fbpx
Tag: коалиција

tag: коалиција

Koalicioni i opozitës “Për Maqedoni më të mirë” e ka ndërruar emrin në “Për rindërtimin e Maqedonisë”

Kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski pati një takim me partnerët e koalicionit për t’i njoftuar ata me atë që ka ndodhur në takimin e fundit të liderëve te presidenti Stevo Pendarovski, njofton Meta.mk. Partnerët e koalicionit diskutuan për zgjedhjet e parakohshme parlamentare dhe vendosën të thirren me moton “Për rindërtimin e Maqedonisë”. “Për shkak të realitetit të vështirë në të cilin...

VMRO DPMNE: Ligji i LSDM-së për gjuhë do të shkaktoj jostabilitet afatgjatë

VMRO DPMNE plotësisht kundërshton përpjekjet që të injorohet vullneti i shumicës së maqedonasve, por edhe vullneti i pjesëtarëve të komuniteteve tjera etnike që votën e tyre ia dhanë Koalicionit “Për Maqedoni më të mirë”, thuhet në kumtesën e VMRO DPMNE-së. Në të thuhet se “realizimi i Platformës nga Tirana dhe përpjekjet përmes imponimit të gjuhës shqipe si zyrtare, paraqet ridefinim...

BDI vendos: Nënshkrimet do t’ia jep LSDM-së

Kryesia qendrore e BDI-së, pas më shumë se dhjetë orë takim, sonte ka marrë vendim që t'ia jep nënshkrimet LSDM, tha para pak çaste në Reçicë të Vogël, para selisë së partisë zëdhënësi, Bujar Osmani.  

Osmani: S’ka argumente që të merret vendim, ngelin të hapura të gjitha opsionet

Nuk ka argumente të mjaftueshme që të vendosim për një nga pesë opsioneve që ishin lëndën debati në parti dhe për këtë kemi nevojë për më shumë kohë që të marrim vendimin, deklaroi zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani nga selia e partisë në Reçicë të Vogël ku sonte takim mbajti Kryesia qendrore e partisë për koalicion të mundshëm me...

Osmani: Demantoj spekulimet për marrëveshje për koalicion me cilëndo parti

Demantoj të gjitha spekulimet që dolën nëpër media për marrëveshje eventuale mes BDI-së dhe ndonjë partie për përbërje të re qeveritare, këto janë spekulime të kulluara, deklaroi zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani, i cili për kohë të shkurtë doli nga takimi i kryesisë partiake në Reçicë të Vogël për t’i demantuar informacionet që dolën nëpër media e që kanë...

Kryesia qendrore e BDI-së sot do të merr vendim

Kryesia qendrore e BDI-së në përbërje më të gjerë është takuar në selinë e partisë në Reçicë të Vogël dhe po diskuton lidhur me propozimet konkrete për koalicion të mundshëm me VMRO DPMNE-në për themelimin e qeverisë. Takimi ka filluar më ora 14 dhe para fillimit askush nuk u prononcua për rrjedhën e bisedimeve. Por, burime të larta të partisë...

Ahmeti: Nuk kam marrëveshje me kë do të jemi në koalicion, do t’i analizojmë opsionet

Nuk kam marrëveshje me kë do të jemi në koalicion, do t’i analizojmë opsionet që të marrin vendimin më të mirë në dobi të shqiptarëve dhe të gjithë qytetarët e Maqedonisë pa marrë parasysh a janë shqiptarë, maqedonas, serbë apo romë- deklaroi kreu i BDI-së, Ali Ahmeti pas takimit në selinë në Reçicë të Vogël. Vendim final për koalicion me...

Osmani: Për BDI-në është e rëndësishme Platforma e jo fati i VMRO DPMNE ose LSDM

Për BDI-në është e rëndësishme Platforma e shqiptarëve dhe është e rëndësishme mënyra se si kjo marrëveshje do të realizohet. Gjatë ditës, nga debati do të kalojmë në propozime konkrete, deklaroi zëdhënësi i BDI-së, Bujar Osmani, para selisë në Reçicë të Vogël ku kryesia qendrore në përbërje të gjerë vendos për koalicionin e mundshëm me VMRO DPMNE-në. “Në seancën e...

Osmani: Patjetër duhet të marrim vendim të duhur

Po shqyrtohen të gjithat argumentet për dhe kundër, por ende nuk tubuar kryesia qendrore e BDI-së, ndërsa bisedimet do të zgjasin edhe nesër, deklaroi zëdhënësi i kësaj partie, Bujar Osmani, para pak para gazetarëve në selinë e partisë në Reçicë të Vogël. “Ahmeti po vazhdon konsultimet. S’kemi vendime konkrete, i analizojmë të gjitha opsionet për dhe kundër sepse e dimë...

Tensione në KE të VMRO Popullore: “Era fryen” drejt DPMNE-së, vendimi final këtë javë

Pas seancën dyorëshe me tension të Këshillit Ekzekutiv, VMRO Popullore nuk solli vendim se me kë kjo parti do të bëj koalicion dhe do të mbështes në zgjedhjet e parakohshme më 11 dhjetor. Siç mëson "Meta", anëtarët kanë vendosur që t'i japin edhe disa ditë kryetarit të kësaj partie, Lubço Georgievski, që të mundet deri në këtë fundjavë të merr...