fbpx
Tag: ПолитичкаКриза

tag: ПолитичкаКриза

BDI: Ju bëjmë thirrje partive që të ngrihen mbi interesat e ngushtë partiak

Nga BDI për deklaratën e djeshme të liderit të LSDM-së, Zoran Zaev se bisedimet janë të pasuksesshme, thonë se zgjidhje njëpalëshe për krizën nuk ka. BDI ju bën thirrje partive politike që t’i kapërcejnë interesat partiake dhe të bëjnë kompromis për të mirën e shtetit dhe qytetarëve. “Zgjidhje njëpalëshe të krizës nuk ka. Bisedimet që do ta kenë bazë marrëveshjen...

Han vjen në Shkup javën e ardhshme

Ngjarjet e fundit në Maqedoni detyruan euro- komisarin Johanes Han sërish të caktoj udhëtim për në Shkup, në pjesën e parë të javës së ardhshme, njofton zëdhënësja e tij Maja Kocijançiq për “Meta”. Nuk dihet nëse vizita e tij do të përputhet me atë të Viktoria Nuland, por SHBA dhe BE koordinohen. Kocijançiq deklaroi se diskutimet mes liderëve politik janë...

A zgjodhën liderët partiak pasardhës për Marko Zvrlevskin?

ShjkNë të njëjtën javë derisa pritet marrëveshje për zgjidhjen e krizës politike, aktakuza për rastin “Puçi” ka hyrë në procedurë gjyqësore ndërsa për rastin “Ryshfeti” pritet vlerësimi. Kjo mund të interpretohet si “përshpejtim të motivuar politikisht” që këto lëndë nga barabani i prokurorisë të vendosen në atë gjyqësorë sepse me marrëveshjen eventuale mes liderëve politik për dalje nga kriza...

Nesër do të mbahet takimi i ri i liderëve

Takimi i radhës i liderëve politik në Shkup do të realizohet nesër. Por, kësaj here në mbledhje nuk do të marr pjesë ndërmjetësuesi evropian, komisari për zgjerim të BE-së, Johanes Han. Në takim pritet që të marrin pjesë Ali Ahmeti, Menduh Thaçi, Zoran Zaev dhe Nikolla Gruevski. Katër liderët politik kanë arritur një marrëveshje me dy qershor, e cila është...

Marrëveshja e qershorit: Afatet dihen, zbatimi në dyshim

Takimet e kaluar nga liderët e partive politike për zgjidhjen e krizës politike dhe dokumentet që dolën prej tyre, si dhe nga takimet me përfaqësuesit e komunitetit ndërkombëtarë, sollën njëfarë orari të aktiviteteve deri në zgjedhjet e parakohshme në prill të vitit të ardhshëm. Sipas kësaj, këto mund të jenë datat: Më 29 qershor Takim liderësh ku partitë do të tentojnë të...

Kriza në Maqedoni të hënën në Këshillin për punë të jashtme të BE-së

Situata politike në Maqedoni do të jetë një prej temave për të cilat të hënën në Luksemburg do të debatoj Këshilli për punë të jashtme të BE-së. “Në prill të vitit 2015, Këshilli shprehi shqetësim serioz lidhur me përkeqësimin  e gjendjes në vend e në veçanti në fushën e të së drejtës, drejtat elementare dhe liritë e mediumeve. Këshilli iu...

Shilegov: Edhe LSDM është për zgjedhje, por për zgjedhje korrekte dhe demokratike

Petre Shilegov, zëdhënësi i LSDM-së, duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve tha se “bombat” do të vazhdojnë ndërsa së shpejti do të publikohen bombat shumë të pritura për BDI-në dhe “Monstrën” dhe ngjashëm. Shilegov shtoi se bisedat në suazat e projektit “E vërteta për Maqedoninë” do të publikohen sepse është premtuar para qytetarëve të vendit. Duke komentuar deklaratën e...

Paralajmërime për natë të gjatë negociuese në Bruksel

Edhe pse kishte shpresë të shkurtët se negociatat po afrohen kah fundi, sërish nuk njoftohen kurrfarë informacioni në godinën e KE-së në Bruksel ku në katin e 11-të zhvillohet bisedimet mes katër liderëve politik, Nikolla Gruevski, Zoran Zaev, Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi. Jo-zyrtarisht vlerësohet se takimi mund të zgjat deri vonë ndërsa komisari Han anuloi vizitën e tij në...

Houit shkruan në Twitter për takimin: Përzgjedhje interesante e fjalëve të Han

Euro- deputeti dhe raportuesi për Maqedoninë në Parlamentin Evropian, Riçard Houit përshëndeti avancimin  e djeshëm në negociata për daljen nga kriza politike në Maqedoni. “Përshëndes deklaratën e Johanes Han për negociatat në Maqedoni. Duhet të them, përzgjedhje interesante të fjalëve “një lloj periudhë tranzicioni”- shkroi Houit në Twitter. I welcome @JHahnEU statement on fYR #Macedonia talks. I note interesting wording "kind...

Ahmeti i bashkohet takimit Han- Gruevski- Zaev

Në rezidencën e BE-së në Vodno, ku zhvillohen negociatat e euro- komisarit Johanes Han me Gruevskin dhe Zaevin, arriti edhe lideri i BDI-së, Ali Ahmeti. Atë e priti ambasadori i BE-së në Maqedoni, Aivo Orav. Në shoqëri të Ahmetit janë ministri i arsimit, Abdylaqim Ademi dhe Artan Grubi, shefi i kabinetit të liderit të BDI-së. Jozyrtarisht, më orën 15 takimit duhet t’i...

Putin: Stabiliteti i Maqedonisë është interes i Rusisë

Presidenti rus, Vladimir Putin thotë se Kremlini me vëmendje ndjek situatën në Maqedoni dhe se stabiliteti i Maqedonisë është në interes të Rusisë. Putin sot në Moskë pranoi akreditiv prej 13 ambasadorëve të rinj, mes të cilëve edhe nga diplomati maqedonas, Goce Karajanov. “Rrënjë të thella historike, afërsi kulturore dhe shpirtërore, kjo është ajo që e lidh Rusinë dhe R. e...

Ambasada e SHBA-së: Pohimet e Lavrov janë absurde

Absurde janë akuzat se SHBA-të janë të përfshirë në komplot për destabilizimin e Maqedonisë, njoftojnë nga ambasada e SHBA-së në Shkup për Nova TV. Reagimi i këtillë ka të bëjë me akuzat e kohëve të fundit të shefit të diplomacisë ruse, Sergej Lavrov, i cili akuzoi Perëndimin se qëndron pas krizës politike në vend dhe se po bën presion ndaj...

Euro –deputetët kërkojnë përgjegjësi nga liderët, por edhe nga BE për krizën në Maqedoni

Sot vonë pasdite në Strasburg është mbajtur sesioni plenar i Parlamentit Evropian ku euro- deputetët debatonin rreth krizës aktuale politike në Maqedoni dhe për ngjarjet e para do kohe në Kumanovë. Vlerësimi i përgjithshëm nga takimi është se vendi gjendet në krizë të thellë politike. Ata ftuan në përgjegjësi nga liderët e partive politike në vend, por edhe në përgjegjësi...

Peterle: BE duhet me vendosmëri të veprojë që të stabilizohet Maqedonia

BE duhet me vendosmëri të veproj që të ndihmoj që të stabilizohet gjendja në Maqedoni, e cila ka perspektivë të qartë evropiane, konsideron euro- deputeti slloven nga Partia popullore evropiane dhe kryetari i delegacionit parlamentar për Maqedoninë, Alojz Peterle. “Natyra ndëretnike, ndërfetare, post- totalitare dhe ajo e pas luftës në Ballkan nuk duhet të nënvlerësohen. Nisma që të përfshihen dy...

Maqedonia këtë javë në agjendën e BE-së

Maqedonia këto ditë do të jetë prezent në agjendën evropiane. Me konkludimin e pritur që duhet të miratohet nesër nga ministrat për punë të jashtme, pjesëmarrja e kryeministri Gruevski në takimin e Komisionit Evropian kushtuar politikës transportuese në rajon dhe me raundin e tretë të negociatave mes pushtetit dhe opozitës në euro- parlament, kjo javë do të jetë e...

Ahmeti: Kriza politike s’mund të zgjidhet pa BDI-në Kriza politike në vend mund të zgjidhet vetëm me dialog mes subjekteve politike dhe me ndërmjetësim të komunitetit ndërkombëtarë, e pa përfshirjen e faktorit shqiptar në vend në këtë proces, asnjë zgjidhje nuk do të jetë e qëndrueshme, ka porositur lideri i BDI-së, Ali Ahmeti, në fjalimin e tij hyrës në kongresin...

Diplomatët nga Ivanovi kërkuan ose të ndërmjetësojë ose të kërkojë ndihmë nga BE-ja, e jo vetëm të shikoj

Përfaqësuesit e Bashkimit Evropian, OSBE-së, NATO-s dhe ShBA-së, presidentit të shtetit të Maqedonisë, Gjorge Ivanovit i apeluan të merret më seriozisht me zgjedhjen e krizës politike në vend dhe mos të jetë vetëm vëzhgues i ndodhive, shkruan portali bullgar  "Novite". Sipas diplomatëve, siç thekson portali, Ivanovi mund të jetë mbështetësi i dialogut politik ose mund të kërkoj “ndërmjetësim e ndërkombëtarëve...

Kocijançiq: Regjistrimet konfirmojnë shqetësimet e OSBE-ODIHR

Zëdhënësja e Johanes Han, euro- komisarja për bisedime paraaderuese, Maja Kocijançiq, sot kumtoi qëndrimin më të ri të Han për zhvillimet në Maqedoni, pas aferës “Përgjimi”. “Tanimë e shprehëm shqetësimin tonë të thellë për atë që po publikohet në vend rreth intervenimit në raste gjyqësore, lirinë e mediumeve dhe tani, për parregullsi zgjedhore. Presim nga institucionet e vendit të kryejnë...

BE-ja kërkon që urgjentisht pushteti t’i zgjidh problemet me partizimin në gjyqësi dhe media

Në konkludimet që ministrat për punë të jashtme të BE-së duhet t’i miratojnë këto ditë në Bruksel në samitin e rregullt në dhjetorë, për Maqedoninë shënohet përkeqësim i gjendjes me demokracinë, zbulon “Meta”. Duke përshëndetur faktin se në vend agjenda evropiane “ngel prioritet strategjik”, ministrat theksojnë se patjetër duhet të zvogëlohet partizimi i institucioneve shtetërore. -Ka brengosje serioze për partizimin në...