fbpx
Таг: ВладоМисајловски

таг: ВладоМисајловски

ВМРО-ДПМНЕ утре ќе почне кампања за собирање потписи за поништување на Законот за попис

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски денеска информираше дека опозициската партија утре ја започнува кампањата за собирање потписи со цел поништување на Законот за попис, упатувајќи апел до граѓаните да се приклучат на ваквата иницијатива која ќе резултира со поставување штандови насекаде низ државата. „Ние започнуваме уште од утре насекаде низ Македонија да ги собираме овие потписи, затоа ги охрабруваме граѓаните...

По Димитров, ВМРО-ДПМНЕ најавува интерпелација во Собранието за Николовски и Маричиќ

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе интерпелација во Собранието на РСМ за министерот за правда Бојан Маричиќ и вицепремиерот за спречување корупција Љупчо Николовски, најави денеска потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Владо Мисајловски. Причина за ова, како што рече тој, се катастрофално лошите резултати со корупцијата по објавеното рангирање од Транспаренси Интернешнл. „Вклучен е црвениот аларм одамна. Потребни се оставки, најпрвин од таканаречениот...

Експлозија во дуќанот на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, партиите со реакции

Во семејната продавница на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски утрово околу 3:00 часот била фрлена експлозивна направа. Како што информираат од МВР, во 3:40 часот било пријавено дека на улицата „Ѓорче Петров“ излегувал чад од пекара, во сопственост на Б.М. (62), а претходно се слушнала детонација. Влезната врата била целосно извадена од лежиштето и причинета била материјална штета, но...

Александар Николоски од ВМРО – ДПМНЕ ќе му парира на Заев во четворката

Претседателот на ВМРО - ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вчерашната прес - конференција ги објави кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори на 12 април. Тој како претседател на најголемата опозициска партија во земјава нема да се најде на кандидатските листи. Носител на листата во првата изборна единица е Гордана Силјановска Давкова, додека кандидатската листа во двојката ќе ја предводи...

Груевски од Ѓорче Петров најави „нова ера на просперитет и на достоинство“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на вечерашниот митинг во скопската општина Ѓорче Петров најави дека Коалицијата за подобра Македонија ќе донесе нова ера на просперитет, исполнети ветувања, одговорност, достоинство и на заедништво. Груевски истакна дека во изминатите четири месеци, граѓаните се сведоци на „помрачување во сите форми“, како што се незаконско работење, незаконски назначувања и разрешувања, незаконски тендерски постапки, а...

Трибина на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид: Реализираме проекти додека СДСМ шири безидејност

На минатите избори победивме со 200.000 гласови разлика, а непризнавањето на овие избори значи непризнавање на волјата на народот, истакна синоќа од трибина на ВМРО-ДПМНЕ , Антонио Милошоски, член на извршниот комитет на партијата и пратеник. Тој од Охрид, уште еднаш побара од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, да ја расчисти аферата за фалсификуваните лични карти. - Не смее да се...

Продолжен рокот за легализација на дивоградбите

Рокот за достава на елаборатите за легализација на дивоизградени објекти се пролонгира до 31 март 2016 година. Граѓаните што поднеле барање може да достават геодетски елаборати до 31 декември 2016 година. Ова денеска го соопштија министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски, и директорот на Агенцијата за катастар на недвижности, Славче Трпевски. Според надлежните, пролонгираниот рок е во интерес на граѓаните, со...

Мисајловски: Санирани 95 отсто од штетите од поплавите во Охридско

„Санирани се 95 отсто од штетите од поплавите во Охридско. Во акцијата координирано дејствувале механизацијата обезбедена од Општина Охрид, заедно со механизацијата што ја испрати Градот Скопје, како и приватни фирми“, изјави денеска во Охрид министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски, при обиколка на поплавените подрачја во охридскиот регион. - За само 12 часа можам да констатирам дека 95...

Министерството за транспорт и врски ќе врши увид на поплавените подрачја во Охрид

Министерството за транспорт и врски ќе врши увид во поплавените подрачја во Охрид и ќе презема мерки за надминување на состојбите. Министерот Владо Мисајловски напладне ќе ги посети загрозените домови и семејства и ќе изврши увид во санирањето на штетите во поплавените подрачја во Охрид. На терен ќе излезат стручните служби на Општината за да извршат процена на висината на...

Доцни изградбата на магистралата Велес – Кадрифаково

Изградбата на патната магистрала Велес - Кадрифаково се одвива со извесно задоцнување, а работите на патот едно време стагнирааа, потврди денеска и министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски, кој рече дека ќе се бара ново проектанско решение за проблемот што се јавил. - Сега се работи ефективно. Таму работат две фирми, „Штрабак“ и „Гранит“. Вчера имав состанок на оваа...

Пратениците гласаа: Чавков и Мисајловски нови министри во Владата на Груевски

Собранието денеска со мнозинство гласови ги изгласа новите министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, откако досегашните, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, вчера си поднесоа неотповикливи оставки. За изборот на Митко Чавков за нов министер за внатрешни работи, од 81 присутен пратеник, „за“ гласаа 71, „против“ гласаше еден, а воздражни беа двајца пратеници во законодавниот дом. Владо Мисајловски за...

Произволно се тврди дека Нил Армстронг изјавил оти видел вонземјани на Месечината

Наспроти тврдењата во постот, Дејвид Морисон научник во Виртуелниот институт за истражување на сончевиот систем, во истражувачкиот центар на НАСА уште во  2007 година изјави дека „Армстронг и другите...