fbpx

Kriza në Maqedoni të hënën në Këshillin për punë të jashtme të BE-së

-

Situata politike në Maqedoni do të jetë një prej temave për të cilat të hënën në Luksemburg do të debatoj Këshilli për punë të jashtme të BE-së.

“Në prill të vitit 2015, Këshilli shprehi shqetësim serioz lidhur me përkeqësimin  e gjendjes në vend e në veçanti në fushën e të së drejtës, drejtat elementare dhe liritë e mediumeve. Këshilli iu bëri thirrje të gjitha palëve që të marrin përgjegjësi dhe masa urgjente për zgjidhje të qëndrueshme, në mënyrë konstruktive të përfshihen në rifillimin e dialogut politik për kthimin e besimit në institucione. Komisari i zgjerimit, Johanes Han vizitoi Shkupin më 2 qershor dhe u takua me liderët e partive kryesore politike për gjetjen e zgjidhjes për krizën aktuale në vend. U arrit marrëveshje për disa çështje, përfshirë edhe përkushtimi drejt zbatimit të reformave

 

 

 

 

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.