fbpx

Пратениците гласаа: Чавков и Мисајловски нови министри во Владата на Груевски

-

Собранието денеска со мнозинство гласови ги изгласа новите министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, откако досегашните, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, вчера си поднесоа неотповикливи оставки.

За изборот на Митко Чавков за нов министер за внатрешни работи, од 81 присутен пратеник, „за“ гласаа 71, „против“ гласаше еден, а воздражни беа двајца пратеници во законодавниот дом.

Владо Мисајловски за наследник на Јанакиески е избран, исто така, со 71 глас „за“, четири гласа „против“, а воздржано не гласаше ниту еден од присутните 81 пратеник.

По гласањето, претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, го констатираше именувањето на новите министри во Владата, по што Чавков и Мисајловски ги потпишаа свечените изјави.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Поради изборите, Владата ги прогласи 24 април и 8 мај за неработни денови за сите граѓани

Владата на денешната седница заклучи дека 24 април 2024 година (среда) и 8 мај 2024 година (среда) да бидат неработни денови за сите граѓани на Република Северна Македонија, заради...