fbpx
Таг: Доналд Туск

таг: Доналд Туск

Туск денеска ќе ги објави насоките на преговорите за Брексит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, ќе ги објави нацрт-насоките за тоа како ЕУ планира да преговара за излегувањето на Британија од европскиот блок. Предлозите, кои ќе го одредат тонот на двегодишните преговори, ќе бидат испратени до сите членки на ЕУ. Лидерите на ЕУ велат дека Британија мора прво да ги договори условите за излегување, а потоа да премине на врските...

Иванов ќе го прими Туск в понеделник

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во понеделник ќе го прими претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, кој доаѓа во посета на земјава, потврдиле за државната новинската агенција МИА од кабинетот на Иванов. Посетата на Туск на Македонија е дел од неговата балканска турнеја, на која, меѓу другото, ќе се разговара за имплементирањето на навремениот одговор на ЕУ на мигрантската...

Туск во Скопје доаѓа со порака за европската перспектива, ќе се сретне и со Иванов

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, следната недела ќе ја посети Македонија во рамки на својата балканска турнеја, потврдија за „Мета“ од кабинетот на Туск. - Претседателот Туск ќе биде на регионална турнеја, на која, меѓу другото, ќе се разговара за имплементирањето на навремениот одговор на ЕУ на мигрантската криза во Источниот Медитеран и ќе ја разгледа ситуацијата на теренот...

Туск следната недела во Македонија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, следната недела ќе ја посети Македонија, но засега нема официјална потврда за посетата. Како што дознава „Мета“, сè уште не е прецизирано кој ден точно ќе допатува Туск. Деталите за датумот и точната агенда ќе бидат познати најдоцна в петок. Повод за посетата на Македонија, како што соопштуваат дипломатските извори, се почестите предупредувања за можен...

Туск: Единството е единствен начин ЕУ да опстане

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, по повод 60 години од постоењето на Европската Унија, изјави дека единството на 27-те земји членки е единствен начин да се осигури нејзиниот опстанок. - Европа, како политички ентитет, или ќе биде обединета или нема да ја има воопшто – им порача Туск на лидерите на 27-те земји кои се собраа во Рим да...

ЕУ нема да потклекне под заканите на Велика Британија, вели Туск

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, изјави дека ЕУ нема да потклекне пред „заканите“ на Велика Британија дека земјата е подготвена да ги напушти преговорите за Брексит без да постигне договор со нив. Туск истакна дека за ЕУ ништо не значат заканите на Велика Британија. - Нас нема да нè уплашат заканите и можам да ве уверам дека тие едноставно немаат...

Доналд Туск останува претседател на Европскиот совет

Лидерите на Европска Унија денеска му го продолжија мандатот на поранешниот полски премиер Доналд Туск на функцијата претседател на Европскиот совет за нови 30 месеци и покрај жестоките противења на Полска, јавува „Би-би-си“. Според француски дипломатски извори, за реизборот на Туск гласале 27 земји членки, а само еден гласач бил „против“. „Ќе направиме сè да не се случи реизбор на Туск“,...

Иванов бара од Европскиот совет да се ангажира и да ја осуди платформата

Тиранската платформа е документ кој е ултимативен и уценувачки го суспендира и Договорот од Пржино во кој Европската Унија го вложи сиот свој надворешно-политички кредибилитет, се вели во писмото испратено од претседателот Ѓорге Иванов, до членовите на Европскиот совет, до претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, до генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, до претседателот на САД, Доналд Трамп,...

Меркел повика на единство во ЕУ

Германската канцеларка, Ангела Меркел, повика на европско единство во пресрет на состанокот на лидерите на ЕУ на Малта. Состанокот се одржува за да се пронајде начин да се намали бројот на мигрантите што ја напуштаат Либија. - Европа својата судбина ја држи во сопствени раце – рече Меркел. Таа истакна дека Европската Унија треба да биде што појасна во дефинирањето на својата улога во...

Русија нека го запре бранот насилства, порача Туск

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, денеска ја повика Русија да го искористи своето влијание кај проруските сили на истокот на Украина за да го запре сè поголемиот бран насилства. - Новиот пораст на насилствата повторно нè потсети на предизвикот што го претставува руската агресија на истокот на Украина. Судирите мора веднаш да престанат. Прекинот на огнот мора да се...

Туск: Политиката на Меркел кон мигрантите не е виновна за нападот во Берлин

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, ги отфрли критиките на некои европски лидери дека за нападот во Берлин е виновна германската канцеларка Ангела Меркел и нејзината политика на гостопримство на бегалците. „Од почетокот на мигрантската криза зборувавме дека е клучно да ја вратиме контролата на надворешните граници. Тоа е тешко, но сакам да нагласам дека Германците не се одговорни за...

Туск: Со национализамот и со популизамот во земјите членки, ЕУ нема да преживее

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, ги предупреди не само Полска туку и другите земји членки на Европската Унија дека демократијата е кревка работа и да не се играат со огнот на национализмот, авторитарноста и на популизмот, бидејќи со тоа ќе ја скршат ЕУ, јавуваат светските агенции. „Без добрата волја и недвосмислената солидарност на Полска, ЕУ не може да издржи....

ЕУ веројатно пак ќе ги продолжи санкциите кон Русија, рече Туск

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, синоќа соопшти дека санкциите на Европската Унија кон Русија веројатно ќе бидат продолжени за уште шест месеци. - Се укажува на тоа дека санкциите против Русија ќе бидат продолжени барем уште еднаш - рече Туск во интервју за полскиот канал ТВН24. На прашањето дали во ЕУ постои единствен став во однос на Русија, Туск рече...

Светските лидери му ја честитаа победата на Трамп, ЕУ го покани на самит

По официјалното прогласување на Доналд Трамп за нов претседател на САД, честитки за победата стигнуваат од светските лидери. Дел од нив изразуваат скепса, а дел се радуваат на изборот што го направија Американците. Претседателот на Еврпскиот парламент, Мартин Шулц, во подолга изјава рече дека на Европската Унија ќе ѝ биде потешко со Доналд Трамп отколку со претходните американски администрации. - Ќе биде...

Нема да има компромиси за Лондон во процесот на излегување од ЕУ, порача Туск

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, денеска зазел цврст став во врска со преговорите за излегувањето на Велика Британија од Европската Унија, ветувајќи дека нема да има компромиси за Лондон во процесот на Брексит, јавуваат светските агенции. Туск изјавил дека задачата на европските преговарачи е да ги заштитат интересите на Европската Унија како целина и на секоја од 27-те земји-членки. Тој...

Туск: Мигрантската криза може да се реши само со соработка со Балканот

Услов за решавање на мигрантската криза е тесна соработка на ЕУ со нејзините партнери на Балканот, порача денеска во Виена претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, пред почетокот на самитот „Мигрантската рута на Балканот“. - Уште од првите денови на миграциската криза, немав сомнеж дека клучот за решавањето на кризата е во враќањето на ефикасната контрола на надворешните граници на...

Туск: Европа ја тресат кризи, време е за дијагноза

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, ги повика лидерите на Европската Унија трезвено и отворено да ги разгледаат проблемите во блокот. Тој рече дека тоа мора да се направи по шокантната референдумска одлука на Британците да ја напуштат Унијата. Туск ги повика лидерите на ЕУ да постават „реална дијагноза за причините за Брексит“ и да ги уверат граѓаните дека од Брексит...

Туск: ЕУ нема да почне преговори со Велика Британија пред активирањето на Брексит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, денеска од Луксембург предупреди дека Европската Унија нема да ги почне преговорите со Велика Британија, за нејзините односи со Унијата во иднина, додека земјата официјално не ја почне процедурата за излез од ЕУ, јавуваат светските агенции. „Нашиот став е јасен. Нема преговори пред почетокот на процедурата“. изјавил Туск по средбата со премиерот на Луксембург, Ксавиер...

НАТО и ЕУ ќе ја прошируваат соработката во сферата на безбедноста

На првиот ден на НАТО-самитот во Варшава, членките на Алијансата усвоија одлука за зголемување на военото присуство во четири држави на Источна Европа. Се воведува дополнителен мултинационален баталјон во Романија, а членките одлучиле и заеднички да ја координираат одбраната од балистички ракети. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, истакна дека дополнителните трупи на НАТО следната година ќе бидат распоредени во Летонија, Литванија, Естонија...

Европскиот парламент бара што поскоро да почне процесот Брексит

Европскиот парламент денеска ја повика Велика Британија што поскоро да го почне процесот за излез од Европската Унија. „Волјата на граѓаните мора во целост да се почитува, почнувајќи со што побрзото активирање на член 50“, се наведува во резолуцијата што денеска пратениците на ЕП со 395 гласа „за“ и со 200 „против“ ја усвоија на вонредна седница. Само 71 пратеник...

Вредните средношколци и идни угостители од „Лазар Танев“ во новата епизода на „Шорткат“

Екипата на „Шорткат“ беше во посета на скопското угостителско училиште „Лазар Танев“, каде ги затекнавме вредните средношколци како подготвуваат храна во кујните, „печејќи“ ги тестото и занаетот што го...