fbpx
Таг: Гевгелија

таг: Гевгелија

„Ноемвриска трка 2022“ во Гевгелија, Поп Арсова и Хајдари победија на 10 километри

По втор пат, во Гевгелија денеска се одржа атлетската трка „November Run Gevgelija 2022“, која се организира по повод општинскиот празник - 7. Ноември, ослободувањето на Гевгелија. На трката учествуваа над 1.500 натпреварувачи, во машка и женска категорија. Во #Гевгелија се одржува втората годишна трка „Gevgelija November Run“, со над 1500 учесници кои трчаaт во две категории, на 5 и...

ОЈО: Осумдневен притвор за лице од Гевгелија за извршено семејно насилство

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе постапка против едно лице за кривично дело – Телесна повреда од член 130 став 2 во врска со став 1, како и кривично дело – Неизвршување на судска одлука од член 377 став 5 од Кривичниот законик. Според сознанијата на обвинителстволството, осомничениот, во раните утрински часови на 4 септември, кај споменикот „Сава Михајлов“, во центарот...

Глобалното затоплување присутно во земјава, и лани температурите биле над просекот [инфографик]

Во 2021 година во Северна Македонија имало температури на воздухот коишто продолжиле да ги одразуваат трендовите на глобалното затоплување, со позитивни отстапувања кај температурите од нормалата за речиси цела земја. Ова е заклучокот наведен во Годишниот извештај на Управата за хидрометеоролошки работи за 2021 година (УХМР), изготвен од авторката м-р Александра Стевков од Секторот за метеорологија при УХМР, којшто...

Лажен адвокат користел лични податоци од странци па ги запишувал како управители на фирми во Македонија

При извршениот претрес во домот на гевгеличанец, финансиската полиција пронајде и привремено одзеде парични средства во вкупен износ од 47.095 евра, 603.000 денари и 250 швајцарски франци, исто така одземени се 1 Лаптоп, 1 десктоп компјутер и 2 мобилни апарати, како и голем број на деловна документација за извршени промени на правни лица во Централниот Регистар на Република Северна...

Филипче: Децата во Гевгелија имаат обична вирусна инфекција што не е поврзана со ковид

Нема простор за паника, овие случаи немаат никаква директна врска со ковидот, станува збор за обична вирусна инфекција со т.н. синцицијален вирус. На овој начин министерот за здравство Венко Филипче денеска ги објави резултатите од направените анализи на крвта на десетици деца кои во болницата во Гевгелија се јавиле со респираторни проблеми. „Тоа што сакавме да потврдиме односно исклучиме е...

„Заспаниот“ имунолошки систем кај децата остава простор за респираторни инфекции

Респираторни инфекции, односно вируси кои вообичаено ги напаѓаат бебињата и децата во зимските месеци се појавија среде лето. Во болницата во Гевгелија се пријавиле голем број млади пациенти со респираторни инфекции, за кои е утврдено дека не се позитивни на САРС-КОВ-2. Додека се чека тим специјалисти да утврди за што се работи, неодамнешното појавување на ваков вирус кој обично ги...

Филипче: Децата во Гевгелија не се позитивни на САРС-КОВ-2, ќе се испита за што се работи

Тим од специјалисти денеска ќе испитува за каква респираторна инфекција се работи, откако Министерството за здравство информира дека изминатиов месец во болницата во Гевгелија, лекарска помош побарале родители на 50 деца и бебиња со симптоми за респираторни инфекции, неспецифични за овој период од годината. Министерот за здравство Венко Филипче, во изјава пред малку кажа дека на ПЦР тестовите не...

Климатски промени: Рекордни отстапувања на просечните температури на воздухот во С. Македонија [инфографик]

С. Македонија се соочува со отстапувања од просечните средногодишни температури на воздухот со години наназад. Климатските промени со кои се соочува целиот свет се присутни и во земјава. Сепак, во 2019 година регистрирани се рекордни позитивни отстапувања на температурите во населените места. Скопје, Гевгелија и Лазарополе ги избравме како три локации (главен град, еден од најтоплите и еден од...

Почнува конструирањето на модуларната ковид болница во Гевгелија

Кон крајот на оваа недела се очекува да започне изведбата на конструирањето на модуларната ковид болница во Гевгелија, за што е подготвен теренот на кој ќе биде поставена, соопштуваат од Министерството за здравство. „Целосно е завршено бетонирањето, а поставена е и инфраструктурата, довод, одвод до канализациска мрежа, подземен кабел за струја. Ковид центарот во Гевгелија ќе биде со површина од...

Здружението Флорозон утре ќе организира трибина за еколошките прашања во Гевгелија

Утре со почеток во 11 часот во малата сала во Народен театар Гевгелија ќе се одржи трибина за адресирање на еколошките прашања во Гевгелија, од која ќе произлезе петтата по ред иницијатива на Коалицијата за животна средина. На настанот ќе се адресираат најактуелните еколошки прашања кои ги засегаат граѓаните од Гевгелија, а се однесуваат на статусот за изградба на рудниците...

12 чешки полицајци од граничната полиција во Гевгелија позитивни на ковид-19

Дванаесет полицајци од контингентот на граничната полиција, државјани на Република Чешка, биле тестирани за ковид-19 во изминатото деноноќие во Гевгелија, а за 12 од нив се потврдило дека се позитивни на корона вирусот. Сите тие, заедно со лицата со кои имале контакт, сега ќе мораат да седат во изолација 14 дена. Како што информира за „Мета.мк“ гевгелискиот епидемиолог д-р Сашо...

Железничките станици во Тетово, Гевгелија и Скопје се реконструираат, патници на станиците нема

Трите железнички станици во Тетово, Гевгелија и Скопје годинава е предвидено да се санираат со финансиски средства обезбедени од Јавното претпријатие за железничка инфраструктура Железници на РСМ. Во Тетово во тек е темелна реконструкција на станичната зграда, со која ќе се обноват чекалната, билетарата, санитарните јазли и останатите простории во рамките на железничката станица, а предвидена е и санација...

Патничките возови од утре ќе сообраќаат и за викендите, но со редуциран возен ред

Железници на РСМ-Транспорт од утре, 16 мај, ќе ги стави во функција патничките возови и за време на викендите. Возови во сабота и недела ќе има на релациите Скопје-Гевгелија-Скопје, Скопје-Битола-Скопје и Скопје-Велес-Скопје, додека нема да се сообраќаат возовите од Скопје кон Куманово, Кичево и Кочани. Почнувајќи од утре, на релацијата Скопје-Битола ќе сообраќаат возовите во 6:57 и 14:30 часот, додека...

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи со Ковид-19

Дебар, Радовиш, Гевгелија, Струмица, Пробиштип и Демир Хисар се шесте градови во земјава во кои нема повеќе активни случаи со Ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Ваквите позитивни информации доаѓаат по вчерашниот извештај на Институтот за јавно здравје, во кој е забележано дека овие градови веќе немаат пациенти заразени со корона вирусот. Од почетокот на епидемијата, во Дебар беше регистриран...

За првомајските празници нема да сообраќаат патничките возови

Foto: Borce Popovski
Патнички возови за време на првомајските празници ќе нема. Граѓаните кои планирале да отпатуваат на пикник за продолжениот викенд ќе треба да го откажат ваквиот план или да користат друго превозно средство за патување. Од Железници - Транспорт информираат дека в сабота (2 мај) и в недела (3 мај) патничките возови нема воопшто да сообраќаат. В петок (1 мај), ќе сообраќаат...

Од понеделник нови измени во возниот ред на патничките возови

По скратувањето на полицискиот час во земјава, Железници -Транспорт направи нови измени во возниот ред на патничките возови, кои стапуваат на сила од полноќ на 27 април (понеделник). Со направените измени и понатаму нема да сообраќаат возови на релациите Скопје-Табановце-Скопје, Скопје-Кичево-Скопје и Скопје-Кочани-Скопје. Меѓу Скопје и Гевгелија ќе сообраќаат два воза дневно, со поаѓања од главниот град во 6:23 и...

Медиуми ги плашат Грците со старо видео од мигранти кои влегуваа во Македонија во 2015 година

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до...

Без струја утре Гевгелиско и Дојранско

ЕВН Дистрибуција извести дека утре од 5 до 10 часот (наутро и претпладне) без струја ќе бидат Гевгелиско и Дојранско, поради модернизирање на tрафостаницата од 110/35/10 киловолти во Валандово, што треба да го изврши АД МЕПСО. „Без напојување со електрична енергија на 29.02.2020 (сабота), во периодот од 5 до 10 часот ќе бидaт корисниците од Гевгелија (освен централното подрачје), Негорци,...

Во Охрид, Дебар и Гевгелија се трите најнетранспарентни судови во Македонија (инфографик)

Основните судови Охрид, Дебар и Гевгелија се судовите кои најмалку ги исполниле показателите за пристапност, совесност, интегритет и транспарентност. Ова го покажува истражувањето на ACTION SEE,со кое беше измерено нивото на отвореност на институциите во текот на 2016/17/18 година,  а се заснова на горенаведените индикатори. Во 2016 година, најзатворен, односно најнетранспарентен суд бил Охридскиот, кој исполнил само 24,78% од индикаторите. Во...

Четири општини на jугот ќе добиваат гас преку грчкиот гасовод

Општините Гевгелија и Богданци се вклучени во проектот „Интерконективен гасовод МК-ГР“ што значи дека ќе бидат вклучени во јужниот крак од грчкиот гасовод, кој ќе минува низ овие две општини. Градоначалникот на Гевгелија, Сашо Поцков, информираше дека на гасоводната линија од соседна Грција, покрај Гевгелија и Богданци, ќе се приклучат уште и општините Демир Капија и Неготино. – Со проектот ќе...

Не е точно дека момче било отруено со дрога во пијалак во кафуле

Официјалниот став на МВР е дека смртта настанала поради повреди од пад од висина. Токсиколошката анализа во моментот на објавувањето на овој текст не е готова. Професорката Виолета Ачкоска...