fbpx
Таг: Гевгелија

таг: Гевгелија

„ЕУ за тебе“ утре во Гевгелија

Евроамбасадорот Самуел Жбогар, утре во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“ ќе ја посети Гевгелија каде што ќе се сретне со градоначалникот Иван Франгов и ќе присуствува на промоција на проектот „Подобрување на системот за водоснабдување во општина Гевгелија“. Кампањата „ЕУ за тебе" има за цел да ја подигне свеста и да ја информира јавноста за помошта на ЕУ во...

#Одговорност е вода без арсен во Гевгелија

Гевгеличани со години пијат вода загадена со арсен. Иако невладината организација „Арсена“ постојано укажува дека водата за пиење е загадена, Општина Гевгелија дури во септември годинава објави тендер за изградба на нов водоснабдителен систем во градот. Градоначалникот на Гевгелија, Иван Франгов, изјави дека новиот водоснабдителен систем во Гевгелија се гради затоа што градот има потреба од дополнителни количества вода....

Арсен во водата немало, ама во Гевгелија сепак ќе се гради нов водовод

По неколкугодишните обвинувања од невладината организација „Арсена“ дека водата за пиење во Гевгелија е загадена, Општина Гевгелија објави тендер за изградба на нов водоснабдителен систем во градот. Се обидовме телефонски да го добиеме градоначалникот Иван Франгов, за да ни објасни од која прична се градат нови бунари кога, според неговите претходни изјави, сè е во ред со старите, но тој...

Во Гевгелија промовиран „Арсеновиот столб на вистината“

Граѓанската иницијатива „Арсена“ во соработка и „Центарот за современи уметности“ од Скопје, вчера попладне во Гевгелија го промовираше „Арсеновиот столб на вистината“, на кој се претставени резултатите од извршените анализи на примерок вода од гевгелискиот водовод, во кој е детектирано енормно количество од отровниот елемент арсен. Во гевгелискиот водовод во април оваа година детектирани се 21,3 микрограми арсен на еден литар вода,...

АФП: Мигранти илегално ја минале македонско-грчката граница

Неколку десетици мигранти успеале во обидот илегално да ја преминат границата од Грција во Македонија, која е затворена во февруари, известува агенцијата „Франс прес“. Фоторепортер на агенцијата видел група мигранти во Гевгелија кои дошле од Идомени. Тој видел едно лице како излегува од грмушките, а потоа видел уште две или три лица, а по нив уште 50. За да стигнат до...

Кардиналот Паролин ги посети бегалците во Гевгелија

Државниот секретар на Ватикан, кардиналот Пјетро Паролин, во придружба на апостолскиот егзарх во Македонија, бискупот Киро Стојанов, денеска неколку часа престојуваше во Гевгелија. Високодостојникот од Ватикан прво ја посети парохиската црква „Свети Петар и Павле“ во Гевгелија, каде оствари средба и разговор со католичките сестри и присутните верници, а потоа беше во посета и на привремениот транзитен центар за мигранти...

Ременски: Во Табановце има над 1.400 мигранти, повеќе од капацитетот на кампот

Во транзитниот камп во Табановце во моментов се наоѓаат повеќе од 1.400 мигранти, така што се надминати капацитетите на кампот, поради што дел од луѓето се сместени во него, а дел се наоѓаат на граничниот камен, изјави министерката за труд и социјална политика, Фросина Ремески, при денешната посета на прифатниот центар во близина на Куманово. Поради ваквата состојба, рече Ременски, ќе бидат преземени...

Стотици бегалци од Грција навлегле кај гевгелиското село Моин, АРМ и МВР на готовс

Околу 600 до 700 мигранти од илјадниците кои изминативе десетина дена се заглавени во кампот кај Идомени од грчката страна на границата, попладнево успеале нелегално да ја преминат границата со Македонија и да влезат во гевгелиското село Моин, потврдија за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи (МВР). Оттаму додаваат дека групата била задржана од полицијата и во моментов се преземаат...

Тројца мигранти пронајдени удавени во Сува Река кај Гевгелија

Три безживотни тела утрово биле пронајдени во Сува Река, во близина на македонско - грчката граница, а според првичните информации најверојатно станува збор за мигранти, информираат за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи. Според првичните официјални информации, утрово околу 6.45 часот во полициската станица во Гевгелија било пријавено дека се пронајдени три тела во Сува Река. - Станува збор за тела...

Бесими: За мигрантите мора цврсто да се координираме со земјите од регионот и со ЕУ

Поради мигрантите, Македонија мора да има цврста координација со сите земји од регионот, земјите од балканската рута и со Европската Унија, за успешно да ги имплементира одлуките на ЕУ и тие што се очекува да се донесат утре на самитот во Брисел. Ова денеска го изјави заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Фатмир Бесими, при посетата на мигрантскиот камп...

Зголемен бројот на мигранти во прифатниот центар во Гевгелија

Бројот на мигрантите што преку Грција пристигнуваат во прифатно-транзитниот центар во Гевгелија денеска се зголеми во однос на изминатите два дена. Според информацијата од Регионалниот центар за управување со кризи Гевгелија, изминатото деноноќие се пропуштале помали групи бегалци од Сирија и од Ирак, чијо број моментно изнесува 140. Министерот за внатрешни работи на Македонија, Оливер Спасовски, при денешната посета на кампот потврди...

Инцидентот на границата ја врати Македонија во светските медиуми

Вчерашниот инцидент на македонско-грчката граница, кога илјадници мигранти се обидоа да ја урнат жичената ограда и да влезат во земјава, на што полицијата реагираше со солзавец за да ги одврати од намерата, повторно ја врати Македонија во фокусот на светските медиуми и новински агенции. Поголемиот дел од нив известуваат прилично објективно, но имаше и такви кои сакаа да му дадат поголема доза...

Еден полицаец и девет мигранти повредени во инцидентите на границата – ситуацијата под контрола

По инцидентот во кој бегалците во знак на револт почнаа да фрлаат со камења и урнаа дел од жичената ограда на грчко-македонската граница, илјадници мажи, жени и деца седнати на железничката линија попладнево продолжија со протестот и со барањата македонската полиција да ги пропушти за да го продолжат патот кон Западна Европа. Во инцидентите, за чие смирување полицијата употреби и солзавец,...

Мигрантите ја пробиле оградата кај Гевгелија, полицијата со солзавец се обидува да ги врати

Толпа мигранти, заглавени кај Идомени, утрово со импровизиран „овен“ успеале да ја пробијат жичената ограда на јужната граница и да влезат на македонската страна, пренесе „Би-би-си“. Британскиот национален сервис јавува дека на видеоснимки од местото можат да се забележат мигранти како ја туркаат оградата и ја кинат бодливата жица, додека полицијата со солзавец се обидува да ги одврати од намерата...

Времено прекинат протестот на таксистите во Гевгелија

Таксистите и приватните автобуски превозници од општина Гевгелија, го ставија во мирување протестот со кој бараа да бидат вклучени во превозот на мигрантите од Гевгелија кон Табановце и од денеска нема да го блокираат граничниот премин „Богородица“, соопштија утрово од здружението на таксистите. – Сакаме да дадеме свој придонес во справувањето на безбедносните сили со бегалската криза и затоа одлучивме...

Кундерс: Македонија нема да биде жртва на бегалската криза

Кралството Холандија ќе ја поддржи Македонија во справувањето со кризата, изјави шефот на холандската дипломатија, Берт Кундерс, при посетата на прифатниот транзитен центар во Гевгелија. Кундерс, исто така, рече дека земјите-членки на ЕУ, заедно со Македонија и со другите земји од регионот, треба најдат заедничко решение за бегалската криза и оти границите треба да останат отворени за мигрантите, но со...

Таксистите од Гевгелија ги блокираа границата и градот

Околу 250 автобуски и такси-превозници од Гевгелија напладне почнаа двочасовна блокада на граничниот премин Богородица. Тие бараат да бидат вклучени во превозот на мигрантите според неодамна постигнатиот договор. Освен блокадата на сообраќајот во двете насоки на граничниот премин, тие еден час ќе го попречуваат и пристапот до градот. Причина за протестот е што изминативе два дена не се почитува договорот за рамноправен превоз на...

МВР: Немаше судир меѓу полицијата и таксистите во Гевгелија

Од Министерството за внатрешни работи ги демантираат информациите дека вчера имало судир меѓу полицајците што ја обезбедувале пругата и таксистите кои протестираа во Гевгелија. Од МВР велат дека на еден од таксистите му се слошило, но не поради тоа што врз него била употрбена сила, туку поради тоа што имал хронично заболување. Тој се онесвестил и бил пренесен во болница.  

Тензично во Гевгелија, таксистите ја блокираа пругата

Двајца таксисти се повредени, а состојбата е тензична, откако вечерва таксистите повторно ја блокираа пругата кај Гевгелија, пренесе „Нова ТВ“. Тие се револтирани бидејќи „Македонски железници“, но и институциите го прекршиле договорот и возот повторно сообраќа и превезува бегалци преку ден. Според информациите од терен, еден таксист е повреден од туркањето во метежот, а еден бил тепан од специјалните полициски...

Жичената ограда за јужната граница Македонија ја набавила од Унгарија

Жичената ограда со која се оградени и дополнително се оградуваат делови од македонско-грчката граница, поради мигрантската криза, Македонија ја набавила од Унгарија, објави хрватската државна телевизија ХРТ. Унгарците беа првите кои подигнаа жичена ограда на својата граница за да го спречат протекот на мигранти на нивна територија, а сега, како што јавува ХРТ, бодливата жица им е еден од најголемите...

ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје

Темата ментално здравје стана особено актуелна помеѓу младите по Ковид-пандемијата, кога начинот на кој дотогаш се функционираше и учеше се промени, што пак предизвика нарушување на менталната благосостојба речиси...