fbpx
Таг: локални избори

таг: локални избори

Србија го покани ОБСЕ на новите локални избори во Белград

Владата на Србија ја покани Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) да ги набљудува претстојните локални избори во Белград, соопшти Кабинетот на премиерката Ана Брнабиќ. Според соопштението на премиерката, испратено е барање до Канцеларијата за демократски институции и човекови права на ОБСЕ (ОДИХР) за да помогне во транспарентноста на избирачкиот процес. По парламентарните и локалните избори на 17 декември,...

Опозициската лидерка Мариника Тепиќ 12-ти ден штрајкува со глад

Носителката на парламентарната листа на опозициската коалиција „Србија против насилството“, Мариника Тепиќ веќе 12 дена штрајкува со глад поради изборните измами што се случија за време на изборите одржани на 17 декември во Србија. Тепиќ сè потешко се движи, а ѝ пукаат и вените поради неопходноста постојано да прима инфузија, пишува весникот Данас. Денеска се очекуваат новите анализи на крвта...

Набљудувачката мисија на ЦРТА: “Касапаана” на изборите што се одржаа во Србија

Набљудувачката мисија за изборите во Србија на Центарот за истражување, транспарентност и одговорност (ЦРТА) во нивниот прелиминарен извештај оценуваат дека на денот на изборите на 17 декември имало драстични злоупотреби на избирачките права, законите и институциите од страна на власта. „Обрнуваме внимание на сериозната загриженост за квалитетот на парламентарните избори и нивното натамошно отстапување од стандардите за слободни и фер...

САД и ЕУ ја повикаа Србија да ги истражи наводите за изборни нерегуларности

Меѓународните набљудувачи на изборите во Србија денеска го објавија прелиминарниот извештај за изборниот процес и атмосферата на изборите што се одржаа на 17 декември, јавува Данас. Акцентот во извештајот е ставен на локалните избори, кои се одржаа заедно со парламентарните избори во оваа земја. Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР, Европскиот парламент и Парламентарното собрание на Советот на Европа го насочуваат вниманието на...

Српската опозиција и денеска во Белград ќе организира протест

Опозициската коалиција „Србија против насилството“ денеска ќе организира нов протест пред српскиот парламент и пред зградата на Републичката изборна комисија (РИК), јавува весникот Данас. Претставниците на опозицијата критикуваат дека изборниот процес на изборите во Белград и во Србија бил нелегитимен. „Ќе ги повикуваме луѓето секој ден да се собираат пред зградата во која се наоѓа Републичката изборна комисија. Невозможно е...

Штрајк со глад на опозициските лидери, во Белград протест против изборните измами

Српските опозициски лидери Мариника Тепиќ и Мирослав Алексиќ започнаа штрајк со глад поради изборните измами на власта во Белград. Тие побараа поништување на локалните избори во српскиот главен град, додека илјадници жители на Белград протестираа вечерва пред Републичката изборна комисија, јавува телевизијата Н1. Протестот почна пред Собранието на општина Белград во центарот на градот, а демонстрантите продолжија со собирот пред...

Србија наредната недела оди на избори, трката неизвесна особено во Белград

На 17 декември во Србија ќе се одржат предвремени парламентарни и локални избори, кои претставуваат своевиден референдум за поддршката на српскиот претседател Александар Вучиќ. Додека српската опозиција се жали дека условите за учество на изборите не се фер и демократски, особено на правото на еднаков пристап на власта и опозицијата во медиумите, за власта на Вучиќ овие избори ќе...

Молдавија: Партијата на претседателката Санду победи на изборите, но го изгуби Кишињев

Проевропската „Партија за акција и солидарност“ на молдавската претседателка Маја Санду победи на вчерашните локални избори, кои се сметаа за тест на довербата од граѓаните кон актуелното молдавско раководство. Сепак, партијата на Санду ги изгуби изборите за градоначалник во првиот круг во главниот град Кишињев, додека за дел од поголемите градови ќе се гласа за градоначалник во вториот круг. Прелиминарните...

ГЕРБ на Борисов изгуби важни градови на изборите, бугарската влада на стаклени нозе

Васил Терзиев од коалицијата Продолжуваме со промените-Демократска Бугарија е новиот градоначалник на Софија, откако на вчерашните избори ја победи Вања Григорова од Бугарската социјалистичка партија, јавува Бугарското национално радио. Врз основа на обработените 99,78 отсто од гласовите на изборната комисија, Терзиев води со 48,17 отсто добиени гласови, додека Григорова освоите 46,92 отсто од гласовите. На вчерашните локални избори партијата ГЕРБ...

Србија оди на избори на 17 декември, Вучиќ и Шешељ ќе настапат заеднички

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ги распиша предвремените парламентарни избори за 17 декември, додека претседателот на српскиот парламент Владимир Орлиќ за истиот датум ги распиша локалните избори за 65 градови и општини во Србија, пренесува Н1. „На образложениот предлог на владата од 30 октомври, донесувам указ за распуштање на Народното собрание, го распуштам Народното собрание избрано на 3 април 2022...

Бугарската влада на стаклени нозе, Бојко Борисов се заканува пред вториот круг од изборите

Лидерот на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов пред вториот круг од локалните избори во Бугарија се заканува дека ќе стави крај на актуелната влада. За само неколку часа, тој се одлучи во Софија да го поддржи кандидатот на Бугарската социјалистичка партија Вања Григорова за вториот круг од локалните избори, а потоа изјави дека не е сигурен оти бугарскиот парламент ќе...

Избори во Бугарија: Борисов ја загуби Софија, но води во помалите населени места

Партијата на Бојко Борисов, ГЕРБ, ја загуби можноста повторно да има свој градоначалник во Софија. Васил Терзиев од коалицијата „Промените продолжуваат-Демократска Бугарија-Спаси ја Софија“ освои 33 отсто од гласовите на вчерашните локални избори, додека кандидатката поддржана од Бугарската социјалистичка партија, Вања Григорова, освои 21,1 отсто од гласовите, јавува Медиапул.бг. Партијата на ГЕРБ која досега ја водеше Софија, заврши на изненадувачкото...

Градоначалници во Србија си даваат оставки, ќе има општи избори на 17 декември?

Се подготвува ли Србија за парламентарни, регионални и локални избори кои би се одржале на 17 декември годинава? По вчерашното интервју на претседателот Александар Вучиќ дека изборите би можеле да се одржат на овој датум, денеска градоначалниците на повеќе општини си поднесоа оставки. Како што јавува Радио-телевизија Србија, оставки си поднеле градоначалниците на Нови Пазар, Краљево, Смедерево, Шабац и претседателите...

Украина ги осудува „измамничките“ избори во регионите окупирани од Русија

Од луѓето кои живеат во областите окупирани од Русија во Украина се бара да гласаат на, како што велат властите, локални избори. Украинскиот министер за надворешни работи ги нарече гласачките места „измама“, велејќи дека гласовите нема да имаат правна основа, пишува Би-би-си. Сите кандидати се или Руси или пак проруски настроени, односно станува збор за гувернери избрани од Москва. „Руските незаконски...

Екстремно десничарската АФД победи на локалните избори во германски Зонеберг

Екстремно десничарската партија Алтернатива за Германија (АФД) за првпат победи на избори за окружен совет во Германија. Источниот град Зонеберг, во покраината Тирингија, го избра Роберт Сеселман на функцијата окружен администратор, што е еквивалент на градоначалник, јавува „Гардијан“. Сеселман победил освојувајќи 52,8 отсто од гласовите, соборувајќи го Јирген Кепер од демохристијаните (ЦДУ) со 47,2 отсто. Тирингискиот огранок на антиимигрантската АФД, германските...

Курти денеска на средба со Лајчак и Ескобар, протестите во Северно Косово продолжуваат

Припадниците на српската заедница во северно Косово веќе десетти ден протестираат пред општинските згради. КФОР се наоѓа во непосредна близина, а српската заедница поддржана од официјален Белград бара новоизбраните градоначалници на општините од северно Косово да не влезат во административните згради, пренесува Радио-телевизија Србија. Косовскиот премиер Албин Курти вечерва ќе се сретне со специјалниот претставник на Европската Унија за дијалогот...

ЕУ ги повика Косово и Србија на деескалација, се закани со решителни мерки

Високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика Жозеп Борел, денеска, говорејќи во име на ЕУ, ги повика Косово и Србија веднаш и безусловно да преземат мерки за деескалација, да престанат да ја користат реториката на поделба и да се воздржат од какви било некоординирани дејствија. „Во спротивно, Европската Унија е подготвена да спроведе решителни мерки. Непостигнувањето деескалација...

За да се смири состојбата, во северно Косово треба да се одржат нови локални избори

Имаме три јасни барања - одржување на нови локални избори во северно Косово сега, осигурување на учеството на Србите на овие избори и започнување на работите за воспоставување на Заедницата на српски општини во рамките на дијалогот потпомогнат од ЕУ. Ова е пораката што преку Твитер ја испрати високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Жозеп Борел...

Сирени за тревога и шок бомби на северот на Косово, Вучиќ ја крена војската на највисоко ниво на борбена готовност

Сирени за тревога попладнево се вклучија во Митровица, а во моментов има инциденти во три северни општини во Косово. Најтешка е состојбата во моментов во Звечан, каде веќе е употребен солзавец, шок бомби, а се слушаат и куршуми објави порталот Коссев.инфо Колеги новинари од Косово, со кои Мета.мк стапи во контакт кажаа дека во некои делови на Митровица снемало струја,...

Изборите во северно Косово завршија со мала излезност на Србите, одговорноста е на Белград

Со минорна излезност од само 3,47 отсто завршија вчерашните локални избори во четирите српски општини во северно Косово. На изборите победија кандидати на албанските политички партии, при што во Косовска Митровица и Лепосавиќ победија кандидатите на партијата Самоопределување, додека во Зубин Поток и Звечан најмногу гласови освоија кандидатите на Демократската партија на Косово. Српската листа ги бојкотираше вчерашните локални избори...

„Донбас. Вчера, денес, утре“ – документарец во најдобрата пропагандна традиција на Кремљ

Руската амбасада деновиве го сподели на Фејсбук документарецот „Донбас. Вчера, денес, утре“ (2021), во кој се користи една честа манипулација, а тоа е правење збрка во редоследот на настаните, за...