fbpx
Таг: ЛГБТИ

таг: ЛГБТИ

Истражување: Повеќе од 50 отсто од граѓаните сметаат дека хомосексуалноста треба да се лекува

Само еден отсто од општата популација во Македонија знае што означува ЛГБТИ, високи 58 отсто од родителите сметаат дека ако нивното дете е ЛГБТИ, треба да се лекува, а 84 отсто од граѓаните во државата не поддржуваат парада на гордоста, покажуваат резултатите од регионалното истражување на јавното мислење за ЛГБТИ, кое летово се спроведуваше во Македонија и во другите...

Поповска: ЛГБТИ луѓето се оставени како сираци од својата држава

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ денеска изјави дека Законодавно-правната комисија на Собранието го губи својот кредибилитет. Поповска вели дека при сите нејзини аргументи, Комисијата ги одбива дополните на Законот за спречување и заштита од дискриминација со зборовите сексуална ориентација и родов идентитет, како основи за дискриминација. - Со ова дозволувате ЛГБТИ луѓето да бидат оставени како сираци од својата држава...

ЛГБТИ-активисти ја погребаа МРТВ

Денеска, на последното протестно обраќање во рамки на „Неделата на гордоста“, Националната мрежа против хомофобија и трансфобија побара целиот уреднички и раководен тим на МРТВ итно да си даде оставка и да ја ослободи МРТВ за да може да биде јавен сервис за сите граѓани. Дотогаш, велат дека оваа институција е мртва. Активистите симболично поставија и погребен венец пред...

ЛГБТИ-заедницата постави посмртен венец пред канцеларијата на Марко Зврлевски

Мораториум со Основното јавно обвинителство и прекинување секаква соработка, денеска прогласија активистите на ЛГБТИ-центарот при Хелсиншкиот комитет, поради неразрешените шест напади врз нивниот центар. Тие поставија посмртен венец за работењето на јавниот обвинител Марко Зврлевски, за да го искажат револтот поради неразрешените случаи на брутални напади кои се случија во изминатите три години.

ЛГБТИ: Мораториум и за Јавното обвинителство

Денеска во 1.15 часот, пред објектот на Основното јавно обвинителство, ЛГБТИ-активистите ќе одржат протестен говор. Како што се вели во објавата за настанот на социјалната мрежа, активистите ќе прогласат мораториум поради неуспешно решавање на нападите врз ЛГБТИ-Центарот за поддршка. „Истрагата можеби сè уште е во тек, но ние веќе не ја признаваме оваа институција за легитимна“, пишува во соопштението на...

ЛГБТИ-заедницата прогласи мораториум на Владата на Груевски

Активистите од ЛГБТИ-заедницата, од Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија и граѓани, денеска прогласија мораториум на секаква соработка со Владата. Тие поставија и посмртен венец пред Владата во знак на револт за начинот на кој таа се однесува кон оваа заедница. Активистите велат дека пред две години, кога почна одбележувањето на Неделата на гордоста, во ЛГБТИ-центарот за поддршка активистите биле...

Неделата на гордоста ќе се одбележи со протести пред Владата, Обвинителството и пред МРТВ

Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија, трета годнина по ред ја организира Неделата на гордоста, што ќе се одржи од понеделник до сабота и ќе вклучува серија настани, дебати, протестни обраќања, предавања и проекции на филмови на повеќе локации. „Целта на Неделата на гордоста е да го покрене вниманието на општата јавност кон континуираното прекршување на човековите права на...

ЛГБТИ-заедница: Под закана се нашите животи, а не бракот

Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ) одржа протест пред просториите на Основното јавно обвинителство во Скопје за да го насочи вниманието на јавноста кон нееднаквиот пристап на правда, особено за луѓето со различна сексуална ориентација и родов идентитет. „Владата, наместо да презема активности кон спречување на хомофобичното и трансфобичното насилство и дискриминација, како што и меѓудругото се обврзала во...

Норвешките невладини организации бараат Груевски да ги осуди нападите на ЛБГТ-заедницата

Норвешкиот хелсиншки комитет (НХЦ), норвешката ЛГБТ-организација (ЛЛХ) и „Амнести интенејшнел - Норвешка“, испратија писмо до премиерот Никола Груевски, министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, како и Јавниот обвинител, Марко Зврлевски, во кое ја изразија својата загриженост за состојбата со ЛГБТ-лицата во Македонија, објави „Нова ТВ“. „Две лица добија повреди по телото и на главата по нападот врз кафе-барот ,,Дамар‘‘ во...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...