fbpx
Tag: министри

tag: министри

Ahmeti: BDI nuk mori vendim sonte, nuk përjashtohet takim i ri liderësh

Kreu i BDI-së sonte në selinë partiake në Reçicë të Vogël njoftoi se partia ende nuk ka vendim të fortë për dalje nga kriza, por porositi se zgjedhjet e parakohshme, që i kërkon VMRO DPMNE, nuk do ta zgjidhnin krizën. Ahmeti gjithashtu paralajmëroi se është i mundshëm një takim i ri i liderëve. Me thirrje urgjente nga Ahmeti, sot pasdite...

Veljanovski konstatoi dorëheqjet e ministrave dhe zv- ministrave të BDI-së

Kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski në seancën e sotme plenare konstatoi dorëheqjet e ministrave dhe zv- ministrave të BDI-së. Gjatë ditës pritet Veljanovski të thirr seancë të re ku në rend dite do të vendoset pika për emërimin e ministrave të ri. Edhe atë: Festim Halili është propozuar për postin e zv- kryetarit të Qeverisë për çështje evropiane, Arbër Ademi për...

Përfundoi marrja në pyetje e Gordana Jankulloskës në Gjykatën penale

Në gjykatën Penale në Shkup përfundoi marrja në pyetje e ish-ministres së brendshme Gordana Jankullovska. Ajo pas disa orëve  u largua nga gjykata duke shmangur pyetjet e gazetarëve. Ndërkohë në gjykatë ka qenë edhe sekretari i përgjithshëm i Qeverisë, Kiril Bozhinovski. Ndaj të dyve nuk u shqiptua masa e paraburgimit. Jankullovska dhe Bozhinovski në rastin “Titanik” të Prokurorisë Speciale janë...

Banori i Sarajit u “prish” punë ministrave të BDI-së

Banor i Komunës së Sarajit, sot akuzoi ministrat dhe funksionarët e partisë së Ali Ahmeti, BDI, se kanë kërkuar ryshfet madje 5.000 euro për punësim në institucionet shtetërore, transmeton televizioni "Shenja". Reagimi i banorit të Sarajit ka ndodhur gjatë vizitës së sotme të ministrave të BD-së, atij të arsimit Abdulaqim Ademi, të ekonomisë Bekim Neziri dhe deputetit dhe shefit të kabinetit...

Qeveria sot do të ketë ministrat e LSDM-së

Sot në mesditë fillon seanca parlamentare, ku deputetët do të votojnë ministrat dhe zëvendësministrat e rinj nga LSDM-ja sipas Marrëveshjes së Përzhinos. Tre ministra të Qeverisë së kryeministrit Nikolla Gruveski dje dhanë dorëheqja nga postet e tyre. Ministri i punëve të brendshme Mitko Çvakov, ministri i punës dhe politikës sociale Dime Spasov dhe zëvendësministrja e Shoqërisë Informatike dhe Administratës Marta...

Deri tani negocionin, prej nesër fillon zbatimi praktik i Marrëveshjes së Përzhinos

Pas disa javëve bisedime, partitë politike nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, të premten në orët e hershme arritën marrëveshje për të gjitha pikat e marrëveshjes së 2 qershorit dhe 15 korrikut, që duhet të filloj të zbatohet që nesër. Nikolla Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi së bashku me ekipet e tyre arritën marrëveshje për Kodin zgjedhor, kompetencat...

“Bombat” e opozitës Gruevskit i morën 5 funkcionarë

Më shkarkimin e sotshëm të Goran Trajkovskit, drejtorit të DAP-it,  i cili është politikani i pestë që pësoi pas publikimit të "bombës"  së parë nga lideri i opozitës Zoran Zaev, më 9 shkurt të këtij viti. Nga Qeveria e Nikolla Gruevskit deri më tani u larguan këta funksionarë: Gordana Jankulloska, ministre e punëve të brendshme; Sasho Mijallkov, drejtor i Drejtorisë së Sigurimit dhe...

MSHIA: Administrata numëron 128235 administratorë

Ministria e Shoqërisë Informatike dhe Administratës nëpërmjet reagimit me shkrim ka përgënjeshtruar informacionet e publikuara në media, për numrin e të punësuarve në adminsitratë. Në reagim thuhet: “Tërësisht janë të pavërteta pohimet se numri i të punësuarve në administratën shtetërore arrin 185.000. Ky numër është larg nga ai real, ndërsa teksti është tendencë politike. Për këto arsye dhe në interes...

Kriza në Maqedoni të hënën në Këshillin për punë të jashtme të BE-së

Situata politike në Maqedoni do të jetë një prej temave për të cilat të hënën në Luksemburg do të debatoj Këshilli për punë të jashtme të BE-së. “Në prill të vitit 2015, Këshilli shprehi shqetësim serioz lidhur me përkeqësimin  e gjendjes në vend e në veçanti në fushën e të së drejtës, drejtat elementare dhe liritë e mediumeve. Këshilli iu...

Gruevski: LSDM duhet të mësojë se ministrat dhe kryeministri fitohen në zgjedhje

LSDM duhet të mësojë se ministrat dhe kryeministri nxirren fitohen në zgjedhje edhe at me mbështetjen e shumicës nga populli, sepse kjo është esenca e demokracisë- deklaroi sot në Shkup kryeministri Nikolla Gruevski duke u përgjigjur në pyetje nga gazetarët për shkrimet e mediumeve të afërta me opozitën se do të arrihet kompromis për qeveri teknike në të cilën...

Ministrat e BE-së: Nevojitet zgjidhje politike për daljen nga kriza në Maqedoni

Ministrat e jashtëm evropian përfunduan diskutimin për Maqedoninë në të cilin është thënë se BE do të vazhdoj të ndjek situatën ndërsa është theksuar një mbështetje për përpjekjet e tre euro- deputetëve që e lehtësojnë procesin. Ata janë pajtuar se nevojitet zgjidhje politike për krizën, konfirmuan për “Meta”, burime prezent në takim. Maqedonia nuk është vendosur formalisht në rend dite dhe...

Deputetët votuan: Çavkov dhe Misajlovski ministra të rinj në qeverinë Gruevski

Kuvendi sot me shumicë votash votoi ministrat e rinj për punë të brendshme dhe atë të transportit dhe lidhjeve, pasi tanimë ish ministrat në këto poste Gordana Jankulloska dhe Mile Janakieski dhanë dorëheqje të parevokueshme. Për emërimin e Mitko Çavkov për ministër të brendshëm, nga 81 deputet të pranishëm “për” votuan 71, “kundër” votoi 1 ndërsa “të përmbajtur” 2. Vlado Misajovski...

Anulohet mbledhja e ministrave të BE-së kundër terrorizmit për të premten

Edhe përskaj lajmit të nga Presidenca e Letonisë se të premten do të mblidhen ministrat e punëve të jashtme në Bruksel që të debatojnë për pasojat e atentatit të Parisit dhe masat për luftën kundër terrorizmit, 28 ministrat, megjithatë vendosën që është ende herët për atë, duke u arsyetuar se “vendimet nuk duhet të sillen me nxitim” Nga Presidenca e ...