fbpx
Таг: ЛГБТИ

таг: ЛГБТИ

Постот дезинформира дека присуството на „Скопје прајд“ било за пари и храна

Организаторот на настанот на кој присуствуваа и македонски политичари и претставници на дипломатијата (присутна беше амбасадорката на САД), демантира дека испраќал пораки со покани, а исто така, не ветувал ниту финансиски надоместок и оброци во замена за присуство на настанот „Скопје прајд“, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во...

Утре припадниците на ЛГБТИ да бидат помалку видливи, апелира Хелсиншкиот комитет

Со големо жалење и за првпат бараме од лицата од ЛГБТИ заедницата и поддржувачите да бидат помалку видливи и тивки во текот на денот на утрешниот протест, апелираат во соопштение од Хелсиншкиот комитет за човекови права. Апелот за заштита и безбедноста на ЛГБТИ лицата, доаѓа по најавата за утрешниот протест на МПЦ-ОА, кој е насочен кон новиот контекст што...

Во Италија јуни не е прогласен за „месец на семејната гордост“

Во постот невистинито се тврди дека Италија го прогласила јуни како „месец на семејната гордост“ и се споделува видео клип од долги години одржуван марш против абортусот во Рим, којшто не е спонзориран од владата. Ниту премиерката ниту другите претставници на владата не прогласиле „месец на семејната гордост“ во Италија, тоа за странски проверувачи на факти го потврдиле  и...

Обединетите Нации не ги замениле знамињата на сите 193 држави со знамиња на ЛГБТИ

Фотографијата прикажана во постот е од Рокфелер центарот во Њујорк, а не од седиштето на Обединетите нации, пишува Вистиномер.мк.  Оваа фотографија  е стара, од 2019 година и може да се пронајде овде.   Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се вели: На оние кои си дозволуваат да размислуваат, им е јасно дека ова е...

Фотографиите од папата Франциск со ЛГБТИ знаме, што се шират социјалните мрежи, се лажни

На неколку фотографии се гледа како врховниот понтиф позира насмеан пред камерата со „знамето на гордоста“ на рамениците. Сепак, сликите се создадени со помош на алатка за вештачка интелигенција, тие не се реални. Фотографиите за првпат се споделени во твит од корисникот @TheGayForest на 3 април. Не е првпат папата Франциск да биде предмет на лажни слики создадени со вештачка интелигенција. Во март 2023 година,...

Тања Иванова: Родот не е идеологија, туку реалност врз основа на која се врши дискриминација

Веќе извесен период прашањето за правата на жените, родовиот идентитет и законите кои ги регулираат овие права, а кои светските лидери и организации за човекови права ги договорија со Истанбулската конвенција, предизвикува реакции во јавноста. Меѓу оние кои се категорично против еднаквоста меѓу мажите и жените, најгласни се поглаварите на верските заедници. Некои општини веќе го повлекуваат родовото буџетирање...

Нема никаква сличност меѓу нацистичкото знаме и знамето на ЛГБТ заедницата

Нема никаква поврзаност ниту сличност меѓу нацистичкото знаме и знамето на ЛГБТ заедницата. Контекстите, причините и временските периоди во кои двете знамиња се појавуваат, како и нивниот изглед се комплетно различни и неспоредливи, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук, во кој се споделуваат две фотографии. Првата е црно бела...

Знамето на напредок на гордоста не содржи симбол на педофилите

Ова знаме не содржи „симбол на педофилите“. Во објаснувата кои ги најдовме на Интернет за значењето на боите на ова знаме, се наведува дека тоа става акцент врз инклузијата и напредокот, и ја претставува заедницата која себе се дефинира како чадор на различни групи, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме пост на Фејсбук кој со...

Фотографија со НАТО знаме лажно претставена како да е од собата на Одри Хејл

Споделената фотографија за која се тврди дека е од спалната соба на Одри Хејл, каде се закачени ЛГБТИ знамиња и НАТО знаме  е стара. Фотографијата е објавена на Твитер во 2021 година и не е од собата на 28 – годишната поранешна студентка, за која полицијата соопшти дека на 27 март убила три деца и тројца возрасни во христијанско...

Говор на омраза и дезинформации поврзани со Европрајд 2022 испливaa на површина во Србија

Во Србија, дезинформациите и говорот на омраза кон ЛГБТК+ заедницата и поддржувачите на човековите права се во значителен пораст, како резултат на Европрајд 2022, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Европрајд е паневропски и меѓународен ЛГБТК+ настан, кој секоја година е во организација на различен европски град. Во 2022 година беше избран Белград, a манифестацијата се...

Објавена публикацијата „Стандарди на Советот на Европа за заштита и спречување на дискриминација врз основа на сексуална ориентација и родов идентитет“

Објавена е публикацијата „Стандарди на Советот на Европа за заштита и спречување на дискриминација врз основа на сексуална ориентација и родов идентитет“ од авторките д-р Елена Михајлова-Стратилати и Вики Младенова. Публикацијата, како што истакнаа од хелсиншкиот комитет за човекви права е своевиден обид да се консолидираат постоечките релевантни акти на институциите на Советот на Европа во оваа област. „Селектирани се документи...

Вистиномер: Не е точно дека српски политичари во „Службен весник“ биле прогласени за геј лица

Не е вистина дека во „Службениот весник“ на Република Србија се објавуваат листи на лица кои се геј. Таква практика не постои. Ваквото тврдење во постот е чиста измислица. Од јавните личности споменати во постот само премиерката Ана Брнабиќ отворено се декларира како геј, пишува Вистиномер.мк.    Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се тврди: Службен весник на...

Вистиномер: Неточно се тврди дека на геј парадата во Мексико Сити присуствувале една милијарда луѓе

Властите на Мексико Сити изјавиле дека очекуваат околу 300 илјади луѓе да присуствуваат на геј парадата, а пријавиле дека на истата присуствувале 250 илјади луѓе. Оттука нејасно е од каде излезе бројката посочена во постот од 800 милиони до една милијарда луѓе кои ја гледале геј парадата. За овие податоци во објавата на Фејсбук не е наведен никаков извор,...

Бугарскиот весник „Труд“ осуден за „угнетување“ преку ширење руска пропаганда за хомосексуалците

Петју Б'лсков, сопственикот на бугарскиот весник „Труд“ и неговата фирма „Труд медиа“ добија судска пресуда за угнетување на групи од бугарското население преку распространување материјали од руските медиуми оформени како класична антизападна и прокремљовска пропаганда, јави бугарскиот новински сајт mediapool.bg. Станува збор за материјал со наслов „Педерастите в САЩ бият тревога“ преведен и објавен идентично на оригиналот во онлајн-изданието на...

Маричиќ и Тренчевска маршираа на Парадата на гордоста

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, заедно со министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, маршираа на Парадата на гордоста, која годинава се одржаа под мотото: „Излези за љубов! Достоинство. Еднаквост. Правда. Вицепремиерот Маричиќ вели дека неговото присуство на Парадата на гордоста е чин на солидарност и максимална поддршка на борбата за човековите права и слободи на секој еден,...

Младите за време на ковидот се соочиле со ограничен пристап до информации за сексуално и репродуктивно здравје

Младите се соочиле со сериозни потешкотии да дојдат до информации и услуги поврзани со сексуалното и репродуктивното здравје во време на ковид-19 пандемијата, што довело до зголемено чувство на несигурност кај нив. Ова го покажало Истражувањето за влијанието кое ковид-19 пандемијата го имаше врз сексуалното и репродуктивното здравје и права кај младите во Македонија кое го презентираше Асоцијацијата за...

„Здружение ЛГБТИ Јунајтед“ – Колку и да сме различни меѓу себе, тука сите сме еднакви

Моменталната ситуација во однос на положбата во која се наоѓаат ЛГБТИ лицата во Македонија е малку подобрена споредено претходните години. Последното истражување на Европската агенција за основни права покажува дека во изминативе 12 месеци од 2021 година дури 49 отсто од лицата се соочуваат со дискриминација во осум сфери од македонското општество, а 41 отсто биле вознемирени или физички...

Анализата за правното признавање на родот во земјава укажува на отсуство на јасна законска рамка

Со поддршка на Советот на Европа и Коалицијата Маргини, вчера во Собранието на Република Северна Македонија во организација на Интерпартиската парламентарна група за правата на ЛГБТИ лицата се одржа тркалезна маса на тема „Правното признавање на родот во Северна Македонија“. Целта на тркалезната маса беше да се презентира Прелиминарната анализа за правното признавање на родот во Северна Македонија и наодите...

Втора Парада на гордоста во Скопје (ГАЛЕРИЈА)

Парада на городста
Под мотото „Вон ѕидовите“ денеска во Скопје се одржа втората парадата на гордоста – Skopje Pride 2021. По една година пауза поради пандемијата, годинава над илјада поддржувачи се собраа во главниот град на, како што велат, протест против опресивните политики, хомофобијата и трансфобијата, но истовремено и прослава за надежите за едно посолидарно и поправедно општество. Високите температури не ги спречија припадниците...

Повеќето граѓани го поддржуваат правото на мирен Марш на гордоста

Во пресрет на втората Парада на гордоста во Скопје, која се одржува денеска, Civil Rights Defenders (Бранители на човековите права) спроведоа истражување на јавното мислење кое, како што велат, окажало дека мнозинството граѓани на Северна Македонија го поддржуваат правото на ЛГБТИ+ лицата да одржат мирен Марш на гордоста. На прашањето дали се согласуваат со тоа дека ЛГБТИ + лицата треба...

Излезе играта „Senua’s Saga: Hellblade 2“

Излезе играта „Senua's Saga: Hellblade 2“, изработена од фирмата Ninja Theory. Во играта контролирате женски лик со проблеми со менталното здравје. Сенуа има свое алтер его што ја води...