fbpx
Таг: фабрика

таг: фабрика

Тројца загинати и тројца ранети во експлозија во комплекс за оружје во Бугарија

Во експлозија што се случила претпладнево во фабричкиот комплекс за оружје „Арсенал“ во бугарскиот град Казанл'к загинале тројца работници и уште тројца биле повредени и пренесени в болница, јави бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg. Инцидентот се случил нешто по 11 часот по локално време, во објект во кој се чуваат пиротехнички средства. Според најновите информации, загинати се тројца вработени и тројца се...

Герасимовски: Поранешна „Треска“ да влезе во нов регулациски план заради подобра урбанизација

Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, во денешното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21, го повика Град Скопје и институциите да се ангажираат за што подобра урбанизација на просторот на поранешната фабрика за мебел „Треска“. „Моето залагање е да што подобро го урбанизираме самиот простор, но не треба да занемариме и да имаме предвид дека таму имаме важечки...

Вистиномер: Државата нема да инвестира 100 милиони евра за фабриката во Тетово

Постот  шири невистини дека  државата со свои 100 милиони евра ќе ја прави фабриката за електрични автомобили во Тетово. Според  тоа што беше официјално соопштено, сè уште не се знае точно колку пари ќе даде државата за инвестицијата вредна 130 милиони евра. Тоа ќе зависи од многу услови, но, сумата нема да биде повеќе од 35 отсто од целокупната...

Пожарот во фабриката „Треска“ се гасне, затворена улицата Рузвелтова [Галерија]

Поради големиот пожар што зафати хали на поранешната фабрика за мебел „Треска“, полицијата ја затвори и улицата „Рузвелтова“. Засега не се зафатени куќи, според репортерот на „Мета“ на терен гори само во халите, а таму се слушаат потпукнувања од запалените предмети. На терен се противпожарни екипи, кои се обидуваат да го локализираат пожарот да не се прошири на другите објекти...

Гори поранешната фабрика „Треска“, голем облак чад се издигна над Скопје [Галерија]

Попладнево изби голем пожар во кругот на поранешната фабрика за мебел „Треска“. Голем облак чад се издига над Скопје. Пожарот веќе се гасне со екипи и возила на скопската Противпожарна бригада, а на местото има и полиција. Горат поранешни хали на фабриката, а во пошироката околина на фабриката се чувствува мирис на запалени дрва и на изгорена пластика. Повеќе информации наскоро.  

Се решава судбината на поранешната фабрика „Треска“: Жири-комисијата се произнесе за изградбата

Општина Центар јавно го објави извештајот на претседателот на жири комисијата за избор на идејно решение за локалитетот на поранешната фабрика „Треска“, архитектот Миодраг Радоњиќ - Бато. Извештајот се однесува на три пријави на конкурсот на Општина Центар, кои на жири комисијата предводена од од архитектот Миодраг Радоњиќ - Бато – претседател, го прворангирала конкурсниот труд со шифра „ГДВОР“, и...

Владата ја означи за стратешки проект фабриката што ќе согорува и обработува отпад во Неготино

Друштвото за трговија и услуги „Зока енерџи солушн увоз“ од Неготино, ќе добие статус на стратешки инвестициски проект, одлучи Владата на вчерашната седница. Одлуката е донесена, како што соопштуваат од владиниот кабинет, врз основа на предлогот на Комисијата за стратешки инвестициони проекти, која го разгледала целокупното барање и документација и извршила техничка, финансиска и правна проценка на досието на проектот:...

Компанијата „Пејпер Мил“ бара дијалог со граѓанските активисти кои пак се лути на регионална телевизија

Телевизиска емисија со гостувањето на генералниот директор на кочанската компанија „Пејпер Мил“, Јулијан Даскалов, го предизвика гневот кај кочанските екологисти. Даскалов синоќа на регионалната телевизија „Стар“ зборуваше за плановите за еколошка заштита преку поставување на вреќест филтер, со што смета дека ќе се задоволат пропишаните стандарди. Она што ги револтираше граѓаните, беше тврдењето на Даскалов дека капацитетот не загадува и...

Културно ехо ќе одржи конференција на тема „Студентски град, сега!“

На 27 октомври со почеток од 18 часот во Домот на културата - Општина Ѓорче Петров ќе се одржи конференција под името „Студентски град, сега!“ организирана од страна на Културно Ехо во соработка со Сити Скоп и Општина Ѓорче Петров. Оваа конференција е дел од проектот на Културно Ехо наречен „Од напуштена фабрика до студентски град“. Целта на овој проект...

Последниот погон од фабриката „Тетекс“ од денеска престанува со работа

Од денеска престанува производството во последната работна единица „Конфекција“ од поранешниот текстилен гигант „Тетекс“. Последните 140 работници во „Конфекција“ ќе бидат регистрирани во Агенцијата за вработување како невработени. -Предвидени се седум лични доходи за оние работници кои имаат над 25 години работен стаж, а останатите соодветено на должината на стажот. Оние кои се пред пензија ќе бидат 18 месеци под...

Поставен филтер во кочанската Paper Mill, општината најавува нови мерки против аерозагадувањето

Кочанската компанија Paper Mill (Пејпер мил) која доби забрана за работа од Државниот инспекторат за животна средина, монтираше воден филтер за собирање загадувачки супстанци и ПМ честички од отпадните гасови, кои исто така содржат и јаглерод моноксид. Филтерот е таложник со вода, низ која чадот поминува преку цевки и се враќа назад во системот, додека низ оџакот се испушта водена...

Од велешаните се фасцинирав, Македонците се поевтини за моите сајтови, вели екс-директор на „Фокс“ и новопечен „велешки бизнисмен“

Од „велешаните“ се фасцинирав - Македонците ми се поевтини да ги ангажирам за моите веб-сајтови, а всушност не правам ништо лошо, вели за „Њујорк тајмс“ Кен Ла Корт, поранешен директор во американската телевизиска мрежа „Фокс“, кој сега има некои веб-сајтови со, како што тој го нарекува тоа „хиперполитика“ и на кои му работат млади луѓе од Македонија оти „се...

Германската компанија „Герешајмер“ ќе отвори фабрика во Бунарџик

Германската компанија „Герешајмер“ влегува на македонскиот пазар со инвестиција во Бунарџик, која ќе се реализира во повеќе фази, соопштија денеска премиерот Зоран Заев и вицепремиерот Кочо Анѓушев. Фабриката за производство на фармацевтски амбалажи и производи ќе почне да се гради годинава, а со производство се очекува да започне следната година. Се очекуваат 400 вработувања. Од Владата не открија колку ќе...

Линданот од ОХИС ќе го чистат Рашковски, Дураки и Ќахил и ќе бараат повеќе пари

Владата формирала специјална група за решавање на проблемот со токсичниот линдан на територијата на фабриката ОХИС, а процесот го води генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, информира владиниот портпарол Миле Бошњаковски во одговор на новинарско прашање од „Мета“. Покрај него вклучени се и министерот за животна средина Садула Дураки и министерот без ресор Аднан Ќахил, кој воедно е и...

Прилепскиот загубар „Еуроинвест“ ќе прогласи технолошки вишок

Прилепскиот загубар „Еурокомпозит“ до крјаот на овој месец ќе ја објави листата на вработени кои што ќе бидат прогласени за технолошки вишок. Според вицепремиерот за економија, Кочо Анѓушев ова е една од мерките за консолидација на овој прилепски загубар со околу 260 вработени, кои што со децении живеат во агонија за својата работна судбина. „Оваа компанијата се соочува со сериозни...

Руска сајбер шпионка роварела во Македонија по кумановските настани

Заедничката истрага на „Базфид њуз“ и Проектот за известување за организиран криминал и корупција (OCCRP) покажува дека индустријата за политички вести на Велес не е започната „спонтано од аполитични тинејџери“. Според истражувањето, по разгледувањето на објавите на социјалните медиуми, државните записи, информациите за регистарот на доменот и архивираните верзии на лажни веб-сајтови за вести, како и интервјуирањето на клучните играчи,...

Заложничка криза во Москва – еден убиен и тројца ранети

Едно лице е убиено, а три се ранети во пукање во московската кондиторска фабрика „Маншевик“. Убиецот земал неколку лица за заложници. Новинската агенцијата „РИА новости“ наведува дека директорот на фабриката, која се наоѓа во југоисточниот дел на Москва, влегол во фабричкиот круг, го убил чуварот и ранил три лица, а сега со пиштол в рака се шета во зградата на...

Силна експлозија во кинескиот град Нингбо, најмалку двајца загинати

Две лица загинале, а десетици се повредени во силна експлозија во близина на пристанишниот град Нингбо, во источниот дел на Кина, јавуваат светските медиуми. Експлозијата се случила денеска во 9 часот по локално време, во ненаселена зона на градот, соопштиле локалните власти и додале дека две лица загинале, а две се тешко повредени. Медиумите пренесуваат дека во експлозијата се повредени...

Пет загинати и 16 повредени во експлозија во фабрика во Турција

Во експлозија во фабрика за текстил во Турција загинаа пет лица, а ранети се 16, соопшти турската министерка за труд, Жулиде Сариероглу. Од јачината на експлозијата, која веројатно е предизвикана од бојлер, во делот од фабриката каде што се продаваат бои се урнал покрив, а оштетени се и возила што биле паркирани во близина. - Иницијалниот извештај од таа област покажува...

„Југохром“ ќе стави филтри за да спречи загадување и ќе почне да работи догодина

Фабриката „Југохром“ од Јегуновце ќе почне со работа кон крајот на мај или на почетокот на јуни наредната година, а планирано е да се постави филтер за отпрашување на печките 7 и 8 за да се спречи загадувањето. Ова беше истакнато на денешното потпишување на меморандумот за разбирање помеѓу Владата и „Југохром“. - Фабриката ќе продолжи да работи, сопственикот ќе инвестира во системот...

И здравствените установи ќе штедат и ќе добијат повластена цена за струјата преку договори со ЕСМ продажба

Здравствените установи ќе штедат струја, но истовремено ќе мора грижата за пациентите да им биде врвен приоритет. Министерството за здравство информираше дека е направен план за рационализирање на трошоците...