fbpx
Tags Гевгелија

Tag: Гевгелија

Stacionet hekurudhore në Tetovë, Gjevgjeli dhe Shkup po rikonstruohen, në stacionet janë reduktuar udhëtarët

Tre stacionet hekurudhore në Tetovë, Gjevgjeli dhe Shkup është parashikuar që këtë vit të sanohen me mjete financiare të siguruara nga Ndërmarrja Publike për Infrastrukturë Hekurudhore – Hekurudhat e Maqedonisë. Në Tetovë është në rrjedhë rikonstruimi i tërësishëm i objektit të stacionit, me të cilën do të rinovohen pritoret, biletaria, tualetet dhe hapësirat e tjera në kuadër të stacionit...

#Përgjegjësi është ujë pa arsen në Gjevgjeli

Banorët e Gjevgjelisë me vite konsumojnë ujë që është i ndotur me arsen. Edhe pse organizata joqeveritare “Arsena” vazhdimisht tërheq vërejtjen se uji për pije është i ndotur, Komuna e Gjevgjelisë madje në shtator të këtij viti shpalli tender për ndërtimin e sistemit të ri për furnizim me ujë të qytetit. Kryetari i Gjevgjelisë, Ivan Frangov, deklaroi se sistemi...

Tre emigrantë janë gjetur të mbytur në Suva Rekë në Gjevgjeli

Tre trupa të pajetë sot në mëngjes janë gjetur në Suva Rekë afër kufirit mes Maqedonisë dhe Greqisë ndërsa sipas informacioneve të para bëhet fjalë për emigrantë, njoftojnë për “Meta” nga MPB. Sipas të dhënave të para zyrtare, sot në mëngjes rreth orës 6 e 45 në stacionin policor në Gjevgjeli është denoncuar se janë gjetur tre trupa të pajetë...

Kunders: Marrëveshje e Përzhinos të zbatohet plotësisht dhe të mbështetet puna e PSP

  Mbretëria e Holandës do ta mbështes Maqedoninë në ballafaqimin me krizën e refugjatëve, deklaroi shefi i diplomacisë holandeze Bert Kunders, gjatë vizitës së qendrës së pranimit në Gjevgjeli. Kunders gjithashtu tha se vendet- anëtare të BE-së së bashku me Maqedoninë dhe vendet tjera të rajonit, duhet të gjejnë zgjidhje të përbashkët për krizën e refugjatëve dhe se kufijtë duhet të...

Tensione në Gjevgjeli, taksistët bllokojnë hekurudhën

Tensionohet situata në kufirin me Greqinë pasi taksistët e Gjevgjelisë të cilët kishin bllokuar hekurudhën u përplasën me forcat e rendit. Nga ana tjetër refugjatët vazhdojnë të mbeten të bllokuar në kufirin me Maqedoninë nga pjesa greke. Ata thonë thonë se do të tentojnë që në këmbë të kalojnë kufirin dhe të hyjnë në territorin e Maqedonisë. Forcat speciale të...

Në Gjevgjeli, dymbëdhjetë aborte spontane në ditë të emigranteve

Aktualisht në afërsi të stacionit hekurudhor të Gjevgjelisë po ngrihen hapësira për  pushim me kapacitet për 160 persona. Hapësirat do të jenë për gratë, fëmijët dhe personat e lodhur gjatë udhëtimit e cila do të funksionojë 24 orë. Këto hapësira do të jenë nën mbikëqyrje të vazhdueshme nga policia. Në këtë hapësira do të ketë 12 kabina, dush dhe...