fbpx
Таг: силување

таг: силување

Поведена истрага против битолчанец за силување на 14-годишно девојче

Основното јавно обвинителство Битола поведе истрага против 21-годишник за кого постои основано сомнение дека сторил продолжено кривично дело – силување дете кое не наполнило 15 години од член 188 став 1 во врска со член 45 од Кривичниот законик. „Во периодот од август до крајот на декември 2023 година, осомничениот во стан на улицата Прилепска во Битола, во повеќе наврати...

Хамас киднапирал девојка со македонски корени, се апелира за помош и од македонска страна

Наама Леви, 19-годишна Израелка со одредени македонски корени, која била борец за мир и контактирала со Палестинците и се борела за мирни разговори меѓу двете страни во Израел, била киднапирана од палестинското милитантно движење Хамас во првичниот серијал жестоки напади и упади во Израел извршени од Хамас, јави „Гласот на Америка“ во својот сервис на македонски јазик. За ситуацијата алармира...

Шведска не е прва земја по криминал во Европа

Според официјалното рангирање на криминалот во Европските земји, прва по криминал е Белорусија, потоа Франција, па Белгија, а Шведска е четврта на ранг листата. Не е точно дека во 2023 година се случиле 64 убиства и тоа 13 во последните две недели, а не е точно ниту дека во Шведска има безброј силувања и воени конфликти. Шведска не е...

Хорор во Струмица: 25-годишник силувал 81-годишна жена

Кривична пријава ќе добие 25-годишно лице од Македонска Каменица поради извршено силување на 81-годишна жена во Струмица, информираат од Министерството за внатрешни работи (МВР). „На 13.09.2023 во 22.30 часот во струмичко, полициски службеници од Полициското одделение Ново Село го лишиле од слобода А.В.(25) од село Косевица, општина Македонска Каменица. Тој се сомничи дека извршил обљуба врз 81-годишна жена од струмичко“,...

Притвор за осомничен за силување дете во гевгелиско

Јавен обвинител од гевгелиското обвинителство донел Наредба за спроведување истражна постапка против лице со двојно македонско и холандско државјанство, поради сомнение дека сторил кривично дело „силување на дете кое не наполнило 15 години“. Според обвинителството, осомничениот, на 4 август, во неговата куќа во гевгелиско, извршил полово дејствие врз дете родено 2011 година, искористувајќи го моментот кога детето останало само со...

Седумдесетгодишник силувал единаесетгодишно девојче

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело – Силување дете кое не наполнило 15 години од член 188 став 5 од Кривичниот законик. „Осомничениот на седумдесетгодишна возраст извршил полово дејствие врз 11 годишно девојче на кое му одржувал дополнителни часови“, информираат во Обвинителството. Оттаму информираат дека надлежниот...

Ендрју Тејт обвинет за силување и трговија со луѓе

Романските власти го обвинија контроверзниот инфлуенсер Ендрју Тејт за силување, за трговија со луѓе и за формирање на организирана криминална група за сексуално експлоатирање жени, објави Би-би-си. Браќата Тејт беа уапсени во нивниот дом во Букурешт во декември 2022 година, а обвинети се заедно со уште две лица. Во март тие беа префрлени во домашен притвор со одлука на суд. Според...

Притвор за жител на Ресен под сомнение дека силувал шестгодишно девојче

Основното јавно обвинителство Битола донело наредба за спроведување истражна постапка против жител на Ресен против кого е поднесена пријава за кривично дело – Силување дете кое не наполнило 15 години согласно член 188 став 5 од Кривичниот законик. Според соопштението на обвинителството, постои сомнение дека ресенчанецот на 2 јуни извршил други полови дејствија врз девојче родено во 2017 година, со...

Притвор за тетовец осомничен дека силувал 14-годишно девојче

Тетовското јавно обвинителство донело Наредба за спроведување истрага против 19-годишник за кривично дело „силување на дете кое не наполнило 15 години“, според член 188 од Кривичниот законик. Според обвинителството, осомничениот на 12 април годинава, во близина на маркет кај старите згради на Државниот универзитет во Тетово, со употреба на сила и закана силувал 14-годишно девојче. Тој, заедно со уште едно...

Девојка осомничена дека на двајца тинејџери им помогнала да силуваат малолетничка

Дваесет и едно годишна девојка од Струмица е осомничена дека им помогнала на две 15 годишни момчиња да силуваат 13 годишно девојче, соопшти Основното јавно обвинителство (ОЈО) - Струмица. Постапка е поведена и против двајцата малолетни силувачи. Спооред обвинителството, силувањето се случило за време на новогодишната ноќ при прослава во куќата на еден од малолетниците, осомничената девојка им помогнала на...

Уапсени три лица од струшко осомничени за полови дејства со деца

Струшката полиција уапси еден малолетник и две возрасни лица од струшките села Враништа, Драслајца и Мороишта поради основано сомнение за полови дејства со деца помлади од 15 години. Од Основното јавно обвинителство (ОЈО) денеска соопштија дека поради основано сомнение дека сториле кривични дела – Силување на дете кое не наполнило 15 години согласно член 188, Прикажување порнографски материјал на дете...

Дваесет и четири годишно момче осомничено за силување

Основното јавно обвинителство Скопје донело наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомневање дека сторило кривично дело – Силување од член 186 став 1 од Кривичниот законик, соопштија оттаму. Како што објаснуваат во обвинителството, осомничениот 24 годишен скопјанец, на 13 јануари, во стан на улицата „Мавровска“, извршил обљуба врз девојка со која претходно бил...

Гевгеличанец осомничен дека силувал, тепал и ѝ ја запалил облеката на девојка што го одбила

Притвор од 30 дена доби 24 годишен гевгеличаниец што повеќе пати силувал и до онесвестување тепал девојка која го одбила. Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против  Д.П. кој е осомичен за кривично дело – Силување од член 186 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Тој, како што соопшти Обвинителството,...

Обвинителството го истражува силувањето на малолетничка во прилепско, осомничениот во притвор

Основното јавно обвинителство во Прилеп почна истрага против едно лице на возраст од 21 година, кое се сомничи дека пред два дена силувал малолетничка. На осомничениот во следните 30 дена му е определен притвор, по предлог на надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка од Основниот суд во Прилеп Според известувањето од Обвинителството, момчето се сомничи дека сторило кривично...

Тетово со протестен марш се солидаризираше со Приштина против насилството врз жените и девојчињата (ВИДЕО)

„5 мажи, 7 часа, девојчето 11 години“, се извикуваше на протесниот марш кој тргна од плоштадот „Илирија“ до Основниот суд Тетово. Градот преку овој протест во петокот се солидаризираше со Приштина против насилството врз девојчињата и жените, а повод беше силувањето на 11-годишно девојче од страна на 5 мажи во Косово. Граѓанското општество побара сторителите да ги добијат заслужените...

Платформа за родова еднаквост: Институциите навремено да реагираат и соодветно да ги казнат насилниците

Платформа за родова еднаквост
Платформата за родова еднаквост со поддршка на активистите и протестите кои беа организирани и во Скопје во знак на солидарност за случајот со силуваното 11-годишно девојче во Приштина. Во реакцијата доставена од организациите-членки на Платформата за родова еднаквост стои дека силувањата, фемицидите и сексуалното вознемирување врз жените и девојките/девојчињата станаа секојдневие насекаде во регионот, каде патријархалните вредности го нормализираат, замолчуваат...

Скопје, Приштина и Тирана на протести за заштита на девојчињата и жените: Властите да ги казнат силувачите (ВИДЕО)

„Во парк одам за да играм, а не бидам силувана“, „Насилството не се оправдува“, „За педофилите доживотен затвор“, „Не ме допирај“, „За да не ги штитите девојчињата, воспитувајте ги момчињата“, „Не ги мразиме мажи, мразиме насилство“, се само дел од натписите на транспарентите на демонстрантите на плоштадот „Скендербег“ во Скопје. Се протестираше вчера против насилството врз девојчињата и жените, со...

Собраниска расправа за измените во Кривичниот законик за справување со насилството врз жените

Комисијата за еднакви можности на жените и мажите во Собранието на РСМ денеска организираше јавна расправа по предлог законот за изменување и дополнување на Кривичниот законик, која што има за цел меѓу другото и справување со насилството врз жените. На расправата се обрати и министерот за правда Бојан Маричиќ, којшто ја истакна важноста од усогласувањето на домашната правна рамка со...

Дезинформациите за мигрантите во регионот полека ги истиснуваат оние за корона вирусот

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу бргу ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно  кајсродните сервиси за проверка на фактите и борбата против дезинформациите во регионот, односно од Хрватска на север, до Грција...

Лажни вести за мигрантите потпалуваат омраза во Србија

Комесаријатот за бегалци и миграции на Србија предупреди вчера дека на социјалните мрежи се шири лажна вест за наводен напад од група мигранти врз 17-годишна девојка во центарот на Белград. „Ова не е прв случај на ширење на лажни вести на социјалните мрежи за мигрантите во Србија. Социјалните мрежи се користат како место за непопречено излевање омраза и ксенофобија кон...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...