fbpx
Tag: Ministra

tag: ministra

VMRO DPMNE nuk tregon nëse nesër do të merr pjesë në seancën parlamentare

VMRO DPMNE ende nuk ka njoftuar nëse deputetët e tyre do të marrin pjesë në seancën e nesërme parlamentare ku duhet të debatohet lidhur me propozimin e Zoran Zaevit për qeverinë e re. Seanca e nesërme është e para pas emërimit të Talat Xhaferi për kryetar kuvendi. Përzgjedhjen e tij, VMRO DPMNE e quajti “jolegjitim, jokushtetues dhe në kundërshtim me Rregullore”. Nga...

BDI propozon Likën, Osmanin, Saliun, Bektashin, Merkon dhe Durakun për ministra në qeverinë e re

Kryesia e BDI-së në orët e vonshme dje ka marrë vendim që t’i propozoj Hazbi Likën, Bujar Osmanin, Bylent Saliun, Kreshnik Bektashin, Ramiz Merkon dhe Sadulla Duraku për ministra në qeverinë e re. Hazbi Lika do të jetë kryeministër për sistem politik dhe marrëdhënie mes komuniteteve. Ai në vitet 2005-2009 ishte kryetari i komunës së Tetovës. Zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani...

Ahmeti: BDI nuk mori vendim sonte, nuk përjashtohet takim i ri liderësh

Kreu i BDI-së sonte në selinë partiake në Reçicë të Vogël njoftoi se partia ende nuk ka vendim të fortë për dalje nga kriza, por porositi se zgjedhjet e parakohshme, që i kërkon VMRO DPMNE, nuk do ta zgjidhnin krizën. Ahmeti gjithashtu paralajmëroi se është i mundshëm një takim i ri i liderëve. Me thirrje urgjente nga Ahmeti, sot pasdite...

Në MPJ filloi takimi ministror për Ballkanin Perëndimor

Takimi i gjashtë joformal i ministrave të jashtëm dhe atyre të energjetikës nga Ballkani Perëndimor sot në mëngjes filloi në godinën e MPJ-së ndërsa nikoqir i takimit është shefi i diplomacisë vendase, Nikola Poposki. Në seancën e parë plenare marrin pjesë ministrat e jashtëm të Malit të Zi, Sërgjan Darmanoviq, i Kosovës Enver Hoxhaj dhe ai i Serbisë Ivica Daciq,...

Dimitriev kërkon të konstatohen dorëheqjet e ministrave të LSDM-së

Kryeministri Emil Dimitriev deri te Kuvendi i Republikës së Maqedonisë i ka dorëzuar dorëheqjet e ministrave të LSDM-së, Oliver Spasovski, Frosina Tashevska-Remenski. Në vend të tyre i ka propozuar Mitko Çavkov për ministër të Punëve të Brendshme dhe Dime Spasov për ministër të Punës dhe Politikës Sociale. Ai ka dorëzuar propozime për ministra edhe atë Mitko Çavkov për punë të...

LSDM: VMRO DPMNE dhe BDI kanë shkalur Marrëveshjen e Përzhinos

Dorëheqjet tona, si ministrat si dhe zv- ministrat plotësues, të dorëzuar deri te kryeministri teknik i VMRO DPMNE-së, nuk u konstatuan, përkundër dëshirës sonë, deklaruan ministrat dhe zv- ministrat plotësues në konferencë shtypi. “Sot, Qeveria në krye me kryeministrin teknik të VMRO DPMNE-së bëri shkelje tjetër të Marrëveshjes së Përzhinos. Solli vendim kundër- ligjor për zhvlerësimin e të të gjithë...

Veljanovski konstatoi dorëheqjet e ministrave dhe zv- ministrave të BDI-së

Kryetari i Kuvendit, Trajko Veljanovski në seancën e sotme plenare konstatoi dorëheqjet e ministrave dhe zv- ministrave të BDI-së. Gjatë ditës pritet Veljanovski të thirr seancë të re ku në rend dite do të vendoset pika për emërimin e ministrave të ri. Edhe atë: Festim Halili është propozuar për postin e zv- kryetarit të Qeverisë për çështje evropiane, Arbër Ademi për...

Parlamenti do të votoj për ministrat e ri të BDI-së

Kuvendi i Maqedonisë sot në seancë plenare do të konstatoj dorëheqjet e ministrave dhe zv- ministrave të BDI-së do t'i zgjedh zëvendësit e tyre që mbrëmë i propozoi kreu i BDI-së Ali Ahmeti dhe kryesia e partisë së tij. Emrat që lakohen si ministra dhe zv- ministra të mundshëm deri më tani janë të panjohur në skenën politike. Festim Halili është...

Gruevski: BDI nuk ka lëshuar Qeverinë, vetëm do të ndërroj ministrat

BDI mbetet edhe më tej në qeveri, ka thënë sot lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikola Gruevski. Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, Gruevski tha se në ditët e fundit nuk ka pasur ndonjë takim me liderin e BDI-së, Ali Ahmetin, por nuk e përjashton mundësinë që të takohen së shpejti. “Nuk është e vërtetë se ne jemi të vetëm në qeveri,...

Gruevski: Vendimet e BDI janë çështje brenda- partiake

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski dorëheqjet e përfaqësuesve të BDI-së nga qeveria i vlerëson si punë brendapartiake. "Nuk kam ndonjë koment të posaçëm. Bëhet fjalë për vendim brenda- partiak. Është vendimi i tyre dhe nuk do ta komentoj" tha Gruevski. Në lidhje me pyetjen e gazetarëve nëse do të ketë qeveri të re, Gruevski është përgjigjur se radhën e kanë zgjedhjet...

Ministrat e BDI-së dorëzuan dorëheqjet deri te kryeministri Emil Dimitriev

Ministrat e BDI-së sot dorëzuan dorëheqjet e tyre deri te kryeministri teknik për organizimin e zgjedhjeve, Emil Dimitriev. Nga partia e Ahmetit sot nuk deshën të komentojnë më shumë dhe u thirrën në njoftimin e mbrëmshëm. Kryesia e BDI dje mbrëma në selinë partiake në Tetovë mori vendim që t’i tërheq ministrat e Qeverisë së RM-së dhe të shqyrtojë politikën e...

Reagime: Disa skenarë fshihen pas vendimit të BDI-së për largim

Liderët e PRSD-së, Lidhje Demokratike dhe PEPR, Tito Petkovski, Pavle Trajanov dhe Samka Ibrahimovski dolën me reagime lidhur me vendimin e BDI-së për tërheqjen e ministrave. Petkovski vlerëson se vendimi i partnerit të koalicionit të VMRO DPMNE-së është vetëm mënyrë që të betonohet data e zgjedhjeve. “Duke pasur parasysh si janë zhvilluar gjërat në të kaluarën, hapi i Integristëve është skenar...

Komiteti udhëheqës vendosi që në Maqedoni të lëshojnë të futen aq refugjat sa largohen nga vendi

Të lëshohen të hyjnë në vendkalimin kufitar në Bogorodica aq refugjat sa do të largohen nga vendkalimi kufitar në Tabanovcë, vendosi mbrëmë në mbledhje  të mbyllur për media komiteti drejtues, trupi më i lartë përgjegjës për krizën e refugjatëve. Në mbledhjen në të cilën udhëhoqi ministri i shëndetësisë, Nikolla Todorov, morën pjesë edhe ministri i transportit dhe lidhjeve, Vlado Misajllovski,...

Ku është zhdukur: Pse Gruevski katër ditë nuk është në publik?

Kryetari i VMRO DPMNE-së Nikolla Gruevski tanimë katër ditë nuk paraqitet në opinion pasi herën e fundit ishte parë të premten (19 shkurt 2016) në takim me biznesmenët në Lidhjen e odave ekonomike. Ai në takim ishte me zv- kryeministrin Zoran Stavrevskin dhe Vlladimir Peshevskin, ministrin e transportit dhe lidhjeve, Vlado Misajlovski dhe zv- ministrin e bujqësisë, Vanço Kostadinovski. Pas fjalimit...

Përfundoi marrja në pyetje e Gordana Jankulloskës në Gjykatën penale

Në gjykatën Penale në Shkup përfundoi marrja në pyetje e ish-ministres së brendshme Gordana Jankullovska. Ajo pas disa orëve  u largua nga gjykata duke shmangur pyetjet e gazetarëve. Ndërkohë në gjykatë ka qenë edhe sekretari i përgjithshëm i Qeverisë, Kiril Bozhinovski. Ndaj të dyve nuk u shqiptua masa e paraburgimit. Jankullovska dhe Bozhinovski në rastin “Titanik” të Prokurorisë Speciale janë...

VMRO DPMNE për “Titanik”: Nuk do të mbështesim punë joligjore dhe jokushtetuese

““VMRO DPMNE fiton besimin nga qytetarët në 10 vitet e fundit në bazë të projekteve dhe rezultateve të matshme. Ky besim s’mund të kontestohet me kurrfarë obstruksione dhe afera të fabrikuara. Përkundrazi, ky besim është më i fortë dhe do të dëshmohet në zgjedhjet e ardhshme”, thuhet në reagimin e partisë në pushtet pas konferencës së sotme të shtypit...

Zaev: Nuk dalim nga Qeveria, Marrëveshjes së Përzhinos i japim shansin deri më 24 shkurt

 LSDM-ja opozitare sonte mbajti Këshillin Qendror, ku njëzëri është marrë vendim i partisë që të mos marr pjesë në zgjedhjet e 24 prillit, por Marrëveshjes së Përzhinos t’i jepet edhe një shans, me çka ministrat teknik të LSDM-së do të mbeten në Qeveri derisa Kuvendi nuk shpërbëhet. Lideri i opozitës  Zoran Zaev pas përfundimit të Këshillit Qendrorë në një deklaratë...

Banori i Sarajit u “prish” punë ministrave të BDI-së

Banor i Komunës së Sarajit, sot akuzoi ministrat dhe funksionarët e partisë së Ali Ahmeti, BDI, se kanë kërkuar ryshfet madje 5.000 euro për punësim në institucionet shtetërore, transmeton televizioni "Shenja". Reagimi i banorit të Sarajit ka ndodhur gjatë vizitës së sotme të ministrave të BD-së, atij të arsimit Abdulaqim Ademi, të ekonomisë Bekim Neziri dhe deputetit dhe shefit të kabinetit...

Poposki- Kocias: Që të zgjidhet emri duhen kaluar male

Akoma mbeten dallime të mëdha në mesin e linjave të kuqe për  kontestin me emrin, ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë, megjithatë dy shtetet  janë të vendosur të përqendrohen në bashkëpunim reciprok dhe për çështjet që të harmonizojnë qëndrimet, sesa problemi që i pengon. Ky ishte konkludimi i ministrit të punëve të jashtme të Maqedonisë dhe atij të Greqisë, Nikolla Poposkit...

Kryeministri Gruevski në vizitë pune në Kinë

Kryeministri Nikolla Gruevski së bashku me delegacionin qeveritar në përbërje të të cilit janë zëvendëskryeministri i obliguar për Çështje Ekonomike Vlladimir Peshevski, Ministri i punëve të jashtme Nikolla Popovski dhe zëvendësministri i ekonomisë Hristijan Delev janë për vizitë disaditëshe në Republikën Popullore të Kinës. Kryetari i Qeverisë së Maqedonisë do të marrë pjesë në Samitin e katërt të shefave të...