fbpx

Притвор за осомничен за силување дете во гевгелиско

Според обвинителството, осомничениот, на 4 август, во неговата куќа во гевгелиско, извршил полово дејствие врз дете родено 2011 година, искористувајќи го моментот кога детето останало само со него во куќата

-

Јавен обвинител од гевгелиското обвинителство донел Наредба за спроведување истражна постапка против лице со двојно македонско и холандско државјанство, поради сомнение дека сторил кривично дело „силување на дете кое не наполнило 15 години“.

Според обвинителството, осомничениот, на 4 август, во неговата куќа во гевгелиско, извршил полово дејствие врз дете родено 2011 година, искористувајќи го моментот кога детето останало само со него во куќата.

Јавниот обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Гевгелија достави и предлог за определување мерка притвор за осомничениот, поради можноста тој да се даде во бегство, да ја попречува истрагата со влијание врз сведоците и повторување на делото.

„Предлогот е прифатен и со решение на Судот на осомничениот му е определен притвор во траење од 30 дена“, соопштуваат од обвинителството.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Израелски тенкови влегле во Рафах

Израелските сили вчеравечер влегле во Рафах со тенкови. Во градот во јужна Газа биле забележани напади од тенкови, артилерија, хеликоптери и дронови, пренесува Гардијан. Нападите врз Рафах изминатиот месец принудија...