fbpx
Таг: коалиција

таг: коалиција

Без гласови „против“, бугарскиот парламент го избра Росен Жељазков за спикер

Со гласовите на 136 пратеници од 49-тиот состав на бугарското Собрание, денеска за претседател на законодавниот дом беше избран Росен Жељазков од ГЕРБ-СДС, поранешен бугарски министер за транспорт, информациски технологии и комуникации, јави Бугарското национално радио (БНР). Поточно, за него гласаа 136 пратеници, 94 беа воздржани, а немаше ниту еден против. Според претходно постигнатиот договор на двете коалиции ГЕРБ-СДС и Продолжуваме...

Бојко Борисов отворен за соработка со сите партии за новата бугарска влада

Лидерот на партијата ГЕРБ Бојко Борисов денеска изјави дека им ја пружа раката на сите партии кои се вклучени во бугарскиот парламент, вклучувајќи и на проруската партија „Преродба“ и на претседателот Румен Радев за формирање на нова бугарска влада, пренесува „Медиапул“. Борисов рече оти тој ќе остане пратеник во собранието, но и дека лично со своите колеги од партијата ќе...

Контраспин: Инсистирањето дека Ковачевски „признал“ тајна коалиција со Арсовска е класичен спин

Анализата на кажаното од Ковачевски и како тоа се претставува во комуникацијата со јавноста од страна на ВМРО-ДПМНЕ и нејзини претставници, несомнено покажува дека се спинува кога се тврди дека Ковачевски сам признал дека имал средби со Арсовска во Владата, од што се вади заклучок според кој „признал дека постои тајна коалиција“ СДСМ-Арсовска, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу...

Објавени конечните резултати во Бугарија, победничката ГЕРБ речиси и нема шанси да формира влада

Централната изборна комисија (ЦИК) на Бугарија, ги објави официјалните резултати од предвремените парламентарни избори во Бугарија што се спроведоа во неделата. Според нив најјаката парламентарна сила во 48-от парламент на Бугарија ќе биде „„Граѓани за европски развој на Бугарија“ (ГЕРБ) партијата на поранешниот долгогодишен премиер на Бугарија, Бојко Борисов, со 67 пратеника, известува бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg. На второто место е...

По изборите, мали шанси за формирање влада во Бугарија

Копретседателот на „Демократска Бугарија“ Христо Иванов, слично како и Кирил Петков од „Продолжуваме со промената“, отфрли можност да коалицира со ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов. ГЕРБ, односно нејзината коалиција со Сојузот на демократските сили, доби најмногу гласови на изборите - 25,33 отсто, известува бугарскиот онлајн-медиум mediapool bg. Ваков став соопшти и Корнелија Нинова, претседателката на Бугарската социјалистичка партија (БСП),...

Таравари: Мислам дека овде завршува нашата приказна со Данела Арсовска во Скопје

Гостиварскиот градоначалник и генерален секретар на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, во денешното гостување во Студио 10 на ТВ 24 изјави дека можен е крај на соработката на Алијансата на Албанците со скопската градоначалничка Данела Арсовска, доколку е разрешен директорот на ЈП „Комунална хигиена“, којшто е нивен кадар. Таравари на гостувањето потврди дека лицето кое вчера на плоштадот Скендербег извадило...

Стевчо Јакимовски ја раскина коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ во Карпош, ВМРО обвинува за бизнис интереси

Градоначалникот на скопската општина Карпош, Стевчо Јакимовски денеска ја раскина коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ. На прес-конференција тој прозборе за несогласувањата што ги има со советниците од оваа политичка партија, но и со лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски. „По 9 месеци коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, морам да соопштам дека повеќе таа коалиција не може да опстои овде во Општина Карпош, затоа што јас...

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „пресекоа“: Од утре ќе вршат блокада на Собранието

Најавуваните закани на ВМРО-ДПМНЕ дека ќе го блокира Собранието ако не се одговори на нејзините барања за преговори за предвремени избори од утре ќе станат реалност. Како што соопшти координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“, денеска на координативна средба, на која присуствувал и претседателот на партијата, Христијан Мицкоски, е договорено од утре да се...

Почнаа консултациите за нова влада на Бугарија – Радев прво прашал за став за Северна Македонија

Времето на едноличната премиерска власт заврши, порача претседателот на Бугарија, Румен Радев, почнувајќи ги претпладнево консултациите со парламентарните партии за формирање на новата влада на Бугарија, јави бугарски „Медиапул“. „Ефикасно управување во формата на коалиција може да постои само ако има взаемно почитување меѓу партнерите. Времето на едноличната премиерска власт заврши и надежта тоа да се поврати беше категорично отфрлено...

Заев и Гаши ја објавија коалицијата: Имаме стабилно парламентарно мнозинство

Премиерот Зоран Заев и претседателот на Алтернатива Африм Гаши денеска потпишаа Договор за ново и стабилно парламентарно мнозинство и за учество на Алтернатива во составот на Владата. Алтернатива вчеравечер ја донесе одлуката да влезе во владината коалиција. Постигнатиот договор за владата со Алтернатива се однесува до крајот на 2024 година, а оваа партија во идниот владин кабинет ќе раководи со...

Во Бугарија преговори за нова влада, ГЕРБ на Бојко Борисов не е во игра

„Продолжуваме со промената“ (ПП), новата политичка коалиција што победи на парламентарните избори во Бугарија во неделата, денеска ги почнува преговорите со други партии за формирање нова влада, јави бугарски „Медиапул“. Кирил Петков, поранешен технички министер и еден од ко-претседавачите на коалицијата изјави дека веќе разговарал со Корнелија Нинова, претседателката на Бугарската социјалистичка партија (БСП, со Слави Трифонов, претседател на „Има...

Коалицијата е стабилна велат од СДСМ, откако пратениците на ЛДП најавија дека самостојно ќе делуваат во Собранието

Мнозинството во Собранието и коалиција во Владата се стабилни, посветени на реализација на утврдените цели и програми, во интерес на граѓаните, информираат од СДСМ, откако ЛДП донеле одлука за самостојно делување на своите пратеници Моника Зајкова и Боби Мојсоски. „Како партија донесовме одлука уште пред седум месеци за самостојно делување во македонскиот Парламент заради подобро претставување на либералните вредности и поголем...

Владата повторно ветува систематизација на 700 административци кои 12 години земаат плата без работа

Систематизацијата на 1.688 административци вработени според Охридскиот договор, кои од 2008 година, во отсуство на понуда за државна работа, добивале плати иако седеле дома, започна за време на мандатот на претходната влада, но застана на половина. Сега, откако владините партнери не ја спроведоа предвидената систематизација во првиот мандат, ја вклучија во коалицискиот договор за вториот мандат. Но, барем засега,...

Сè уште нема договор меѓу Заев и Ахмети за нова владина коалиција, преговорите продолжуваат

Попладневната средба на претседателите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, за формирање владина коалиција заврши без резултати. Обајцата лидери не изразија ниту оптимизам ниту песимизам за понатамошни преговори, но посочија дека преговорите не се завршени со денешната средба. -Жалам што не можеме денеска да соопштиме дека има договор со страните со кои разговараме. Преговорите ќе продолжат...

Неофицијални резултати на ДИК: СДСМ – 46 пратенички места, ВМРО-ДПМНЕ 44, ДУИ 15, Алијанса 12, Левица 2 и ДПА 1 (инфографик)

Според неофицијалните резултати на Државната изборна комисија (ДИК), на предвремените парламентарни избори одржани вчера, 46 пратенички мандати има освоено коалицијата „Можеме“ на СДСМ и Беса, по која следува опозициската коалиција на ВМРО-ДПМНЕ која освои 44 места во Парламентот. Потоа ДУИ имаат 15 пратеници, Алијанса за Албанците и Алтернатива 12 пратеници, Левица два пратеника и ДПА еден пратеник во новиот...

Коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ предлага изборите да се одржат на средината на јуни

Коалицијата „Можеме“ предводена од СДСМ предлага изборите да се одржат на средината на месец јуни, информираше претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Според него, заеднички став на партиите во Коалицијата е да се искористи моментот на ослабување на корона вирусот и стабилизација на пандемијата и да се оди на гласање. „Низ плодна дискусија и конструктивна дебата, заеднички заклучивме дека на државата и...

Македонија ќе ја унапредува слободата на медиумите како дел од Коалицијата од 35 земји

Македонија како членка на Коалицијата за слобода на медиумите ќе делува со останатите земји потписнички за унапредување на слободата на медиумите на локално и глобално ниво, било усвоено на првиот состанок на Коалицијата за слобода на медиумите составена од 35 земји членки потписнички, која го одржала својот прв состанок на високи функционери на 29 и 30 јануари 2020 во...

Започна кампањата со која се повикуваат граѓаните да спречат и пријават дискриминација

Мрежата за заштита од дискриминација започна со кампања за покренување на јавната свест за недискриминација. Кампањата под слоганот „Дискриминацијата завршува со мене!“ ги повикува граѓаните да не молчат пред дискриминацијата, да ја спречат и да ја пријават. „Во наредниот месец, преку видео спотови, трибини во четири градови и флаери, граѓаните ќе може да се информираат за Законот за спречување и...

Итно да се поништи лустрацијата, апелираат невладините организации

Итно, пред распуштање на Собранието, да се донесе законот за ништовност и поништување на правните последици од лустрацијата, апелира Блупринт групата за реформи во правосудството. Со предлог-законот, што Владата го усвои на 24 декември, се поништуваат правните последици на лустрацијата и се предвидува обесштетување за лустрираните. Но, предлог-законот е заглавен во собраниска процедура, а на неговото донесување се противат...

БЕСА е за преговори за трипартитна коалиција, Алтернатива само со Алијанса за Албанците

Информациите дека е постигнат предизборен договор за коалиција за изборите на 12 април меѓу Алијансата за Албанците, Движењето БЕСА и Алтернатива, се невистинити. За Движењето БЕСА е прифатлива трипартитна коалиција, додека за Алтернатива тоа е неприфатливо, односно тие ја оставаат отворена можноста за коалиција само со Зијадин Села, информира „Порталб.мк“. Зеќирија Ибрахими, од партијата „Алтернатива“, во изјава за „Порталб.мк“, ги...

ЕУ ги повика социјалните мрежи да ги означуваат содржините генерирани од вештачка интелигенција

Компаниите за социјални медиуми, вклучувајќи ги и Гугл и Фејсбук, беа повикани од ЕУ „веднаш“ да започнат со етикетирање на содржините и фотографиите генерирани од вештачка интелигенција, како дел...