fbpx

Орбан попушти, ЕУ ќе ги започне пристапните преговори со Украина и Молдавија

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел информираше дека европските лидери одлучиле да ѝ доделат статус на земја-кандидат за членство во ЕУ на Грузија

-

Европскиот совет вечерва одлучи да ги отвори пристапните преговори на ЕУ со Украина и Молдавија, пренесува весникот Гардијан. Наместо да стави вето, унгарскиот премиер Виктор Орбан се одлучи да го напушти моментот на донесување на одлуката во Брисел и на тој начин овозможи да отпочне преговарачкиот процес со двете земји, и покрај претходните закани дека нема да дозволи Украина да отпочне преговори со ЕУ.

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел информираше дека европските лидери одлучиле да ѝ доделат статус на земја-кандидат за членство во ЕУ на Грузија. Сепак, на состанокот не беше одлученo да отпочнат преговорите за членство во ЕУ со  Босна и Херцеговина.

„ЕУ ќе ги отвори преговорите со Босна и Херцеговина кога ќе се постигне неопходниот степен на усогласеност со критериумите за членство и ќе ја повика Комисијата да извести до март за донесувањето на таквите одлуки“, објави Мишел на социјалната мрежа Х (Твитер).

Веднаш по донесувањето на одлуката на Европскиот совет, украинскиот претседател Володимир Зеленски објави дека ова е победа за Украина, но и за цела Европа која мотивира и инспирира.

„Историјата ја создаваат оние кои не се уморуваат од борба за слобода“, напиша претседателот Зеленски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Пожарникари кои го гаснеа пожарот на Серта, спасија куче од огнената стихија

Работат по 12 часови во денот, борејќи се со пожарите кои ја зафатија планината Серта, а притоа успеваат и да направат хумани дела кои уште повеќе ја враќаат довербата...