fbpx

Туск денеска ќе ги објави насоките на преговорите за Брексит

-

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, ќе ги објави нацрт-насоките за тоа како ЕУ планира да преговара за излегувањето на Британија од европскиот блок.

Предлозите, кои ќе го одредат тонот на двегодишните преговори, ќе бидат испратени до сите членки на ЕУ.

Лидерите на ЕУ велат дека Британија мора прво да ги договори условите за излегување, а потоа да премине на врските во иднина. Лондон во таа смисла бара стимулативни преговори.

Се очекува Туск, кој во моментов е на Малта денеска да ги испрати насоките до другите членки на ЕУ.

Европскиот совет планираше насоките да ги објави на својата интернет-страница, но според сознанијата на „Би-би-си“, две членки на ЕУ се спротивставиле.

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...
Download Nulled WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
udemy free download
download mobile firmware
Premium WordPress Themes Download
download udemy paid course for free