fbpx
Таг: Интернет

таг: Интернет

Постепеното укинување на колачињата на „Гугл Хром“ почнува на 4 јануари

Како дел од својата тековна иницијатива „Privacy Sandbox“, технолошкиот гигант „Гугл“ веќе објави оти ќе започне да ги ограничува колачињата од трети страни во прелистувачот „Chrome“ (Хром), почнувајќи од првиот квартал во 2024 година, а сега е објавен и точниот датум: 4 јануари. За почеток, само еден процент од корисниците на „Хром“, по случаен избор, ќе ја видат функцијата „Заштита...

Познати се најпребаруваните термини на „Гугл“ за 2023 година

Технолошкиот гигант „Гугл“ минатата седмица го објави својот годишен преглед на најпребарувани термини, кои ги следат главните прашања што ја одбележаа 2023 година. Податоците покажуваат дека луѓето ширум светот барале информации за нападот на Хамас на 7 октомври врз Израел, како и за воената кампања на Израел што следуваше потоа во Газа. „Војната во Израел и Газа“ е на врвот на...

Со пари од Светска банка поставена нова ИТ опрема во 40 училишта

Во 40 училишта во државата поставена е нова, современа опрема преку која учениците ќе можат безбедно да пристапуваат до глобалната интернет мрежа, за да полесно ги совладуваат наставните материјали, а истовремено да пребаруваат и дополнителни едукативни содржини, соопшти денеска Министерството за образование и наука (МОН). „Пристапот е овозможен преку безжични пристапни точки во сите училници, а пребарувањето на содржините е...

Речиси сите корисници на интернет во Германија стравуваат од хакери

Секој германски граѓанин кој користи Интернет е претпазлив од нападите на сајбер-криминалците, покажува вчерашната анкета на здружението Битком, пренесе германската агенција ДПА. Имено, 93 отсто од испитаниците од репрезентативен примерок рекле дека се чувствуваат загрозени кога ќе сурфаат на интернет. Огромно мнозинство од 87 отсто проценуваат дека потенцијалните напаѓачи се дел од организирани групи, додека нешто повеќе од една третина, 35...

Опрема за безжичен и безбеден пристап до дигитални образовни ресурси за 40 училишта

Четириесет основни училишта во државата добиваат современа опрема за безжичен и безбеден пристап до дигитални образовни ресурси. Опремата е набавена преку проектот на Министерството за образование и наука за унапредување на основното образование кој е финансиран со средства од Светската банка, информираат од МОН. Оттаму додаваат дека во училиштата се поставуваат безжични пристапни точки преку кои ќе се овозможи интернет...

Форумот за управување со интернетот во Јапонија повика на заеднички напори во изградба на интернет што ги зајакнува сите луѓе

Колумна за Форумот за управување со интернет во Кјото од Бардил Јашари, Извршен директор на фондацијата „Метаморфозис“ Форумот за управување со интернетот (IGF) е една од најважните платформи кога станува збор за интернет-политики. Под покровителство на Обединетите нации, форумот служи како годишна платформа, овозможувајќи им на најразлични засегнати чинители да дискутираат за тековни и идни предизвици од иста основа. Не...

Познати се најчестите лозинки во светот – потребно е помалку од една секунда за да се пробијат

Компанијата „NordPass“ (Нордпас), која им помага на корисниците да генерираат лозинки и да ги чуваат безбедни, неделава ја објави својата годишна листа на 200 вообичаени и најчести лозинки во светот. За време на прибирањето на податоците, „Нордпас“ соработувала со независни истражувачи кои анализирале 4,3 терабајти податоци земени од јавно достапни извори. Компанијата соопшти оти не биле земени лични податоци за...

Интернет имаат 88% од македонските домаќинства, најмногу го користат за видеоповици и допишување [инфографик]

Вкупно 88 отсто од македонските домаќинства имале пристап на интернет од дома, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика за првото тримесечје од 2023 година. Видеоповици, учество во социјални мрежи и испраќање на инстант пораки, се активностите за кои интернетот во земјава бил користен најмногу. За десет години, бројот на домаќинства со пристап до интернет од дома се зголемил за...

Младите киснат на социјални мрежи, а 10 отсто од домаќинствата немаат интернет

И во 2023 година, 10,5 отсто од македонските домаќинства немаат пристап до интернет, покажуваат најновите податоци на Државниот завод за статистика. Процентот на домаќинства кои имаат пристап до интернет изнесува 88 проценти и е најголем досега, споредено со претходните години. Најголемиот јаз во користењето на интернетот постои кај различните возрасни групи. И додека не постои млад човек на возраст меѓу...

Згаснува „Omegle“ – популарната страница за видеoразговор

По 14 години и по низата случаи на пријави за злоупотреба, популарната веб-страница за видеоразговори во живо „Omegle“ (Омегл) се гаси. Страницата се спомнува во повеќе од 50 случаи против педофили во последниве неколку години, пренесува Би-би-си. Основачот Леиф Брукс во изјава која сега стои на почетната страница на сајтот вели дека работењето на „Омегл“ повеќе не е одржливо -...

Јутјуб ќе ги оневозможува „ад-блокерите“, законите за приватност на ЕУ може да го спречат

Додека Јутјуб ги заострува ограничувањата на блокаторите на реклами, поборниците за заштита на приватноста во ЕУ тврдат дека европските закони може да ги сопрат овие обиди на платформата. Јутјуб во јуни започна да го тестира блокирањето на таканаречените „ад-блокери“, за подоцна да ги зголеми ваквите напори. Тоа значи дека повеќе корисници со овозможени блокатори на реклами во своите прелистувачи не...

Изложба „Дигиталниот свет, стапица за личните податоци“: Внимавајте кога на интернет ви се нуди нешто бесплатно

Корисниците на дигиталните алатки мора да бидат внимателни за тоа како ги користат своите податоци во дигиталниот свет, беше пораката на мултимедијалната изложба „Стаклена соба – дигиталниот свет, стапица за личните податоци“, организирана од Македонскиот институт за медиуми во партнерство со Делегацијата на Европската Унија во Северна Македонија, пренесува Порталб.мк. Изложбата ја отвори Билјана Петковска од Македонскиот институт за медиуми...

За некои Германци интернетот е луксуз – 2,6 отсто не можат да си го дозволат

Во Германија сè повеќе луѓе си признаваат на себе дека не можат да си дозволат користење на интернет. Минатата година тоа било случај со 2,6 отсто од граѓаните постари од 16 години, пишува германската новинска агенција ДПА. Германскиот завод за статистика денеска соопшти дека една година претходно, во 2021 година тој процент изнесувал 2,2 отсто.Минатогодишниот процент на луѓе кои не...

Мрачниот свет на православните инфлуенсери: „Демократијата е алатка на сатаната“

„Демократијата е алатка на сатаната која е усовршена од Евреите и нивните родољубиви сојузници во тајните друштва за да преземат контрола над нациите, притоа дозволувајќи им на граѓаните да чувствуваат дека имаат избор во таа работа, држејќи ги послушни и неми“. Ова се зборови напишани од американскиот алтернативно-десничарски блогер и православен фанатик Руш Вализде, објавува „Јуроњуз“. Во неговите неконтролирани антисемитски...

Холандија воведува забрана за користење смартфони во училиштата

Смартфони, таблети и паметни часовници ќе биде забрането да се користат во училиштата во Холандија, почнувајќи од 1 јануари в година, пренесе Си-Ен-Ен. Како што соопшти во вторникот холандската влада, ова се прави за да се ограничи одвлекувањето на вниманието додека трае наставата. Уредите ќе бидат дозволени за користење само во неопходни ситуации, односно во случај на несреќи или кај...

ChatGPT забележува прво намалување на корисници од своето лансирање

ChatGPT, популарниот чет-бот за вештачка интелигенција кој беше лансиран во ноември, забележува најмал месечен сообраќај на веб-страницата и опаѓање на посетители, за прв пат досега во текот на месец јуни, покажуваат истражувања на аналитичката компанија „Симиларвеб“. Ројтерс објавува дека сообраќајот кон веб-страницата на ChatGPT ширум светот во јуни се намалил за 9,7 отсто во однос на мај, а посетителите на...

Борбата против сексуалното насилство во фокус на новиот проект на УНДП и МВР

Нов проект што во наредниве 18 месеци ќе го спроведува Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) во соработка со Министерството за внатрешни работи (МВР) ќе се фокусира на борбата против сексуалното и родово – базираното насилство на интернет, преку зајакнување на капацитетите на МВР. Како што соопштија од УНДП, станува збор за исклучителна важна активност, со оглед на тоа...

Илјадници заедници на Редит стануваат недостапни во знак на протест против платформата

Илјадници заедници на „Reddit“ (Редит) од денеска стануваат недостапни во знак на протест поради начинот на кој се води платформата. Оваа американска мрежа воведува контроверзни трошоци за развивачите на апликации од трети страни, кои се користат за пребарување на оваа социјална мрежа. Како што пишува Би-Би-Си, ваквите најави резултираа со бурни реакции, при што модераторите на некои од најголемите „subreddits“...

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа, инаку во сопственост на „Амазон“, рече дека ќе ги ограничи големината и видот на рекламите што ги користат стримерите кои креираат содржини таму, пренесува Би-би-си. Новите правила предвидуваа на стримерите да...

Шорткат: Како да се заштитиме од онлајн измами?

На онлајн купување лани сме потрошиле над 550 милиони евра, што е рекордна сума за македонските граѓани. Растат трансакциите, но расте и бројот на онлајн измами – незадоволни купувачи, неиздадена фискална сметка, испразнети банкарски картички. Како да се заштитиме при купувањето на интернет, дознајте во новата епизода на емисијата „Шорткат“. Во новите вести за млади информираме за полагањето државна матура,...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...