fbpx

За да се смири состојбата, во северно Косово треба да се одржат нови локални избори

Курти преку Твитер порача дека нови локални избори во северниот дел од Косово би можеле да се одржат, но претходно ќе треба да се повлече насилната толпа од пред општинските згради

-

Имаме три јасни барања – одржување на нови локални избори во северно Косово сега, осигурување на учеството на Србите на овие избори и започнување на работите за воспоставување на Заедницата на српски општини во рамките на дијалогот потпомогнат од ЕУ. Ова е пораката што преку Твитер ја испрати високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Жозеп Борел по средбата која што ја имаше со српскиот претседател Александар Вучиќ и косовската претседателка Вјоса Османи.

Борел предупреди дека непостапувањето по овие барања ќе има сериозни последици по односите меѓу ЕУ од една страна и Косово и Србија од друга страна.

Во Приштина денеска се одржува вонредна седница на косовското собрание за ситуацијата на северот, на која се обрати премиерот Албин Курти. Тој за време на собраниската расправа рече дека Белград мобилизирал криминални групи за ескалација на ситуацијата во северно Косово, пренесува Данас.

Сепак, Курти преку Твитер порача дека нови локални избори во северниот дел од Косово би можеле да се одржат, но претходно ќе треба да се повлече насилната толпа од пред општинските згради.

„Повлекување на насилната толпа пред општинските згради (…) е пат кон деескалација сѐ до одржување нови избори“, напиша Курти на Твитер.

Инаку, денеска е шести ден од протестите на припадници на српската заедница од Косово пред општинските згради во Звечан, Лепосавиќ и Зубин Поток, кои се противат новите претседатели на општините да влезат во овие згради.

Србите ги бојкотираа последните локални избори што се одржаа во северно Косово, поради што во северниот дел на Митровица и во три други општини победија кандидати на албанските партии. На бојкот повика партијата Српска листа блиска до властите во Белград, која чекорот го образложи со несоздадените услови за основање Заедница на српски општини.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Шарл Мишел: Украина би можела да стане членка на ЕУ до 2030 година

Украина би можела да стане членка на ЕУ во 2030 година, ако сите услови за тоа бидат исполнети, порача претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел во интервју за германски...