fbpx
Таг: Треска

таг: Треска

Уставен суд ја отфрли иницијативата за „Треска“, од „Шанса за Центар“ предупредуваат за преизграденост

Откако вчера Уставниот суд ја отфрли иницијативата на адвокатката Сузана Јошевска и Граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ да се оцени уставноста на одлуката со која е изменет ДУП Буњаковец 2, од „Шанса за Центар“ на нивната Фејсбук страница реагираат дека тоа е пат кон огромна пренатрупаност на згради и население на просторот на поранешната фабрика „Треска“. „По спроведената уставно-судска анализа...

Герасимовски: Поранешна „Треска“ да влезе во нов регулациски план заради подобра урбанизација

Градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, во денешното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21, го повика Град Скопје и институциите да се ангажираат за што подобра урбанизација на просторот на поранешната фабрика за мебел „Треска“. „Моето залагање е да што подобро го урбанизираме самиот простор, но не треба да занемариме и да имаме предвид дека таму имаме важечки...

Во Кина нов вирус што предизвикува треска и малаксаност, најверојатно е пренесен од животно

Научници во источна Кина следат нов вирус што најверојатно е пренесен од животни, а досега со него се заразени 35 лица, јави Би-Би-Си. Новиот Лангја хенипавирус (LayV) е идентификуван кај пациенти во кинеските провинции Шангдонг и Хенан. Кај значителен број од 35-те пациенти се појавиле треска, малаксаност и кашлица. Се смета дека вирусот им го пренеле ровки (мали животни налик...

Вистиномер: СЗО не ја поддржува хипотезата дека ковид вакцината е причинител за хепатитис кај децата

Не е точно дека СЗО нема одговори на прашањето дали појавата на акутен хепатитис кај децата е поради вакцинацијата со ковид-19. Хипотезите поврзани со несакани ефекти од вакцината против ковид-19 не се поддржани затоа што огромен дел од афектираните деца не примиле ковид вакцина, соопштија од СЗО , пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Рецензираме пост објавен...

Пожарот во фабриката „Треска“ се гасне, затворена улицата Рузвелтова [Галерија]

Поради големиот пожар што зафати хали на поранешната фабрика за мебел „Треска“, полицијата ја затвори и улицата „Рузвелтова“. Засега не се зафатени куќи, според репортерот на „Мета“ на терен гори само во халите, а таму се слушаат потпукнувања од запалените предмети. На терен се противпожарни екипи, кои се обидуваат да го локализираат пожарот да не се прошири на другите објекти...

Гори поранешната фабрика „Треска“, голем облак чад се издигна над Скопје [Галерија]

Попладнево изби голем пожар во кругот на поранешната фабрика за мебел „Треска“. Голем облак чад се издига над Скопје. Пожарот веќе се гасне со екипи и возила на скопската Противпожарна бригада, а на местото има и полиција. Горат поранешни хали на фабриката, а во пошироката околина на фабриката се чувствува мирис на запалени дрва и на изгорена пластика. Повеќе информации наскоро.  

Шанса за Центар: Заканите со тужби се обид за да се најде оправдување за постапките што ќе следат

По објавувањето на стравувањата за можно разрешување на урбанистичкото уредување на подрачјето на фабриката „Треска“ на начин на кој ќе се занемари јавниот интерес, од граѓанската иницијатива Шанса за центар тврдат дека биле цел на организирана кампања полна со манипулации, невистини и закани. Истовремено, велат дека со настапот предизвикале и реакции, со кои се потврдуваат нивните стравувања. „Шанса за Центар смета...

Шанса за Центар алармира: Кај „Треска“ може да ни се повтори „Холидеј ин“

Шанса за Центар денеска повторно алармираше и ја повика јавноста и институциите на будност за да не се бетонира просторот на некогашната фабрика за мебел „Треска“, како во случајот со висококатниците кај „Холидеј ин“. Велат дека спорниот урбанистички план за Буњаковец, со кој се предвидува изградба на згради и на просторот на фабриката „Треска“ ќе ги обезбеди интересите на поединци...

Пожарникари се прекачуваа преку балкони да ги спасуваат загрозените од пожарот во Буњаковец

Синоќа пожарникарите мораа да се прекачуваат преку балкони за да го изгасат пожарот кој изби во зграда на улица „Христо Смирненски“ во непосредна близина на „Треска“,  во тесните улички во близина на Универзална Сала, во градската четврт Буњаковец во Општина Центар. Станарите дел од минатата ноќ ја минаа на улица додека траеше гасењето на пожарот кој зафати еден од становите....

Се решава судбината на поранешната фабрика „Треска“: Жири-комисијата се произнесе за изградбата

Општина Центар јавно го објави извештајот на претседателот на жири комисијата за избор на идејно решение за локалитетот на поранешната фабрика „Треска“, архитектот Миодраг Радоњиќ - Бато. Извештајот се однесува на три пријави на конкурсот на Општина Центар, кои на жири комисијата предводена од од архитектот Миодраг Радоњиќ - Бато – претседател, го прворангирала конкурсниот труд со шифра „ГДВОР“, и...

Скопските пожарникари вечерва интервенираа во поранешната фабрика „Треска“

Екипа со едно возило на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје вечерва интервенирала во кругот на поранешната фабрика за мебел „Треска“ по дојава од граѓани за густ чад што се шири од фабричка хала. Екипата интервенирала и го изгаснала пожарот. „Тоа што сега се гледа како чад е само од испарувањето“ објаснија од скопска Пожарна за „Мета“. Во моментов втора екипа...

Реката Вардар е место за фрлање отпад и извор на болести, ќе успееме ли да го прочистиме до 2026 година? (видео)

Бактериолошки во највисока четврта категорија на загадување, додека хемиски може да се случи да биде меѓу четврта и петта категорија на загадување во зависност од годишното време и водостојот. Ова е тажниот резултат од испитувањето на квалитетот на водите на реката Вардар во Скопскиот регион, којшто со години наназад го добива доктор Љупчо Костадиновски, специјалист по хигиена и здравствена...

Јана Белчева Андреевска: Граѓаните не смеат да се помират со газењето на нивната волја

Својата оставка на позицијата претседавач на Советот на Општина Центар, Јана Белчева - Андреевска, вчера ја образложи со тоа дека не сака да биде дел од мнозинството во Општина Центар кое не е подготвено за прогрес и транспарентност, а дозволува назадни, ризични, конзервативни и нетранспарентни процеси. Неодамна се случи градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ и мнозинството во Советот, на...

Во Македонија нема Западнонилска треска, но набргу може да се појави

Во Македонија досега нема случаи треска предизикана од вирусот Западен Нил, но се очекува и кај нас да се појави болеста, соопшти Гордана Кузмановска, епидемиолог во Институтот за јавно здравје (ИЈЗ). Таа рече дека лабораториските анализи на двата сомнителни случаи, возрасна жена и дете, биле негативни, односно не е утврдено присуство на вирусот. Кузмановска посочи на состојбата во соседството, со...

Се намалува водостојот на реките, но е повисок од просекот за март

Водостојот на Вардар денеска е понизок од вчера, но се уште е над просекот за март, покажуваат најновите хидролошки мерења. Кај Јегуновце и кај Велес денеска нивото на Вардар е за 20 сантиметри пониско од вчера, кај Зајчев Рид е за четири сантиметри пониско. На исто ниво како вчера е водостојот на Вардар кај Демир Капија. За 17 сантиметри е намалено...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...