fbpx

Пожарот во фабриката „Треска“ се гасне, затворена улицата Рузвелтова [Галерија]

-

Поради големиот пожар што зафати хали на поранешната фабрика за мебел „Треска“, полицијата ја затвори и улицата „Рузвелтова“.

Засега не се зафатени куќи, според репортерот на „Мета“ на терен гори само во халите, а таму се слушаат потпукнувања од запалените предмети. На терен се противпожарни екипи, кои се обидуваат да го локализираат пожарот да не се прошири на другите објекти во „Треска“.

Пожар во фабриката изби и на крајот на септември минатата година, за што Мета.мк веќе известуваше..

Плацот на поранешната фабрика е дел од нов ДУП, за кој сè уште се провлекуваат контроверзи, а активистите алармираат дека тој дел би можел да се „бетонира“ односно да никнат нови згради.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Малолетници во притвор за планирање терористички напад во Германија

Четворица малолетници на возраст од 15 и 16 години завршија во истражен затвор поради сомнение дека планирале терористички напад. Тие, наводно, го подготвиле нападот „во согласност со целите и...