fbpx
Таг: министри

таг: министри

Груевски и министрите во посета на поплавените подрачја

Владините функционери се во посета на поплавените подрачја низ Македонија. Премиерот Груевски и министерот Миле Јанакиески денеска се во посета на Битолско, во Новаци и во Могила. Поплавеното подрачје во кумановското село Доброшане денеска ќе го посети министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, ќе го посети кичевскиот регион. Заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Ванчо...

Откажан петочниот состанок на ЕУ-министрите против тероризмот

И покрај најавите на латвиското претседателство дека в петок министрите за внатрешни работи ќе се состанат во Брисел да дискутираат за последиците од париските атентати и за мерките во борбата против тероризмот, 28-те министри, сепак, одлучија дека е рано за тоа, објаснувајќи дека „одлуките не треба да се носат во брзање“. Од латвиското претседателство за „Мета“ велат дека дискусијата се...

„Студентски пленум“: Не побаравме оставка од министерот Адеми

Министерот за образование Абдилаќим Адеми или не го прочитал писмото што му го достави „Студентски пленум“ за екстерното оценување или свесно манипулира, зашто ние никаде не побаравме оставка од него, се вели во соопштението од „Студентски пленум“. „Ние на последниот пленум дискутиравме за таа изјава на министерот и сме зачудени. Писмото го објавивме со печат и во него се гледа...

Министерски состанок во Брисел за ситуацијата во Украина

Ситуацијата во Украина и заострувањето на санкциите кон Русија е тема на денешниот состанок на министрите за надворешни работи на државите од Европска Унија то ќе се одржи во Брисел. Министрите ќе расправаат и за британско-германската иницијатива за БИХ што предвидува значаен поттик за државата доколку тамошните политички лидери надминат блокади и се посветат на спроведување реформи. Ќе стане збор и за ситуацијата...

Владина делегација во посета на Швајцарија

Македонска владина делегација, предводена од заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, Владимир Пешевски, во чиј состав се министерот без ресор задолжен за привлекување странски инвестиции, Висар Фида, почесниот конзул на Република Македонија во Принципатот Лихтенштајн, Норберт Зегер, како и економскиот промотор во Швајцарија, Арлинд Зекири, од денеска престојува во работна посета на Конфедерацијата Швајцарија. Денеска...

Груевски одржа презентација за Македонија на бизнис-форум во Њујорк

Премиерот Груевски пред присутните ја нагласил стабилната макроекономска политика
Претседателот на Владата на Република Македонија, Никола Груевски, и членовите на владината делегација, во чиј состав се заменик претседателот на Владата и министер за финансии, Зоран Ставрески, и директорот на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони, Виктор Мизо, завчера попладне (понеделник, 03.11.2014 година) во Њујорк, САД, присуствуваа и се обратија на бизнис-форум за презентација на поволностите што ги нуди Република Македонија...

Бојко Борисов е новиот бугарски премиер

Реформаторскиот блок на Бугарија денеска одлучи за нов премиер на нашиот источен сосед да биде именуван Бојко Борисов. На средбата на здружените партии во реформатоскиот блок, одлучено е идната бугарска влада да има тројца вицепремиери и 18 министри.

Ако соученик ве малтретира во вибер група, направете скриншот и пријавете го кај педагогот

Ученик фотографирал соученик во соблекувална пред часот по физичко образование, па потоа фотографијата ја споделил во вибер група во која сите се исмејувале со ученикот-жртва. Девојка споделила фотографија со...