fbpx
Таг: кривичен законик

таг: кривичен законик

Тупанчески потврди дека закони ќе се менуваат за да се подобри третманот на новинарите

Министерот за правда Никола Тупанчески денеска ги појасни вчера најавените измени на Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета, со кој се намалуваат казните за новинари и уредници за наведените дела, а рече и дека Кривичниот законик веќе се менува за да се одредуваат повисоки казни за насилство врз новинари или за убиство. Овие предвидени построги мерки во...

До 500 евра казна за употреба и до 10 години затвор за продажба на петарди

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека и годинава спроведува превентивна кампања насочена кон петардите и другите пиротехнички средства, пред и за време на новогодишните и божинните празници. Истовремено, полицијата исто така и казнува за употреба, според Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, односно членот 31, што предвидува глоба во износ од 200 до 500 евра во денарска...

Кривична пријава за вработен како обезбедување во училиште во Кочани: Повредил ученик

ОВР Кочани ќе поднесе кривична пријава против О.Ц.(36) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „насилство врз дете“ по член 201-а од Кривичниот законик, соопшти Министерството за внатрешни работи. Пријавениот кој е вработен како обезбедување во основно училиште во Кочани, на 06.10.2021 физички нападнал ученик во училиштето и му нанел повреди. Во врска со настанот бил извршен разговор со О.Ц. и...

Порталб: Наскоро се очекува да бидат усвоени измените на Кривичниот законик за нападите врз новинари

Министерството за правда очекува наскоро да бидат одобрени законските измени на Кривичниот законик, кои се веќе доставени до Владата. Портпаролот на Министерството за правда Александар Видиновски за Порталб.мк изјави дека предлогот за законски измени, во кој е предложено нападот врз новинари да се третира како напад врз службено лице, е ставен во регистарот на регулативи и е само прашање...

ОЈО Гостивар бара мерка притвор за мајката на детето кое вчера загина во пожар

Основното јавно обвинителство Гостивар соопшти дека е донесена наредба за спроведување на истражна постапка против едно лице, за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – повреда на семејни обврски, што е предвидено и казниво според член 203 став 2, во врска со став 1 од Кривичниот законик. Јавен обвинител до судија на претходна постапка од Основниот суд во...

ОЈО: Истрагата за „Јавна соба“ е во завршна фаза, за „Јавна соба 2“ се водат предистражни постапки во повеќе обвинителства

Основното јавно обвинителство (ОЈО) ги комплетира и материјалните докази за кривичното дело Производство и дистрибуција на детска порнографија по член 193-а став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик за кое е отворена истражна постапка против две лица во предметот за случајот „Јавна соба“. „Во периодот од 19.12.2019 година до 28.01.2020 година, двајцата осомничени, како основач и модератор...

Вебинар на ЗНМ за системска заштита на медиумските работници/чки, претставникот на МВР не се појави

Само преку конкретни измени на Кривичниот законик и на Законот за кривична постапка преку давање на поголема надлежност на обвинителството и на МВР да постапуваат по службена должност и преку зголемување на казните кон напаѓачите, системски ќе се подобри безбедноста и политиката на неказнивост кон новинар(к)ите и медиумските работници/чки, беше заклучено на вчерашниот вебинар на тема „Изменување и дополнување...

Владата и граѓанските здруженија заедно против родово и сексуално насилство, „Јавна соба“ ги забрзува законските измени

Покрај законската регулатива и превентивните мерки што секоја институција во системот за заштита има обврска да ги преземе заради елиминирање на насилството врз жените и семејното насилство, посебно е важна законската обврска за брзо и ефикасно постапување на Јавното обвинителстo и на судовите во изрекувањето на итни и на привремени мерки за заштита. Обвинителството и судот треба да ја...

ЗНМ со анализа на меѓународните стандарди и домашната регулатива за заштита на новинарите во Кривичниот законик

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во соработка со Фондацијата Конрад Аденауер (КАС) подготвија публикација со наслов „Подобрување на безбедноста на новинарите преку измена на кривичниот законик-анализа на меѓународни стандарди и домашна регулатива”. Целта на анализата е да им помогне на новинарите и медиумските работници, судиите, обвинителите, адвокатите и на Министерството за правда за имплементирање на меѓународните стандарди за заштита...

Државата најави ригорозни казни, ЗНМ бара за напади врз новинари да се постапува по службена должност

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ќе побара од Министерството за правда во новите измени и дополнувања на Кривичниот законик во делот за казни за напади врз новинари и медиумски работници, најавени од министерот за правда, Бојан Маричиќ, да се вклучи и проширување на надлежностите на обвинителството да постапува во овие случаи, пишува „Порталб.мк“. Претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски за...

Маричиќ: Ќе се подигне нивото на заштита на новинарите и медиумските работници

Министерот за правда Бојан Маричиќ во обраќањето на вебинарот „Изменување и дополнување на Кривичниот законик на Северна Македонија: Решение за зајакнување на безбедноста на новинарите“ кажа дека Министерството веќе започнало постапка за изготвување на нов Кривичен законик во кој ќе бидат вметнати и кривичните дела со кои ќе се подигне нивото на заштита на новинарите и медиумските работници, информираат...

ЗНМ и ССНМ ќе бидат вклучени во измените на Изборен, Кривичен и Законот за граѓанска одговорност за навреда и клевета

Претставници на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), денеска остварија средба со министерот за правда, Бојан Маричиќ. Главна тема на дискусијата на средбата било прашањето околу третманот и заштитата на медиумските работници. „Се разговараше околу потребата за измена на Кривичниот законик (КЗ) кој во моментот се работи со поддршка на Мисијата на...

ССНМ, ЗНМ и ААВМУ најостро го осудија нападот врз Златев и бараат брзо расчистување на случајот

Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) и Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) најостро го осудија физичкиот напад врз новинарот Љупче Златев што се случил вчеравечер во еден скопски локал. Според Златев, тој бил физички нападнат од лице, подоцна идентификувано од нападнатиот, кое се обидело да го исфрли од локалот...

Реисот Реџепи може да биде кривично гонет ако ги повикува верниците да се молат во џамија, велат од Обвинителството

Реисот на Исламската верска заедница, Сулејман Реџепи, може да биде кривично гонет како лице кој повикува на прекршување на мерките за забрана за движење во времето на пандемијата со корона вирусот, ако ја оствари заканата дека доколку Владата не и помогне на ИВЗ, може да ги повика граѓаните да се молат во џамија, известува „Порталб.мк“„. Освен Реџепи, според членот 206 на Кривичниот...

МВР: Затворски казни за оние кои нема да ги почитуваат препораките и наредбите за спречување на корона вирусот

МВР ја информира јавноста дека за излез од државата можат да го користат граничниот премин кон Бугарија - Деве Баир, без ограничувања, како и граничниот премин Аеродром Скопје. Нашите граѓани можат да остварат влез во  Македонија само на граничните премини Табановце, Деве Баир, Богородица, Ќафасан ,Блаце и Аеродром Скопје. Странските државјани кои доаѓаат од високо и средноризични земји не...

Новинарите ќе покренат приватни тужби ако државата не ги санкционира напаѓачите од 27 април

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) денеска ги промовираше двете публикации „Хроника за (не)безбедноста на новинарите“ и „Нападите врз новинарите и медиумските работници на 27 април“, со кои сакаат повторно да ја актуелизираат лошата состојба со неказнивоста на напаѓачите на медиумските работници во земјава. Драган Секуловски, извршен директор на ЗНМ, вели дека Здружението нема да се откаже од нерасчистените случаи...

Допрва ќе има депортација и обвиненија за повратници од ИСИС (инфографик)

Се очекува репатријација на македонски државјани заробени како борци во редовите на Исламска држава на Ирак и Сирија, а добар дел од нив ќе бидат предмет на понатамошна постапка, затоа што учеството во странски војски е кривично дело, оценува Павле Трајанов, поранешен министер за внатрешни работи. - Се очекува дека во претстојниот период ќе има доста депортирани. Курдите држат околу...

Тенка е линијата меѓу говорот на омраза и слободата на изразување

Во Кривичниот законик има сосема доволно толкувања и санкции и за омразата и за говорот на омразата и за кривичните дела кои настануваат од омраза. Сепак, секогаш треба да се внимава на балансот што мора да постои помеѓу уставно гарантираното право на слобода на говор и говорот на омраза, пишува „Вистиномер.мк“. Со последните измени и дополнувања на Кривичниот законик, извршени на крајот од...

16 граѓански организации побараa итно да се повлечат измените на Кривичниот законик

Вкупно 16 граѓански организации денеска од претседателот на Собранието и од пратениците-предлагачи, побараа итно да го повлечат Предлогот на закон за изменување и дополнување на Кривичниот законик, по скратена постапка. Тие сметаат дека со промената во членовите на Кривичниот законик, ќе им се овозможи во предметите кои ги води СЈО да се изречат помали казни или делата да застарат...

Измените на Кривичниот законик изгласани на собраниска комисија

Собраниската Комисија за политички систем ги усвои измените на Кривичниот законик предложени од група пратеници од владејачкото мнозинство, а кои се однесуваат на членот 275-в за висината на казната. Со измените на Кривичниот законик во член 275 в се намалува затворската казна за дела поврзани со злоупотреба на јавните набавки, а според некои толкувања со овие измени обвинетите можат да...

По Турција, и Виктор Орбан го проблематизира членството на Финска и Шведска во НАТО?

Мнозинството од владејачката партија Фидеш на Виктор Орбан во унгарскиот парламент го отфрли предлогот на опозициската Унгарска социјалистичка партија (МСЗП), со кој требаше да се одреди вторник 4 октомври...