fbpx

Ambasada e SHBA-së: Pohimet e Lavrov janë absurde

-

Absurde janë akuzat se SHBA-të janë të përfshirë në komplot për destabilizimin e Maqedonisë, njoftojnë nga ambasada e SHBA-së në Shkup për Nova TV.

Reagimi i këtillë ka të bëjë me akuzat e kohëve të fundit të shefit të diplomacisë ruse, Sergej Lavrov, i cili akuzoi Perëndimin se qëndron pas krizës politike në vend dhe se po bën presion ndaj kryeministrit Nikolla Gruevski.

“Akuzat e kohëve të fundit se SHBA ose disa organizata amerikane janë të përfshira në komplot për destabilizim të Maqedonisë janë absurde. SHBA dëshiron paqe dhe stabilitet në Maqedonia, si pjesë e nismës tonë “Evropa e plotë, e lirë dhe e qetë”. Qytetarët e Maqedonisë dhe liderët e tyre duan të hyn në BE dhe NATO, duke ditur se kjo është rruga më e mirë dhe më e sigurt për prosperitetin e Maqedonisë. Ne tërësisht pajtohemi me këtë- thuhet në reagimin e ambasadës së SHBA-ve.

Ministri i jashtëm rus, Sergej Lavror para tre ditëve gjatë fjalimit të tij në Këshillin e federatës ruse, tha se pas presionit që Perëndimi po e kryen ndaj kryeministrit maqedonase qëndron refuzimi i Gruevskit që të miratoj sanksione ndaj Rusisë dhe mbështetjen e projekteve të gazit “Përroi jugor” dhe tani “Përroi turk”.

“Po bëhen përpjekje Qeveria e Gruevskit të akuzohet se nuk i përmbush obligimet ndaj popullit, por pas kësaj, në fakt, fshihet dëshira që të kryhet presion në lidhje me refuzimin e tij që t’i bashkëngjitet sanksioneve kundër Rusisë dhe në lidhje me mbështetjen e “Përroit jugor” dhe gatishmëria për bashkëpunim gjatë realizimit të alternativave tjera për transportin e karburantit, përfshirë edhe “Përroi turk”. Është shumë e rrezikshme se për këtë qëllim bëhen përpjekje që të shfrytëzohet faktori shqiptar. Para shumë viteve kishte kundërshtime serioze dhe atëherë (në vitin 2001) u firmos Marrëveshja kornizë e Ohrit ndërsa tani flitet se Maqedonia duhet të federalizohet edhe më thellë, madje edhe të propozohen ide dhe të ndahet, kështu që një pjesë do t’i jepet Shqipërisë e një pjesë tjetër Bullgarisë. Është e qartë se ngjarjet në Maqedoni kontrollohen nga jashtë- tha Lavrov.

 

Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download mobile firmware
Premium WordPress Themes Download
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=