следи ситуацијата, а искажана била поддршка за напорите на тројцата европратеници што го олеснуваат процесот. Тие се согласиле дека е потребно политичко решение за кризата, потврдија за „Мета“ извори присутни на состанокот. Македонија не беше формално ставена на дневен ред и нема да...

Буралиева, Грчева и Топузовa-Каревска не гласаа против Чавков!

Опозициските пратенички Љубица Буралиева, Солза Грчева и Роза Топузовa-Каревска на денешната 50. Собраниска седница не гласаа поротив предлогот на премиерот Никола Груевски за новиот министер за внатрешни работи, Митко Чавков. Од 81 присутeн пратеник, 71 пратеник гласаа „за“, воздржани беа двајца, a „против“ гласаше само еден пратеник. Против предлогот на премиерот Чавков да биде министер за внатрешни работи гласаше само пратеничката на...

Пратениците гласаа: Чавков и Мисајловски нови министри во Владата на Груевски

Собранието денеска со мнозинство гласови ги изгласа новите министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, откако досегашните, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, вчера си поднесоа неотповикливи оставки. За изборот на Митко Чавков за нов министер за внатрешни работи, од 81 присутен пратеник, „за“ гласаа 71, „против“ гласаше еден, а воздражни беа двајца пратеници во законодавниот дом. Владо Мисајловски за...

Министерски состанок на НАТО во Турција

Министрите за надворешни работи на земјите-членки на НАТО, на дводневниот состанок во Анталија, Турција, ќе разговараат за ситуацијата на Блискиот Исток, за Исламска држава и за кризата во Украина. Американскиот државен секретар Џон Кери се сретна со трускиот премиер Ахмет Давутоглу. Кери ќе ги информира министрите за разговорите што ги имал со рускиот претседател, Владимир Путин, и со шефот на руската дипломатија,...

Министрите за надворешни на ЕУ подготвуваат заклучоци за Македонија

Во вторник, министрите за надворешни работи на земјите-членки на ЕУ ќе усвојат заклучок во кој ќе се изрази сериозна загриженост за политичката состојба во Македонија, стои во нацрт-заклучоците на Советот, дознава „Мета“. Министрите, исто така, ќе побараат одговорност од сите политички фактори во земјата, а се очекува да изразат став дека е неопходна истрага за содржината од „бомбите“ на опозицијата. Советот...

Попоски во Тирана на состанок на ПСЈИЕ

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), што се одржува во Тирана. Најавено е Попоски да има свое обраќање, во кое ќе ги изнесе погледите на Република Македонија во однос на унапредување на регионалната соработка, особено во форматот на ПСЈИЕ. Во...

Груевски се сретна со Вучиќ

Премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, се сретна со премиерот на Србија, Александар Вучиќ. По средбата, почна и заедничката седница на двете влади. По завршувањето на седницата, се очекува двајцата премиери да дадат изјава.

Истекол хлор во филтер станица во Виница, нема повредени

Центарот за управување кризи (ЦУК) информираме дека вчера била отстранета опасност од истечен хлор во филтер станица во Виница. Од РЦУК Штип велат дека пожарникарите од Виница од 8 до...