fbpx
Таг: евроинтеграција

таг: евроинтеграција

Ковачевски-Борел: Почетокот на преговорите со Северна Македонија е од геостратешки интерес за ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност и потпретседател на Европската Комисија, Жосеп Борел, кој се наоѓа во работна посета на нашата земја и кој на средбата беше придружуван од шефот на делегацијата на ЕУ, амбасадорот Дејвид Гир. Премиерот Ковачевски и потпретседателот на ЕК Борел имаа тет-а-тет средба по што следуваше...

Вистиномер: Ковачевски не кажал дека Британија излегла од ЕУ за да ѝ отстапи место на Македонија

Во оригиналната објава јасно стои дека станува збор за сатирична вест, а од Владата потврдија дека премиерот никогаш не дал изјава дека Британија излегла од ЕУ за да ѝ направи место на С. Македонија, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост: Пост на Фејсбук објавува невистинита содржина, во која наводно се прикажува став на премиерот Димитар Ковачевски...

Илир Мета во Скопје: Блокадата на Бугарија кон Северена Македонија е неправедна

Блокадата на Бугарија кон Северна Македонија во однос на интеграцијата на земјата во Европската Унија, претседателот на Албанија Илир Мета ја смета за неправедна. Во изјава за Порталб.мк тој рече дека сепак е оптимист дека овој спор наскоро ќе биде затворен. Претседателот на Албанија Илир Мета вчера во Институтот за духовно и културно наследство на Албанците - Скопје (ИДКНАМ) одржа...

Државниот врв на Бугарија дефинираше тврди рамки без рокови за Македонија – и замина во самоизолација

Бугарскиот државен врв е во самоизолација по вчерашната седница на Советот за национална безбедност, на која дефинираа продолжување на ставот за Македонија. Владата на Бугарија ќе продолжи да ја исполнува рамковната позиција за Северна Македонија дефинирана во 2019 година, којашто е полна со „црвени линии“, но нема да го обврзува напредокот на официјално Скопје кон целта за зачленување во ЕУ...

Ковачевски убеден дека со премиерот на Бугарија ќе создадат коректен однос

Формирањето на нови влади и кај нас и во Бугарија дава нова шанса и надеж во разговорите што ги водиме со нашиот сосед, вели мандатарот за нова влада и претседател на Социјал-демократскиот сојуз (СДСМ), Димитар Ковачевски во интервју за МИА. Тој очекува градење коректен однос со бугарската страна, откако беше објавено дека бугарскиот премиер Кирил Петков ќе биде биде првиот...

Бугарскиот претседател Радев за „ЕУрактив“: Северна Македонија да го смени Уставот

Република Северна Македонија треба да го смени својот Устав. Тоа би било чекор кон решавање на спорот меѓу Софија и Скопје, во интервју за угледниот „ЕУрактив“ порача бугарскиот претседател Румен Радев, кој минатиот месец го освои вториот мандат на функцијата прв човек на Бугарија. Во однос на одредени алузии дека спорот меѓу двете земји влегува во нова фаза во која...

Бугарскиот премиер Петков: Ќе престанеме со попречувањето на патот на Северна Македонија кон ЕУ

Новата бугарска влада составена од министри од четири партии, предводена од Кирил Петков, ќе ѝ предложи на Северна Македонија нов процес, во многу ограничен временски период од шест месеци, за да се одблокира нејзиниот пат кон ЕУ. Тоа ќе подразбира формирање неколку работни групи. „Ќе престанеме со попречувањето на Северна Македонија за членството во ЕУ“, рече Петков во интервју за...

Димитров: Дали земјите членки може да поставуваат услови кои се косат со европските вредности?

На дискусијата за политиката на проширување на ЕУ со Западниот Балкан што утрово се одржа во Мадрид, вицепремиерот Никола Димитров осврнувајќи се на бугарското вето, порача дека блокадата на евроинтеграциите од Бугарија не е помагање, посебно кога Северна Македонија вложува навистина голем напори во процесот и не ги прекршува членовите на Договорот за добрососедство меѓу двете земји. „Блокирањето на евроинтегративниот...

Димитров: Преговорите за членство во ЕУ треба да почнат веднаш

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска одржа заедничка прес-конференција со шефот на Делегацијата на ЕУ во Северна Македонија, амбасадорот Дејвид Гир, на која беше презентиран Извештајот на Европската комисија за Северна Македонија за 2021 година, како и Пакетот за проширување. Вицепремиерот Димитров истакна дека Извештајот на ЕК за Северна Македонија е јасна и недвосмислена потврда...

Извештај на ЕК: Има уште многу работа на реформите, но генерално С. Македонија е на добра основа

Во однос на политичките критериуми, Северна Македонија продолжи со своите напори да ги зајакнува демократијата и владеењето на правото, вклучително и низ активирање низа инструменти за проверка и преку широк опфат кон јавноста на клучните политички и законодавни теми. Земјата ја докажа својата посветеност на исполнување на основните критериуми, вклучително и преку „Европа дома“, се вели во главните заклучоци...

Заев од Словенија: Чекорите што Радев ги презема во име на Бугарија се навреда за македонските граѓани

Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, вчера од самитот на ЕУ за Западен Балкан во Брдо, Словенија, во изјава за медимуте порача оти e јасно дека само една членка на ЕУ - Бугарија - се противи за почетокот на преговори за зачленување на Северна Македонија во Европската Унија (ЕУ). Тој порача дека бугарските барања, најново изјавени преку настапот на...

Фон дер Лајен: Постигнавте напредок, сега ЕУ треба да испорача

Ве сакаме покрај нас, порача претседателката на Европската Комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен, на прес-конференцијата во киното Фросина во Младинскиот културен центар (МКЦ) со премиерот Зоран Заев. Двајцата најпрво имаа средба во владата, од каде се упатија во киното, кое е реновирано со пари од ЕУ. „Ве сакаме покрај нас. Европската комисија и јас стоиме на тоа. Вие постигнавте извонреден...

Заев за австриски „Стандард“: ЕУ треба да го забрза процесот на донесување одлуки

Понекогаш членките на ЕУ ја забораваат причината зошто работиме заедно, а тоа е затоа што сме заемно корисни. ЕУ е најдобриот проект во светот што гарантира демократија и слобода и затоа треба да го забрза процесот на донесување одлуки и тоа значи дека малите држави не треба да се третираат на ист начин како и големите држави, вели македонскиот...

Борисов: Замислете си дека сте Македонци и дека соседот ве блокира

„Само ние, ГЕРБ, можеме да ја завршиме оваа работа - ем да не биде на штета на Бугарија, ем да им дадеме пат на нашите браќа“, порача предизборно Борисов, на неговиот роденден, пишува Дојче веле - на македонски јазик. Поранешниот бугарски премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов, вчера се сретна со претставници на партискиот подмладок и млади партиски кандидати...

Кластер 2: Внатрешен пазар – крајно време за враќање во фокусот

Внатрешниот пазар на ЕУ главниот проект и сржта на Европската унија од нејзинотo основање. Првата фаза, чија цел беше „да се отстранат трговските бариери меѓу земјите-членки со цел да се зголеми економскиот просперитет и да се придонесе кон „сè поблиска унија меѓу народите во Европа“, е завршена во 70-те години од минатиот век. Во втората фаза, која започна во...

Радев бара гаранции за Бугарија, португалскиот претседател повикува на разбирање во спорот со Скопје

Претседателот на Бугарија Румен Радев денеска во Софија се сретна со својот португалски колега Марсело Ребело де Соуза. На прес-конференцијата на двајцата шефови на држави се слушнаа различните гледишта за надминувањето на проблемот со бугарската блокада на патот на Северна Македонија кон отворање преговори за зачленување во ЕУ. Додека Радев повторно побара гаранции за бугарските интереси, претседателот на Португалија дипломатски...

Порталб.мк: Првите потфрлања во однос на владиниот документ „Европа дома“

Почнаа првите пробивања на роковите од агендата „Европа дома“ на Владата на РСМ. Еден рок е пречекорен поради политичките пазарења, а неколку поради одолговлекувања од самите институции. Порталб.мк ги анализира целите и причините за непочитувањето на роковите. Првото поголемо потфрлување во оваа агенда е поништувањето и одложувањето на пописот на населението. Како што било планирано во овој владин документ, рокот...

Османи: Главна тема сега не се идентитетските прашања, туку патоказот

Португалскиот предлог е креативно решение кое ги адресира сензитивностите на сите три страни – нашата, бугарската и на земјите-членки, бидејќи очигледно и земјите-членки имаат став во однос на тоа каков ќе биде преговарачкиот процес зашто тоа што ќе се постави како модел со нас утре ќе направи преседан и за други земји-кандидати и земји во регионот, порача министерот за...

Софија очекува „патна карта“ за преговорите на Скопје со ЕУ како услов за евентуално кревање на ветото

Претседателот на Бугарија Румен Радев очекува во преговарачката рамка на Северна Македонија да биде внесена „патна карта“, па Софија да процени дали условите во неа одговараат на бугарските интереси и дали ќе ја смени својата позиција за да ја крене блокадата на патот на земјата на патот кон ЕУ, пишува бугарски „Медиапул“. Радев, којшто денеска учествува на средбата на европските...

Османи-Рау: Полска смета дека Северна Македонија заслужува да отпочне преговори со ЕУ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, за време на работна посета на Република Полска се сретна со својот домаќин, министерот за надворешни работи, Збигњев Рау. Посетата се случува во пресрет на јунскиот самит, во контекст на засилениот ангажман за официјален почеток на пристапните преговори со ЕУ, како стратешка цел на земјата и императив за целиот регион, соопшти македонското МНР. Во...

Задутре започнува меѓународниот филмски фестивал „Cinedays“

Mеѓународниот фестивал на европски филм „Cinedays“, под слоганот „Од високо подобро се гледа“, ќе се одржи од 7 до 14 овој месец на повеќе локации низ Скопје - на...