fbpx
Таг: ФЕИТ

таг: ФЕИТ

На ФЕИТ денеска започна натпреварот по роботика за средношколците

На Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) денеска почна третиот натпревар по роботика и електроника ROBOMAC Junior 2022 наменет за средношколци. Настанот ќе трае до 2 декември, а организатори се ФЕИТ во соработка со Лабораторијата за производство ФЕИТ-ФабЛаб и студентскиот огранок на IEEE. Натпреварот се одржува во просториите на ФЕИТ и на него учествуваат 54 ученици од четврта година...

По три години се враќа познатата Бруцошка забава на ФЕИТ

Во петок, во организација на Студентското собрание на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ), по 21 пат ќе се одржи традиционалната бруцошка забава. На овој голем културен студентски настан, или како што студентите го нарекуваат, еднодневен фестивал, се очекува да учествуваат повеќе од 4.000 посетители. Бруцошката забава на ФЕИТ се враќа откако нејзината организација претходните две години изостана поради...

Две нови опремени лаборатории на ФЕИТ ќе им бидат на располагање на студентите од следниот семестар

Во новиот семестар, студентите на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) ќе можат да  ги користат новоопремените лаборатории за електроника и електротехника, соопштија од овој факултет. Опремата е донација од компанијата „Логинг електроникс“, а според деканот на ФЕИТ, Димитар Ташковски, оваа донација е прва во рамките на новата партнерска програма на факултетот. Донираната опрема за настава се состои од осцилоскопи,...

Вештачка интелигенција: Модерна алатка на дигиталното време за развој на општествата и цивилизацијата

Уште од појавата на компјутерите луѓето се фасцинирани од идејата дека еден ден, тие можат да станат попаметни од нас. Разговор објавен на Интернет пред неколку недели ги натера луѓето да веруваат дека ваквата иднина можеби е и поблиску отколку што замислувавме. Транскрипт од разговор помеѓу човек-инженер и вештачката интелигенција „Ламда“ за која се чини дека има свои размислувања,...

Шорткат: 13-годишниот Или Морина како идниот Илон Маск?

Математичкиот гениј Или Морина има само 13 години и речиси секој момент го поминува во решавање задачи по математика и физика, а помош од него бараат студенти од земјава и од странство. Тој своето знаење го споделува и на неговиот Јутјуб канал, а оние што го познаваат очекуваат да стане славен како Илон Маск. Погледнете ја неговата приказна во...

Првото издание на Tech@FEIT со фокус на криптовалутите и блокчејн технологијата

Како функционира блокчејн технологијата, што се криптовалути и каде истите наоѓаат примена во општеството? Ова беа главните прашања за кои се зборуваше на денешното, прво издание на Tech@FEIT – настан кој има за цел да им ги доближи актуелните технологии на студентите. Настанот е во организација на Факултетското студентско собрание при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФСС ФЕИТ) на...

ФСС ФЕИТ в сабота организира научен настан за промовирање на актуелни технологии

Факултетското студентско собрание при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФСС ФЕИТ) в сабота, 07.05.2022 година, организира еднодневен, отворен настан за промовирање на актуелни технологии и запознавање на студентите со нив, насловен TECH@FEIT. Настанот ќе започне во 10 часот и ќе се одржува во Амфитеатарот на ФЕИТ. Концептот на годинашното прво издание на TECH@FEIT е составен од низа на предавања преку...

ФЕИТ доби две нови научни лаборатории од корист за студентите и професорите

Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) при УКИМ доби две нови научни лаборатории коишто ќе бидат корисни за студентите и наставниот кадар на оваа високообразовна установа, информираат од Министерството за образование и наука (МОН). Едната е лабораторија за испитување на електромагнетни влијанија и ќе добие поддршка за формално признавање на компетентноста, а другата е лабораторија за контрола на храна...

Во понеделник започнува 9-тата Студенска конференција за енергетска ефикасност и одржлив развој

Деветтото издание на Студентската конференција за енергетска ефикасност и одржлив развој (СКЕЕОР 2021) ќе се одржи во периодот од 13 до 16 декември. Станува збор за единствена конференција во регионот организирана од студентите за студентите, во која младите го ставаат фокусот на теми од енергетската ефикасност и одржливото работење. Конференцијата на која студентите ќе дадат лични предлози и решенија за...

ФЕИТ во процес на меѓународна акредитација на своите студиски програми

Тим од експерти и професори од германската агенција за акредитација по инженерство, компјутерски науки, природни науки и математика ASIIN вршат акредитација на студиските програми на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ). При дводневната посета, експертите ќе ги акредитираат трите програмите од областа електро-енергетика и четирите студиски програми од областа компјутерско инженерство. При посетата, тимот експерти ќе направи средби со...

Студенти на ФЕИТ преку МЕМО практично ќе учат како функционира пазарот на струја

Факултетот за елетротехника и информациски технологии (ФЕИТ) и МЕМО– Националниот оператор на пазарот на електрична енергија, потпишаа Меморандум за соработка, кој ќе им овозможи на студентите од овој факултет да стекнат практично образование и да работат на заеднички развојно истражувачки проекти поврзани со пазарот на електрична енергија. Според деканот на ФЕИТ, Димитар Ташковски, соработката претставува можност студентите да стекнат практично...

Словачка донираше полнач за електрични возила на Факултетот за електротехника и информациски технологии

Словачка донираше полнач за електрични возила на Факултетот за електротехника и информациски технологии при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје. Донацијата ја предаде амбасадорот на Република Словачка во Северна Македонија, Хенрик Маркуш. „Овој полнач за електрични возила е добиен во рамки на проектот „Greener Mobility“ и има моќност од 2x22 кw. Полначот е наменет за истражувања на Факултетот и...

Студенти од ФЕИТ креираа алатка „Говорко“ за полесна комуникација на децата со попречен говор

Неколку студенти од Факултет за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) во соработка со експертите од Здружението „Отворете ги прозорците“ и Здружение за рана стимулација, развој и игра кај деца „Креатива Исток“ ја креираа алатката „Говорко“ кој ќе им помогне на децата со пречки во комуникацијата полесно да ги изразат своите мисли, потреби и чувства. Алатката функционира на принцип со...

Анализа: Во ИТ секторот јазот меѓу мажите и жените скоро и да не постои

За разлика од другите сектори во македонската економија, ИТ секторот се истакнува со тоа што јазот меѓу мажите и жените е скоро непостоечки. Во некои струки од индустријата, како на пример, дигитален маркетинг, односот е 55,56 отсто жени наспроти 44,44 отсто мажи. Низ текот на годините расте и бројот на дипломирани жени во формалното образование. Ако во 2013 година на...

60-тина студенти ќе учествуваат на меѓународниот натпревар по роботика – RoboMac 2020

На Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) денес почна меѓународниот натпревар за роботика и вештачка интелигенција RoboMac 2020. Оваа година, студенти од Македонија, Србија и Грција, во наредните пет дена, ќе ги измерат своите сили во знаењата за роботиката и вештачката интелигенција. За продеканката на ФЕИТ, професор д-р Соња Геговска Зајкова во наредните неколку дена ФЕИТ ќе биде место...

Студенти на УКИМ изработија седум иновативни апликации и проекти во програмата INNO SAE

Седум интердисциплинарни тимови на студенти на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) изработија мобилни апликации и иновативни проекти во рамките на програмата „Innovation in Smart Anything Everywhere INNO SAE“. Во присуство на претседателот Стево Пендаровски и на деканот на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ), Димитар Ташковски, студентите денес ги презентираа изработените трудови. Апликацијата Place to GO овозможува брз...

Студенти на ФЕИТ освоија прво место на меѓународниот натпревар по „LabVIEW“  

Македонската екипа од Факултетот за електротехника и информациски технологии, повторно, освои прво екипно место на меѓународниот натпревар по „Лабвју“ (LabVIEW). Македонската екипа ја сочинуваа студентите Петар Видоевски, Андреј Грунески и менторите Живко Коколански и Бодан Велковски. Студентот Петар Видоевски, исто така, го освои и второ поединечно место на овој натпревар. Деветтиот балкански натпревар по виртуелна инструментација во „LabVIEW“ се одржа на...

Голем интерес кај средношколците за ФЕИТ

Постои голем интерес за запишување нови студенти на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ), во првиот уписен рок во академската 2015/2016 година. Оваа година, за ФЕИТ се предвидени 600 слободни места за упис на нови студенти, од кои 460 редовни студенти во државна квота и 140 редовни студенти со кофинансирање. - Имаме договори за соработка со стотина компании во Македонија,...

На ФЕИТ беа промовирани нови 275 инженери и 113 магистри

Нови 275 инженери и 113 магистри, вчеравечер промовираше Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ). На промоцијата, која се одржа во Македонскиот народен театар, деканот на ФЕИТ, Миле Станковски, им порача на дипломираните и на магистрите дека ова е дипломирањето, односно магистратурата ги става на нова почетна линија. Од дипломираните годинава, 21 беа промовирани како најдобри студенти во генерацијата со просек...

„Фјучр ком 2015“ – работилница по повод Светскиот ден на телекомуникациите

Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) ја организира работилница „Фјучр ком 2015“ (FutureCom2015) по повод Светскиот ден на телекомуникациите и информатичкото општество - 17 мај. На работилницата предавања ќе одржат професорот Јан Акјилдиз од американскиот универзитет „Џорџиа тек“ од Атланта, како и најдобриот млад научник за 2014 во Македонија, м-р Даниел Денковски. Целта на втората работилница е да се разменат...

„e-Општество.мк“: Борбата против дезинформации се води со транспарентни институции, активни медиуми и граѓанско општество, но и едуцирани граѓани

За да се минимизираат негативните ефекти на дезинформациите врз демократијата, против нив мораме да се бориме зеаднички. Затоа потребно е институциите да бидат транспарентни, медиумите и граѓанското општество активно...