fbpx
Таг: Доналд Туск

таг: Доналд Туск

Брисел порача: Опстанокот на ЕУ не е доведен во прашање

Доналд Туск, претседателот на Европскиот совет, Мартин Шулц, претседател на Европскиот парламент, Марк Рут, претседавач со ротирачкото претседателство на Советот на ЕУ, и Жан Клод Јункер, претседавач со Европската комисија, по состанокот во Брисел, изјавија дека жалат поради одлуката на Британците да ја напуштат Европската Унија. „Во еден слободен и демократски процес, Британците изразија желба да ја напуштат Европската Унија....

Туск: Тешко е да се биде оптимист по анкетата за Брексит

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, денеска, по последната анкета од Британија, која покажува предност на приврзаниците за излез од ЕУ, рече дека е тешко да се биде оптимист. - Знам дека е особено тешко за нас денеска да бидеме оптимисти, ако ги знаеме резултатите од последните анкети. Но, сè уште е 50-50 и сè е возможно - рече Туск...

Бриселско „охи“ за барањето на Ципрас за итен ЕУ-самит

Шефот на Европскиот совет, Доналд Туск, го одби барањето на грчкиот премиер Алексис Ципрас да се организира вонреден европски самит за разгледување на грчките проблеми во преговорите со кредиторите. Ципрас во телефонски разговор со Туск изразил незадоволство од сопките во преговорите и од инсистирањето на ММФ да се усвојат нови вонредни мерки од 3,6 милијарди евра, кои би се...

Туск: Договорот ЕУ – Турција дава резултати

Договорот на Европската Унија и на Турција за решавање на мигрантската криза почна да дава резултати, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. - Забележавме дека нагло е променет текот на илегалната миграција – изјави Туск, кој заедно со германската канцеларка, Ангела Меркел, е во официјална посета на Турција. Тој ја пофали владата на Турција и рече дека таа земја преставува...

Меркел и Туск пристигнаа во Турција

Германската канцеларка Ангела Меркел и претседателот на Советот на Европската Унија, Доналд Туск, пристигнаа во градот Газијантеп, во близина на границата на Турција со Сирија, за да го видат спроведувањето на договорот помеѓу ЕУ и Турција за бегалсаката криза. Турскиот премиер Ахмет Давутоглу ги дочека Меркел и Туск на аеродромот во Газијантеп. Безбедноста е на највиоско ниво, а делегацијата ја напуштила...

Туск: На Европа ѝ е потребна стабилна Македонија во која има владеење на правото

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, денеска преку „Твитер“ ја осуди одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги сопре сите судски процеси против политичари. „На Европа ѝ е потребна стабилна ФИРОМ водена од владеење на правото. Евроатланската иднина на земјата е ставена на ризик“, напиша Туск. https://twitter.com/eucopresident/status/720935057683324929 Твитот на Туск е последен во серијата реакции од меѓународната заедница, во кои се оценува...

Давутоглу: Турција и ЕУ потпишаа многу важен договор, денеска е историски ден

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, потврди дека лидерите на Европската Унија и Турција постигнале согласност за договор за ублажување на мигрантската криза. Турскиот премиер Ахмет Давутоглу денешниот ден го оцени како историски. - Денеска е историски ден, бидејќи Турција и ЕУ постигнаа многу важен договор. Свесни сме дека Турција и ЕУ ја делат истата судбина, истите предизвици и истата иднина...

Туск порача дека договорот со Турција е привремен

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, им нагласи на лидерите на ЕУ дека планираниот договор со Турција за запирање на приливот на бегалци и на мигранти на грчките острови ќе биде „привремена и вонредна мерка“. Во пораката што ја упати до лидерите се наведени принципите од спогодбата, за која Туск се надева дека ќе биде склучена на утрешниот самит на ЕУ, а...

Твитер-војна меѓу Ципрас и Туск за бегалската криза

Грчката влада остро реагираше на твитот на првиот човек на Европскиот совет, Доналд Туск, со кој тој ја поздрави одлуката на државите од Западен Балкан да се пломбира преминот за бегалци кај Идомени. Туск на „Твитер“ напиша дека одлуката за непропуштање бегалци кон Европа не е еднострана одлука на државите од Западен Балкан, туку е во согласност со договорот постигнат...

ЕУ и Турција се договорија, бегалците останаа

На  самитот ЕУ - Турција во Брисел, челниците на Европската Унија ги утврдија начелата од заедничкиот договор за управување со мигрантската криза и го задолжија претседателот на Европскиот совет, Доланд Туск, следните десет дена да преговара за деталите со Турција за да се дефинира поконкретен договор. Ова се точките за кои по повеќе од 15 часа разговори се договорија Брисел и Анкара: -...

Ципрас – Туск: Нема да дозволиме Грција да стане „магацин на души“

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и првиот човек на Европскиот совет, Доналд Туск, денеска во Атина се согласија дека мора да постои заедничко европско решение за бегалската криза. Туск вети дека Европската Унија нема да ја напушти Грција и ќе ѝ понуди поддршка за справување со кризата. Го повтори ставот дека исклучувањето на Грција од шенген-зоната нема да даде никакво решение...

Доналд Туск и Роберт Фицо во посета на Македонија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, во рамките на својата турнеја по балканските земји погодени од мигрантската криза, денеска ќе престојува во Македонија. За попладне е најавено тој да се сретне со македонскиот претседател Ѓорге Иванов. Денеска во Македонија ќе бидат и премиерот на Словачка, Роберт Фицо, и словачкиот министер за внатрешни работи, Роберт Калинак. Тие, заедно со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски,...

Туск утре на средба со Иванов во Скопје

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, утре доаѓа на средба со претседателот Ѓорге Иванов, со кој ќе разговара за бегалската криза. Посетата е дел од минитурнејата на Туск, во чии рамки, од 1 до 3 март, тој ќе ги посети Виена, Љубљана, Загреб, Скопје и Атина, за да се продолжи со градење на европски консензус за справување со мигрантската криза, но...

Камерон и Брисел постигнаа договор за „специјален статус“ на Велика Британија во ЕУ

Премиерот на Велика Британија, Дејвид Камерон и Европската унија постигнаа договор за останување на земјата во унијата, кој, како што соопшти синоќа претседателот на Евроскиот совет, Доналд Туск бил едногласно поддржан од сите 28 членки на ЕУ. „Постигнат е договор. Едногласна поддршка за новиот договор меѓу Велика Британија и ЕУ“, напиша Туск на својот твитер-профил. Претседателот на Европскиот совет навел дека,...

Иванов: Секое одложување на изборите влијае на предизвиците

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, прашан за влијанието на политичката криза врз капацитетот на државата за справување со мигрантската криза, одговори дека неопходно е институциите да функционираат за Македонија да се справи со предизвиците што ја очекуваат, особено во контекст на мигрантската криза. - Политичките лидери во Македонија презедоа одговорност за справување со политичката криза, ги ставија своите потписи на документот што...

Мигрантите и излегувањето на Британија од ЕУ, во фокус на самитот на Унијата

Можното излегување на Велика Британија од Европската унија и мигрантската криза се двете главни теми за кои ќе расправаат шефовите на земјите-членки на ЕУ-самитот, кој денеска почнува во Брисел. Европските претставници на дводневниот самит ќе се обидат да постигнат договор меѓу Брисел и Лондон за барањата на британската влада како да се избегне „брексит“, односно излегувањето на Велика Британија од Унијата. Претседателот...

Иванов на состанок во Брисел за мигрантската криза

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, денеска ќе престојува во работна посета на Брисел, каде ќе учествува на работниот состанок посветен на мигрантската криза, со кој ќе претседава претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, соопштија од кабинетот на Иванов. Македонскиот претседател ќе учестува на состанокот на покана на претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. На состанокот, покрај Иванов, ќе присуствуваат и...

Туск ги објави отстапките за Британија, Камерон го поздрави напредокот

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на јавноста ѝ ги претстави клучните предлог-реформи што би требало да обезбедат опстанок на Британија во Европската унија, вклучувајќи ја и опцијата земјата на четири години да ја укине социјалната помош за мигрантите, како и заштитни мерки за држави кои не се членки на еврозоната. „Да се биде или да не се биде заедно, тоа...

Туск: Шенген-зоната ќе пропадне ако не се справиме со бегалската криза

Европа за помалку од два месеци треба да ја стави под контрола бегалската криза, во спротивно ќе дојде до пропаѓање на шенген-зоната, оцени денеска претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск. – Немаме повеќе од два месеца работите да ги ставиме под контрола-  изјави Туск во Европскиот парламент, додавајќи дека во спротивно, ќе се случи колапс на Шенгенскиот договор. Туск смета дека...

Иванов и Николиќ разговараа за бегалците

Пред средбата со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, и претседателот на Република Србија, Томислав Николиќ, разговараа за состојбите со бегалската и мигрантската криза и разменија мислења и предлози за нејзино менаџирање. Двајцата соговорници изразија очекување дека односите и соработката меѓу Република Македонија и Република Србија ќе продолжат да се развиваат во духот на добрососедството...

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...