fbpx

Ковачевски со германскиот владин претставник разговарал за уставните измени

Специјалниот претставник на Сојузната Влада на Германија за земјите од Западен Балкан, Мануел Сарацин ја истакна силната поддршка на Германија за евроинтеграцискиот процес на нашата држава, како и за следните чекори, се нагласува во владиното соопштение

-

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретнал со специјалниот претставник на Сојузната Влада на Германија за земјите од Западен Балкан, Мануел Сарацин, кој е во работна посета на земјава, како и со германската амбасадорка, Петра Дрекслер.

На средбата се разговарало за актуелните политички случувања во земјава и за евроинтеграциските процеси и предизвици. Тема на средбата бил и претстојниот процес на носење на уставните измени.

„Премиерот Ковачевски ги истакна заложбите на Владата во насока на остварување на стратешката цел-полноправно членство на Северна Македонија во Европската Унија. Специјалниот претставник на Сојузната Влада на Германија за земјите од Западен Балкан, Мануел Сарацин ја истакна силната поддршка на Германија за евроинтеграцискиот процес на нашата држава, како и за следните чекори“, се нагласува во владиното соопштение.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...