fbpx
Tags Ministra

Tag: ministra

VMRO DPMNE nuk tregon nëse nesër do të merr pjesë në seancën parlamentare

VMRO DPMNE ende nuk ka njoftuar nĂ«se deputetĂ«t e tyre do tĂ« marrin pjesĂ« nĂ« seancĂ«n e nesĂ«rme parlamentare ku duhet tĂ« debatohet lidhur me propozimin e Zoran Zaevit pĂ«r qeverinĂ« e re. Seanca e nesĂ«rme Ă«shtĂ« e para pas emĂ«rimit tĂ« Talat Xhaferi pĂ«r kryetar kuvendi. PĂ«rzgjedhjen e tij, VMRO DPMNE e quajti “jolegjitim, jokushtetues dhe nĂ« kundĂ«rshtim me Rregullore”. Nga...

BDI propozon Likën, Osmanin, Saliun, Bektashin, Merkon dhe Durakun për ministra në qeverinë e re

Kryesia e BDI-sĂ« nĂ« orĂ«t e vonshme dje ka marrĂ« vendim qĂ« t’i propozoj Hazbi LikĂ«n, Bujar Osmanin, Bylent Saliun, Kreshnik Bektashin, Ramiz Merkon dhe Sadulla Duraku pĂ«r ministra nĂ« qeverinĂ« e re. Hazbi Lika do tĂ« jetĂ« kryeministĂ«r pĂ«r sistem politik dhe marrĂ«dhĂ«nie mes komuniteteve. Ai nĂ« vitet 2005-2009 ishte kryetari i komunĂ«s sĂ« TetovĂ«s. ZĂ«dhĂ«nĂ«si i BDI-sĂ«, Bujar Osmani...

Ahmeti: BDI nuk mori vendim sonte, nuk përjashtohet takim i ri liderësh

Kreu i BDI-së sonte në selinë partiake në Reçicë të Vogël njoftoi se partia ende nuk ka vendim të fortë për dalje nga kriza, por porositi se zgjedhjet e parakohshme, që i kërkon VMRO DPMNE, nuk do ta zgjidhnin krizën. Ahmeti gjithashtu paralajmëroi se është i mundshëm një takim i ri i liderëve. Me thirrje urgjente nga Ahmeti, sot pasdite...

Në MPJ filloi takimi ministror për Ballkanin Perëndimor

Takimi i gjashtë joformal i ministrave të jashtëm dhe atyre të energjetikës nga Ballkani Perëndimor sot në mëngjes filloi në godinën e MPJ-së ndërsa nikoqir i takimit është shefi i diplomacisë vendase, Nikola Poposki. Në seancën e parë plenare marrin pjesë ministrat e jashtëm të Malit të Zi, Sërgjan Darmanoviq, i Kosovës Enver Hoxhaj dhe ai i Serbisë Ivica Daciq,...

Dimitriev kërkon të konstatohen dorëheqjet e ministrave të LSDM-së

Kryeministri Emil Dimitriev deri te Kuvendi i RepublikĂ«s sĂ« MaqedonisĂ« i ka dorĂ«zuar dorĂ«heqjet e ministrave tĂ« LSDM-sĂ«, Oliver Spasovski, Frosina Tashevska-Remenski. NĂ« vend tĂ« tyre i ka propozuar Mitko Çavkov pĂ«r ministĂ«r tĂ« PunĂ«ve tĂ« Brendshme dhe Dime Spasov pĂ«r ministĂ«r tĂ« PunĂ«s dhe PolitikĂ«s Sociale. Ai ka dorĂ«zuar propozime pĂ«r ministra edhe atĂ« Mitko Çavkov pĂ«r punĂ« tĂ«...

LSDM: VMRO DPMNE dhe BDI kanë shkalur Marrëveshjen e Përzhinos

DorĂ«heqjet tona, si ministrat si dhe zv- ministrat plotĂ«sues, tĂ« dorĂ«zuar deri te kryeministri teknik i VMRO DPMNE-sĂ«, nuk u konstatuan, pĂ«rkundĂ«r dĂ«shirĂ«s sonĂ«, deklaruan ministrat dhe zv- ministrat plotĂ«sues nĂ« konferencĂ« shtypi. “Sot, Qeveria nĂ« krye me kryeministrin teknik tĂ« VMRO DPMNE-sĂ« bĂ«ri shkelje tjetĂ«r tĂ« MarrĂ«veshjes sĂ« PĂ«rzhinos. Solli vendim kundĂ«r- ligjor pĂ«r zhvlerĂ«simin e tĂ« tĂ« gjithĂ«...

Veljanovski konstatoi dorëheqjet e ministrave dhe zv- ministrave të BDI-së

Kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski në seancën e sotme plenare konstatoi dorëheqjet e ministrave dhe zv- ministrave të BDI-së. Gjatë ditës pritet Veljanovski të thirr seancë të re ku në rend dite do të vendoset pika për emërimin e ministrave të ri. Edhe atë: Festim Halili është propozuar për postin e zv- kryetarit të Qeverisë për çështje evropiane, Arbër Ademi për...

Parlamenti do të votoj për ministrat e ri të BDI-së

Kuvendi i Maqedonisë sot në seancë plenare do të konstatoj dorëheqjet e ministrave dhe zv- ministrave të BDI-së do t'i zgjedh zëvendësit e tyre që mbrëmë i propozoi kreu i BDI-së Ali Ahmeti dhe kryesia e partisë së tij. Emrat që lakohen si ministra dhe zv- ministra të mundshëm deri më tani janë të panjohur në skenën politike. Festim Halili është...

Gruevski: BDI nuk ka lëshuar Qeverinë, vetëm do të ndërroj ministrat

BDI mbetet edhe mĂ« tej nĂ« qeveri, ka thĂ«nĂ« sot lideri i VMRO-DPMNE-sĂ«, Nikola Gruevski. Duke iu pĂ«rgjigjur pyetjeve tĂ« gazetarĂ«ve, Gruevski tha se nĂ« ditĂ«t e fundit nuk ka pasur ndonjĂ« takim me liderin e BDI-sĂ«, Ali Ahmetin, por nuk e pĂ«rjashton mundĂ«sinĂ« qĂ« tĂ« takohen sĂ« shpejti. “Nuk Ă«shtĂ« e vĂ«rtetĂ« se ne jemi tĂ« vetĂ«m nĂ« qeveri,...

Gruevski: Vendimet e BDI janë çështje brenda- partiake

Lideri i VMRO-DPMNE-sĂ«, Nikolla Gruevski dorĂ«heqjet e pĂ«rfaqĂ«suesve tĂ« BDI-sĂ« nga qeveria i vlerĂ«son si punĂ« brendapartiake. "Nuk kam ndonjĂ« koment tĂ« posaçëm. BĂ«het fjalĂ« pĂ«r vendim brenda- partiak. ËshtĂ« vendimi i tyre dhe nuk do ta komentoj" tha Gruevski. NĂ« lidhje me pyetjen e gazetarĂ«ve nĂ«se do tĂ« ketĂ« qeveri tĂ« re, Gruevski Ă«shtĂ« pĂ«rgjigjur se radhĂ«n e kanĂ« zgjedhjet...

Ministrat e BDI-së dorëzuan dorëheqjet deri te kryeministri Emil Dimitriev

Ministrat e BDI-sĂ« sot dorĂ«zuan dorĂ«heqjet e tyre deri te kryeministri teknik pĂ«r organizimin e zgjedhjeve, Emil Dimitriev. Nga partia e Ahmetit sot nuk deshĂ«n tĂ« komentojnĂ« mĂ« shumĂ« dhe u thirrĂ«n nĂ« njoftimin e mbrĂ«mshĂ«m. Kryesia e BDI dje mbrĂ«ma nĂ« selinĂ« partiake nĂ« TetovĂ« mori vendim qĂ« t’i tĂ«rheq ministrat e QeverisĂ« sĂ« RM-sĂ« dhe tĂ« shqyrtojĂ« politikĂ«n e...

Reagime: Disa skenarë fshihen pas vendimit të BDI-së për largim

LiderĂ«t e PRSD-sĂ«, Lidhje Demokratike dhe PEPR, Tito Petkovski, Pavle Trajanov dhe Samka Ibrahimovski dolĂ«n me reagime lidhur me vendimin e BDI-sĂ« pĂ«r tĂ«rheqjen e ministrave. Petkovski vlerĂ«son se vendimi i partnerit tĂ« koalicionit tĂ« VMRO DPMNE-sĂ« Ă«shtĂ« vetĂ«m mĂ«nyrĂ« qĂ« tĂ« betonohet data e zgjedhjeve. “Duke pasur parasysh si janĂ« zhvilluar gjĂ«rat nĂ« tĂ« kaluarĂ«n, hapi i IntegristĂ«ve Ă«shtĂ« skenar...

Komiteti udhëheqës vendosi që në Maqedoni të lëshojnë të futen aq refugjat sa largohen nga vendi

Të lëshohen të hyjnë në vendkalimin kufitar në Bogorodica aq refugjat sa do të largohen nga vendkalimi kufitar në Tabanovcë, vendosi mbrëmë në mbledhje  të mbyllur për media komiteti drejtues, trupi më i lartë përgjegjës për krizën e refugjatëve. Në mbledhjen në të cilën udhëhoqi ministri i shëndetësisë, Nikolla Todorov, morën pjesë edhe ministri i transportit dhe lidhjeve, Vlado Misajllovski,...

Ku është zhdukur: Pse Gruevski katër ditë nuk është në publik?

Kryetari i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski tanimë katër ditë nuk paraqitet në opinion pasi herën e fundit ishte parë të premten (19 shkurt 2016) në takim me biznesmenët në Lidhjen e odave ekonomike. Ai në takim ishte me zv- kryeministrin Zoran Stavrevskin dhe Vlladimir Peshevskin, ministrin e transportit dhe lidhjeve, Vlado Misajlovski dhe zv- ministrin e bujqësisë, Vanço Kostadinovski. Pas fjalimit...

Përfundoi marrja në pyetje e Gordana Jankulloskës në Gjykatën penale

NĂ« gjykatĂ«n Penale nĂ« Shkup pĂ«rfundoi marrja nĂ« pyetje e ish-ministres sĂ« brendshme Gordana Jankullovska. Ajo pas disa orĂ«ve  u largua nga gjykata duke shmangur pyetjet e gazetarĂ«ve. NdĂ«rkohĂ« nĂ« gjykatĂ« ka qenĂ« edhe sekretari i pĂ«rgjithshĂ«m i QeverisĂ«, Kiril Bozhinovski. Ndaj tĂ« dyve nuk u shqiptua masa e paraburgimit. Jankullovska dhe Bozhinovski nĂ« rastin “Titanik” tĂ« ProkurorisĂ« Speciale janĂ«...

VMRO DPMNE pĂ«r “Titanik”: Nuk do tĂ« mbĂ«shtesim punĂ« joligjore dhe jokushtetuese

““VMRO DPMNE fiton besimin nga qytetarĂ«t nĂ« 10 vitet e fundit nĂ« bazĂ« tĂ« projekteve dhe rezultateve tĂ« matshme. Ky besim s’mund tĂ« kontestohet me kurrfarĂ« obstruksione dhe afera tĂ« fabrikuara. PĂ«rkundrazi, ky besim Ă«shtĂ« mĂ« i fortĂ« dhe do tĂ« dĂ«shmohet nĂ« zgjedhjet e ardhshme”, thuhet nĂ« reagimin e partisĂ« nĂ« pushtet pas konferencĂ«s sĂ« sotme tĂ« shtypit...

Zaev: Nuk dalim nga Qeveria, Marrëveshjes së Përzhinos i japim shansin deri më 24 shkurt

 LSDM-ja opozitare sonte mbajti KĂ«shillin Qendror, ku njĂ«zĂ«ri Ă«shtĂ« marrĂ« vendim i partisĂ« qĂ« tĂ« mos marr pjesĂ« nĂ« zgjedhjet e 24 prillit, por MarrĂ«veshjes sĂ« PĂ«rzhinos t’i jepet edhe njĂ« shans, me çka ministrat teknik tĂ« LSDM-sĂ« do tĂ« mbeten nĂ« Qeveri derisa Kuvendi nuk shpĂ«rbĂ«het. Lideri i opozitĂ«s  Zoran Zaev pas pĂ«rfundimit tĂ« KĂ«shillit QendrorĂ« nĂ« njĂ« deklaratĂ«...

Banori i Sarajit u “prish” punĂ« ministrave tĂ« BDI-sĂ«

Banor i Komunës së Sarajit, sot akuzoi ministrat dhe funksionarët e partisë së Ali Ahmeti, BDI, se kanë kërkuar ryshfet madje 5.000 euro për punësim në institucionet shtetërore, transmeton televizioni "Shenja". Reagimi i banorit të Sarajit ka ndodhur gjatë vizitës së sotme të ministrave të BD-së, atij të arsimit Abdulaqim Ademi, të ekonomisë Bekim Neziri dhe deputetit dhe shefit të kabinetit...

Poposki- Kocias: Që të zgjidhet emri duhen kaluar male

Akoma mbeten dallime të mëdha në mesin e linjave të kuqe për  kontestin me emrin, ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë, megjithatë dy shtetet  janë të vendosur të përqendrohen në bashkëpunim reciprok dhe për çështjet që të harmonizojnë qëndrimet, sesa problemi që i pengon. Ky ishte konkludimi i ministrit të punëve të jashtme të Maqedonisë dhe atij të Greqisë, Nikolla Poposkit...

Kryeministri Gruevski në vizitë pune në Kinë

Kryeministri Nikolla Gruevski sĂ« bashku me delegacionin qeveritar nĂ« pĂ«rbĂ«rje tĂ« tĂ« cilit janĂ« zĂ«vendĂ«skryeministri i obliguar pĂ«r Çështje Ekonomike Vlladimir Peshevski, Ministri i punĂ«ve tĂ« jashtme Nikolla Popovski dhe zĂ«vendĂ«sministri i ekonomisĂ« Hristijan Delev janĂ« pĂ«r vizitĂ« disaditĂ«she nĂ« RepublikĂ«n Popullore tĂ« KinĂ«s. Kryetari i QeverisĂ« sĂ« MaqedonisĂ« do tĂ« marrĂ« pjesĂ« nĂ« Samitin e katĂ«rt tĂ« shefave tĂ«...