fbpx
Таг: ЛГБТИ

таг: ЛГБТИ

Повеќето граѓани го поддржуваат правото на мирен Марш на гордоста

Во пресрет на втората Парада на гордоста во Скопје, која се одржува денеска, Civil Rights Defenders (Бранители на човековите права) спроведоа истражување на јавното мислење кое, како што велат, окажало дека мнозинството граѓани на Северна Македонија го поддржуваат правото на ЛГБТИ+ лицата да одржат мирен Марш на гордоста. На прашањето дали се согласуваат со тоа дека ЛГБТИ + лицата треба...

„Скопје Прајд“ ќе се одржи на 26 јуни под слоганот „Вон ѕидовите!“

Втората Парада на гордоста во Скопје, „Скопје Прајд“ ќе се одржи на 26 јуни 2021 (сабота), во организација на Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ). Рутата на Прајдот, како и други организациски детали, ќе бидат дополнително споделени со јавноста во текот на идната недела. Оваа година Парадата на гордоста повторно се враќа на улиците, во физичкиот јавен простор. „После првата,...

Отворена е телефонска линија за советување и поддршка на ЛГБТИ лица

Од денеска почнува со работа Националната линија за советување на ЛГБТИ лица од целата територија на државата. На телефонскиот број 075/241-124 анонимно без споделување на нивниот идентитет може да се јават ЛБГТИ лица од сите возрасти, нивните семејства, пријатели, но и стручни тимови од училиштата и центрите кои имаат конктакт со ЛГБТИ лица или млади кои се чувствуваат збунето...

Хомофобна петиција во Србија како последица на дезинформации

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Кого сѐ може да иритира македонскиот премиер Заев за една минута?

Во време кога македонската јавност сметаше дека аферата „Рекет“ во која на видеата објавени од италијанскиот весник „Ла Верита“ се сугерира корупција на на високо ниво за влијание врз обвинители и судии во која е вклучен еден контроверзен селебрити, ќе се чуе и можеби и гласот на премиерот Заев, тоа не се случи, туку тој самиот си ја искомплицира ситуацијата. Заев,...

ЛГБТИ заедницата бара јавно извинување за двете изјави на премиерот Заев

Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија го повикува премиерот Зоран Заев јавно да се извини за дадените изјави во врска со ЛГБТИ заедницата. Вчерашната изјава за медиумите на премиерот, пропратена со подоцнежната објава на „Твитер“ дека со зборот „педер“ мислел на карактерна особина, а не за означување на сексуална припадност, за ЛГБТИ заедницата е уште понавредливо оправдување. За...

Турција ја забрани утрешната парада на гордоста во Истанбул

Истанбулските власти денеска соопштија дека нема да дозволат да се одржи парадата на гордоста, која беше закажана за утре, поради загриженоста за безбедноста на учесниците и на туристите, како и за јавниот ред и мир. Ваквата одлука на градските власти предизвикаа негодување кај ЛГБТИ-активистите, кои преку социјалните мрежи најавија дека сепак ќе се одржи најавениот марш, кој треба да тргне...

Манчевски: Новата влада ќе работи на унапредување на состојбата со правата на ЛГБТИ-лицата

Новата влада ќе работи на унапредување на состојбата со правата на ЛГБТИ-лицата во Македонија, изјави дека потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, на конференцијата посветена на состојбата со правата на ЛГБТИ-лицата во Македонија, организирана по повод Меѓународниот ден за борба против хомофобија, трансфобија и бифобија (IDAHOBIT). - Ова е симболичен ден и добро е што политичките партии храбро зборуваат на овие...

Марш на ЛГБТИ-заедницата во Тирана со поддршка и од Македонија

Со велосипеди и со знамиња, околу 200 ЛГБТИ-лица и активисти и нивни поддржувачи од други невладини организации во Тирана денеска го одржаа маршот на гордоста. Активистите ги повикаа властите да одговорат на две иницијативи за трансродовите лица и за истополовите бракови. Маршот беше поддржан и од македонски активисти, кои носеа транспарент „Со љубов од Македониија“ (With love from Macedonia).

Пломп: Многу е важно како државните институции се соочуваат со разновидноста

ЛГБТИ-правата не се застапени во агендите на политичките партии, покажува анализата на здружението на граѓани „Субверзивен фронт“, изработена според прашалници испратени до политичките партии за застапеноста на ЛГБТИ-проблемите во платформите на политичките партии. Од „Субверзивен фронт“ испратиле прашалници до 31 политичка партија, а одговор добиле само од пет партии: СДСМ, Либерална партија, ДОМ, ЛДП и Левица. - Анализата покажува дека ЛБГТИ-правата не...

„Субверзивен фронт“: ЛГБТИ-заедницата е силно гласачко тело – „Гласај за еднаквост“

Здружението за критички пристап кон родот и сексуалноста „Субверзивен фронт“ во пресрет на парламентарните избори, закажани за 11 декември, ја почна кампањата насловена „Гласај за еднаквост“. Целта на кампањата е да се вметне еднаквоста на ЛГБТИ-луѓето во јавната политичка агенда на партиите, не само за време на кампањата за претстојните избори, туку и по нив. Пред почетокот на кампањата, како што...

ФБИ: Напаѓачот од Орландо не бил поврзан со терористи

ФБИ соопшти дека напаѓачот кој уби 49 лица во ЛГБТ-бар во Орландо не е поврзан со странски терористички групи туку дека бил радикализиран во САД. Рон Харпер од ФБИ изјави дека истрагата продолжува по објавувањето на транскрипти во кои Матин на полицискиот преговарач му рекол дека треба да се запре бомбардирањето во Ирак и во Сирија. Матин трипати се јавил...

Македонски ЛГБТИ-центар и коалиција СЗПМЗ: Нападот во Орландо е хетерофашизам

Од ЛГБТИ-центарот за поддршка и Коалицијата Сексуални и здравстени права на маргинализираните заедници денеска изразија загриженост и жалење по повод вчерашниот напад врз клубот за хомосексуалци во Орландо, Флорида, во кој животот го изгубија 50, а ранети беа уште 53 ЛГБТИ-луѓе. Оттаму изразуваат сочувство кон сите пријатели, партнери и семејства на загинатите, кон сите нехетеросексуалци во Орландо кои во овој напад...

Истражување: Младите македонски ЛГБТИ-лица сè почесто се во депресија поради хомофобијата

Младите ЛГБТИ-лица сè повеќе и почесто се изложени на депресија, покажуваат повисоко ниво на анксиозност во социјалната интеракција и почесто прикриваат важни информации за себе, за разлика од нивните хетеросексуални врсници, покажа првото истражување во Македонија на дискриминацијата, насилството, вознемирувањето и малтретирањето на младите ЛГБТИ-лица засновани на сексуална ориентација и родов идентитет. Истражувањето, кое го спроведе „Субверзивен фронт“ во партнерство со „Младински...

Грција одобри закон за истополови граѓански партнерства

Грчкиот парламент со 194 гласа „за“ го одобри законот за истополови граѓански партнерства. Со изгласувањето на овој закон, хомосексуалните двојки во Грција што ќе се одлучат за цивилен брак, отсега ќе ги имаат истите права како и хетеросексуалните брачни партнери. Грција со изгласување на овој закон прави чекор напред во усогласување на своето законодавство и почитување на човековите права во согласност...

Истражување: Повеќе од 50 отсто од граѓаните сметаат дека хомосексуалноста треба да се лекува

Само еден отсто од општата популација во Македонија знае што означува ЛГБТИ, високи 58 отсто од родителите сметаат дека ако нивното дете е ЛГБТИ, треба да се лекува, а 84 отсто од граѓаните во државата не поддржуваат парада на гордоста, покажуваат резултатите од регионалното истражување на јавното мислење за ЛГБТИ, кое летово се спроведуваше во Македонија и во другите...

Поповска: ЛГБТИ луѓето се оставени како сираци од својата држава

Пратеничката Лилјана Поповска од ДОМ денеска изјави дека Законодавно-правната комисија на Собранието го губи својот кредибилитет. Поповска вели дека при сите нејзини аргументи, Комисијата ги одбива дополните на Законот за спречување и заштита од дискриминација со зборовите сексуална ориентација и родов идентитет, како основи за дискриминација. - Со ова дозволувате ЛГБТИ луѓето да бидат оставени како сираци од својата држава...

ЛГБТИ-активисти ја погребаа МРТВ

Денеска, на последното протестно обраќање во рамки на „Неделата на гордоста“, Националната мрежа против хомофобија и трансфобија побара целиот уреднички и раководен тим на МРТВ итно да си даде оставка и да ја ослободи МРТВ за да може да биде јавен сервис за сите граѓани. Дотогаш, велат дека оваа институција е мртва. Активистите симболично поставија и погребен венец пред...

ЛГБТИ-заедницата постави посмртен венец пред канцеларијата на Марко Зврлевски

Мораториум со Основното јавно обвинителство и прекинување секаква соработка, денеска прогласија активистите на ЛГБТИ-центарот при Хелсиншкиот комитет, поради неразрешените шест напади врз нивниот центар. Тие поставија посмртен венец за работењето на јавниот обвинител Марко Зврлевски, за да го искажат револтот поради неразрешените случаи на брутални напади кои се случија во изминатите три години.

ЛГБТИ: Мораториум и за Јавното обвинителство

Денеска во 1.15 часот, пред објектот на Основното јавно обвинителство, ЛГБТИ-активистите ќе одржат протестен говор. Како што се вели во објавата за настанот на социјалната мрежа, активистите ќе прогласат мораториум поради неуспешно решавање на нападите врз ЛГБТИ-Центарот за поддршка. „Истрагата можеби сè уште е во тек, но ние веќе не ја признаваме оваа институција за легитимна“, пишува во соопштението на...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...