fbpx
Таг: ЛГБТИ

таг: ЛГБТИ

ЛГБТИ-заедницата прогласи мораториум на Владата на Груевски

Активистите од ЛГБТИ-заедницата, од Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија и граѓани, денеска прогласија мораториум на секаква соработка со Владата. Тие поставија и посмртен венец пред Владата во знак на револт за начинот на кој таа се однесува кон оваа заедница. Активистите велат дека пред две години, кога почна одбележувањето на Неделата на гордоста, во ЛГБТИ-центарот за поддршка активистите биле...

Неделата на гордоста ќе се одбележи со протести пред Владата, Обвинителството и пред МРТВ

Националната мрежа за борба против хомофобија и трансфобија, трета годнина по ред ја организира Неделата на гордоста, што ќе се одржи од понеделник до сабота и ќе вклучува серија настани, дебати, протестни обраќања, предавања и проекции на филмови на повеќе локации. „Целта на Неделата на гордоста е да го покрене вниманието на општата јавност кон континуираното прекршување на човековите права на...

ЛГБТИ-заедница: Под закана се нашите животи, а не бракот

Националната мрежа против хомофобија и трансфобија (НМХТ) одржа протест пред просториите на Основното јавно обвинителство во Скопје за да го насочи вниманието на јавноста кон нееднаквиот пристап на правда, особено за луѓето со различна сексуална ориентација и родов идентитет. „Владата, наместо да презема активности кон спречување на хомофобичното и трансфобичното насилство и дискриминација, како што и меѓудругото се обврзала во...

Норвешките невладини организации бараат Груевски да ги осуди нападите на ЛБГТ-заедницата

Норвешкиот хелсиншки комитет (НХЦ), норвешката ЛГБТ-организација (ЛЛХ) и „Амнести интенејшнел - Норвешка“, испратија писмо до премиерот Никола Груевски, министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, како и Јавниот обвинител, Марко Зврлевски, во кое ја изразија својата загриженост за состојбата со ЛГБТ-лицата во Македонија, објави „Нова ТВ“. „Две лица добија повреди по телото и на главата по нападот врз кафе-барот ,,Дамар‘‘ во...

Носталгија по диктатори: Хусеин, Гадафи и Асад

Чест наратив на Кремљ е дека ирачкиот лидер Хусеин, либискиот Гадафи и сирискиот Асад биле големи патриоти и имале добри социјални политики, но дека биле жртви на американскиот империјализам,...