fbpx

Регистрирани 142 нови случаи на ковид-19 и уште четиримина починати

-

Според најновите податоци што ги објави Министерството за здравство, во последниве 24 часа во земјава се направени 1.997 тестови, а регистрирани се 142 нови случаи на ковид-19. Од нив повеќе од половината се од Скопје – 77, а по него е Битола со 22 нови случаи и Кавадарци, Гостивар и Струмица со по 5. Во другите градови, бројките се помали од тоа.

Од вкупниот број позитивни (142), регистрирани се 25 реинфекции.

Бројката на оздравени пациенти во последното деноноќие е 198.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице од Скопје (82г), починато во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 3 починати лица од Скопје (1), Струмица (1) и Крива Паланка (1) на возраст од 36 до 75 години. Пријавените лица се починати во периодот 07.03-08.04.2022 година, две во болнички и едно во домашни услови.

Од вкупниот број на починати лица (4), кај сите се регистрирани коморбидитети.

Досега во земјава се направени вкупно 1.990.996 тестирања за ковид-19, а вкупната бројка на потврдени случаи изнесува 308.294. Бројот на оздравени пациенти е 297.922, на починати е 9.260, а бројот на активни случаи изнесува 1.112.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Русија ја нападна Украина со 12 „Шахед“ дронови, 10 се уништени

Во ноќта помеѓу 2 и 3 декември, руските вооружение сили ја нападнаа Украина со 12 беспилотни летала марка „Шахед“ ор иранско производство лансирани од руската Приморско-Ахтарска област и наведувана...