fbpx
Таг: министри

таг: министри

Заев: Не излегуваме од владата, на Договорот од Пржино му даваме шанса до 24 февруари

Опозицискиот СДСМ одржа централен одбор на кој едногласно била донесена одлука партијата да не учествува на изборите предвидени на 24 април, но да му се даде уште една шанса на Договорот од Пржино со тоа што техничките министри од СДСМ ќе останат во владата до денот кога Собранието ќе се распушти. Лидерот на опозицијата, Зоран Заев, по завршувањето на централниот...

Жител на Сарај им ја „расипа“ посетата на министрите на ДУИ

Жител на општина Сарај, денеска ги обвини министрите и  функционерите од партијата на Али Ахмети, ДУИ, дека барале поткуп и до 5.000 евра за вработување во државна институција, пренесува телевизијата „Шења“. Реакцијата на жителот на Сарај се случила за време на денешната посета на министрите за образование, Абдилаќим Адеми, за економија, Беким Незири, и на пратеникот и шеф на кабинетот...

Турскиот премиер Давутоглу свика итен безбедносен состанок

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу свика итен безбедносен состанок на министрите, по експлозијата за која постои сомнеж дека е напад, а во која утринава беа убиени десет лица. Меѓу учесниците на состанокот се министрите за внатрешни работи Ефкан Ала и шефот на известувачката служба Хакан Фидан, пренесува „Ројтерс“ повикувајќи се на агенцијата „Анадолија“. Во меѓувреме, на периферијата на Истанбул се случил голем...

Попоски – Коѕиас: Треба да се надминат планини за да се најде решение за името

Разликите во црвените линии во спорот за името меѓу Македонија и Грција остануваат, меѓутоа двете држави претендираат да се фокусираат на меѓусебната соработка и на нештата што ги зближуваат, наместо на проблемот што ги разединува. Ова беше заклучокот на македонскиот и на грчкиот министер за надворешни работи, Никола Попоски и Никос Коѕиас, при денешната средба во грчкото министерство за надворешни работи во...

Министрите за внатрешни работи на земјите на ЕУ постигнаа договор за размена на податоци

Министрите за внатрешни работи на земјите-членки на Европската унија денеска одржаа состанок во Брисел, каде што постигнаа договор за размена на податоци за патници во авио-сообраќајот. Mинистерот за внатрешни работи на Франција, Бернар Казнев, изјави дека ќе бидат воведени и мерки за сузбивање на шверцот на оружје, особено на Балканот. Примената на договорот би требало да почне во наредните неколку недели. На состанокот...

Бејли: Оставките на Мијалков, Јанкулоска и Јанакиески не се доволни

Оставките на двајцата министри и шефот на контраразузнавачкиот сервис беа важни, но, секако, не беа доволни и затоа беше формирано специјално обвинителство заради истрага на прашањето на правна одговорност кое произлегува од прислушуваните разговори, изјави амбасадорот на Соединетите американски држави во Македонија, Џес Бејли во синоќешното интревју во емисијата „360 степени“ на телевизијата „Алсат-М“. „Има процес и во Собранието преку...

Премиерот Груевски во посета на Кина

Премиерот Никола Груевски заедно со владина делегација, во чиј состав се вицепремиерот задолжен за економски прашања, Владимир Пешевски, министерот за надворешни работи, Никола Попоски, и заменик-министерот за економија, Христијан Делев, се во неколкудневна посета на Народна Република Кина. Претседателот на македонската влада ќе учествува на 4. Самит на шефови на влади на земјите на Централно-источна Европа и НР Кина (16+1)...

Могерини: Сите сили на ЕУ се насочени во борба против исламистичкиот тероризам

Состанокот на министрите за надворешни работи на Европската унија, одржан денеска во Брисел, целосно е фокусиран на осигурување на безбедноста во Европа, разбивање на тероризмот и на уништување на Исламска држава и на нејзните разграници, како и на исламскиот тероризам во Африка, изјави високата преставничка на Европската унија, Федерика Могерини. Могерини истакнала дека на состанокот ќе биде разгледано спроведувањето на одлуките...

Комплетирана новата влада, пратениците ги изгласаа и замениците-министри

Собранието на денешната седница ги изгласа новите заменици-министри. Од редовите на СДСМ, избрани се Александар Кирацовски во Министерството за информатичко општество и јавна администрација со 99 гласа „за“ и ниту еден „против“, Љупчо Николовски во Министерството за земјоделство со 97 гласа „за“ и со ниту еден „против“ и Кире Наумов во Министерството за финансии со 95 гласа „за“ и...

Собранието ги изгласа Оливер Спасовски и Фросина Ременски за министри

Со 101 глас „за“ и ниту еден „против“, Собранието ги избра новите министри за внатрешни работи и за труд и социјална политика, Оливер Спасовски и Фросина Ременски. Новата министерка за информатичко општество и за јавна администрација од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, пак, Марта Арсовска-Томовска, беше избрана со 71 глас „за“ и со 31 „против“.

Жестока дебата за изборот на новите министри

„Лидерот на СДСМ поднесе пет барања за излез од кризата. Меѓу нив беше и да се прави попис. Од него нема ништо, а мислам дека тој е клучен за фер и демократски избори“, изјави од говорницата на дебатата за избор на новите министри, пратеничката Роза Топузовска-Каревска. - А со законите, видовме што се случи. Заев бараше техничка влада, па да...

Груевски: Будно ќе ги следам новите министри

На првата точка на дневен ред на Собранието на Република Македонија, беа предложени новите министри и заменици-министри од редовите на СДСМ. Премиерот Никола Груевски ја образложи одлуката за избор на нови министри. Тој рече дека во согласност со Договорот од Пржино, како премиер, предлага нови министри во Министерството за внатрешни работи и во Министерството за труд и социјална политика. - Очекувам новите...

Денеска Владата ќе добие министри од СДСМ

Денеска напладне почнува собраниската седница на која пратениците треба да ги изгласаат новите министри и заменици-министри од СДСМ, предвидено со Договорот од Пржино. Вчера тројца министри од владата на премиерот Никола Груевски поднесоа оставка на своите функции. Министерот за внатрешни работи, Митко Чавков, министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов, и заменик-министерката за информатичко општество и администрација, Марта Арсовска-Томовска,...

Денеска треба да се аминуваат новите министри

Оливер Спасовски како министер за внатрешни работи и Фросина Ременски како министерка за труд и социјална политика, денеска треба да добијат зелено светло од Владата и од Собранието. Откако пратениците вчера на полноќ го изгласаа Законот за влада, се очекува денеска да се одржи седница на Влада на која премиерот Никола Груевски треба да предложи да се изберат нови министри. Потоа...

Собранието ги изгласа законите од Пржино

Пратениците  во Собранието на пленарна седница ги изгласаа законите кои политичките партии, потписнички на Договорот од Пржино ги договорија во петокот. Пратениците по скратена постапка гласаа за измени и дополнувања во Изборниот законик, за измени и дополнувања на Законот за кривична постапка, за законот за заштита на приватноста, за законот за заштита на укажувачите и за законот за влада. Најголемите дебати се...

Досега се договараа, од денеска почнува спроведувањето на Договорот од Пржино

По неколку недели преговарања, политичките партии потписнички на Договорот од Пржино во петокот, во раните утрински часови, постигнаа договор по сите точки од договорот од 2 јуни и од 15 јули, кој треба да почне да се применува од денеска. Никола Груевски, Зоран Заев, Али Ахмети и Мендух Тачи заедно со своите тимови ги договорија изборниот законик, надлежностите на ДИК, законот за...

НСДП: Со имплементација на договорот, ќе почне демократизација на општеството

Извршниот одбор на НСДП на вчерашната седница донел одлука со која го поздравува договорот за поматамошна реализација на обврските преземени од опозицијата и од владејачките партии со Договорот од Пржино. Од партијата изразија поддршка на кандидатите за министри и за заменици-министри од редот на коалицискиот партнер, СДСМ. „Комплетирањето на тимот на специјалниот јавен обвнител и обезбедувањето на сите услови за нормално...

ЦО на СДСМ им даде поддршка на кадровските решенија за преодната влада

Централниот одбор на СДСМ синоќа едногласно им дал поддршка на сите номинации за министри и за заменици-министри: Оливер Спасовски за министер за внатрешни работи, Фросина Ременски за министерка за труд и социјална политика, Александар Кирацовски за заменик-министер за информатичко општество и администрација, Кире Наумов за заменик-министер за финансии и Љупчо Николовски за заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство. - Јасно...

Груевски: Народот е тој што одлучува во оваа земја

„Никој не може да побегне од народот бидјеќи токму народот е тој што одлучува во оваа држава. Ние веруваме во народот“, рече премиерот Никола Груевски по лидерската средба во Клубот на пратениците. - Ние веруваме во одлуките на народот, веруваме дека знае да направи правилен избор и затоа ни беше важно колку што е можно побргу да има избори и...

„Бомбите“ на опозицијата му однесоа петмина функционери на Груевски

Со денешното разрешување на Горан Трајковски, директорот на УЈП, тој е петтиот политичар кој настрада откако лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на 9 февруари, ја објави првата т.н. „бомба“ од прислушувани разговори. Од Владата на Никола Груевски досега од своите функции си заминаа: Гордана Јанкулоска, министерка за внатрешни работи; Сашо Мијалков, шеф на Управа за безбедност и контраразузнавање; Миле Јанакиески, министер за транспорт и...

„Сајбер шејк“ дебата: Со растот на моќта на компјутерите, дипфејк ќе стане секојдневие

Дипфејк ќе стане секојдневние. Со раст на моќта на компјутерите, алгоритмите се усовршуваат. Потребни се кампањи со кои ќе се едуцира населението да внимава кога консумира вести, а во...